E. Červeňáková chce zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek
TASR
TASR

E. Červeňáková chce zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek

Súčasný nedostatok sestier je do značnej miery spôsobený nedostatočným odmeňovaním spravidla kvalifikovanejších a skúsenejších sestier a pôrodných asistentiek, tvrdí poslankyňa.
Na snímke vľavo Elena Červeňáková (OĽaNO) a vpravo Natália Milanová (OĽaNO) skladajú poslanecký sľub počas 26. schôdze NR SR, 30. januára 2018 v Bratislave. — Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 13. júna (TASR) - Zmeniť názov "sestra" na "registrovaná sestra" a zvýšiť platy sestier. To je cieľom pozmeňujúceho návrhu, ktorý k novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti v stredu predložila opozičná poslankyňa Elena Červeňáková (OĽaNO).

Navrhuje, aby sa registrovaným sestrám a pôrodným asistentkám, ktoré získali odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností, zvýšil plat z 0,81 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve SR na úroveň priemernej mzdy. V prípade tzv. certifikovanej sestry a certifikovanej pôrodnej asistentky má ísť o zvýšenie z 0,85 násobku na 1,1 násobok. Špecializovaným sestrám a pôrodným asistentkám má mzda stúpnuť z 0,96 násobku na 1,2 násobok a sestrám a pôrodným asistentkám s pokročilou praxou z úrovne priemernej mzdy na jej 1,2 násobok.

"Súčasný nedostatok sestier je do značnej miery spôsobený nedostatočným odmeňovaním spravidla kvalifikovanejších a skúsenejších sestier a pôrodných asistentiek. Stovky, ak nie tisícky sestier sa po získaní praxe či vyššej kvalifikácie rozhodlo vykonávať svoje povolanie v zahraničí len z dôvodu lepšieho finančného ohodnotenia," argumentuje Červeňáková.

Zmenu názvu sestra na registrovaná sestra odôvodňuje poslankyňa odporúčaním Európskej federácie sestier, ktorá definuje štyri skupiny zdravotníckych profesionálov v ošetrovateľskej praxi - registrované sestry, sestry špecialistky, sestry s pokročilou praxou a zdravotníckych asistentov. "Podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na 1000 obyvateľov," upozornila Červeňáková s tým, že zlepšovanie nelichotivých štatistík prostredníctvom premenovania zdravotníckych asistentov na sestry tento problém ani zďaleka nevyrieši.

Ešte v máji totiž parlament rozhodol, že zdravotnícki asistenti sa od septembra budú nazývať praktické sestry. "Názov praktická sestra zodpovedá ich kompetenciám a zaradeniu. Cieľom premenovania je zlepšiť pre absolventov stredných zdravotníckych škôl ich spoločenské postavenie, a tým zvýšiť záujem o toto povolanie," povedal vtedy šéf Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS). V systéme podľa jeho informácií ostáva pracovať len desať percent takýchto absolventov. Praktické sestry by podľa jeho slov mohli študovať aj na vysokej škole, ale už popri zamestnaní.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…