E. Červeňáková chce zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek
TASR
TASR

E. Červeňáková chce zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek

Súčasný nedostatok sestier je do značnej miery spôsobený nedostatočným odmeňovaním spravidla kvalifikovanejších a skúsenejších sestier a pôrodných asistentiek, tvrdí poslankyňa.
Na snímke vľavo Elena Červeňáková (OĽaNO) a vpravo Natália Milanová (OĽaNO) skladajú poslanecký sľub počas 26. schôdze NR SR, 30. januára 2018 v Bratislave. — Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 13. júna (TASR) - Zmeniť názov "sestra" na "registrovaná sestra" a zvýšiť platy sestier. To je cieľom pozmeňujúceho návrhu, ktorý k novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti v stredu predložila opozičná poslankyňa Elena Červeňáková (OĽaNO).

Navrhuje, aby sa registrovaným sestrám a pôrodným asistentkám, ktoré získali odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností, zvýšil plat z 0,81 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve SR na úroveň priemernej mzdy. V prípade tzv. certifikovanej sestry a certifikovanej pôrodnej asistentky má ísť o zvýšenie z 0,85 násobku na 1,1 násobok. Špecializovaným sestrám a pôrodným asistentkám má mzda stúpnuť z 0,96 násobku na 1,2 násobok a sestrám a pôrodným asistentkám s pokročilou praxou z úrovne priemernej mzdy na jej 1,2 násobok.

"Súčasný nedostatok sestier je do značnej miery spôsobený nedostatočným odmeňovaním spravidla kvalifikovanejších a skúsenejších sestier a pôrodných asistentiek. Stovky, ak nie tisícky sestier sa po získaní praxe či vyššej kvalifikácie rozhodlo vykonávať svoje povolanie v zahraničí len z dôvodu lepšieho finančného ohodnotenia," argumentuje Červeňáková.

Zmenu názvu sestra na registrovaná sestra odôvodňuje poslankyňa odporúčaním Európskej federácie sestier, ktorá definuje štyri skupiny zdravotníckych profesionálov v ošetrovateľskej praxi - registrované sestry, sestry špecialistky, sestry s pokročilou praxou a zdravotníckych asistentov. "Podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na 1000 obyvateľov," upozornila Červeňáková s tým, že zlepšovanie nelichotivých štatistík prostredníctvom premenovania zdravotníckych asistentov na sestry tento problém ani zďaleka nevyrieši.

Ešte v máji totiž parlament rozhodol, že zdravotnícki asistenti sa od septembra budú nazývať praktické sestry. "Názov praktická sestra zodpovedá ich kompetenciám a zaradeniu. Cieľom premenovania je zlepšiť pre absolventov stredných zdravotníckych škôl ich spoločenské postavenie, a tým zvýšiť záujem o toto povolanie," povedal vtedy šéf Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS). V systéme podľa jeho informácií ostáva pracovať len desať percent takýchto absolventov. Praktické sestry by podľa jeho slov mohli študovať aj na vysokej škole, ale už popri zamestnaní.

Už ste čítali?

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…