Dobré noviny
Svetoznáma pieseň Macarena vás nielen roztancuje, ale dokáže aj zachrániť život, tvrdia vedci
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Svetoznáma pieseň Macarena vás nielen roztancuje, ale dokáže aj zachrániť život, tvrdia vedci

Záber z videoklipy piesne La Macarena z roku 1993 od skupiny Lod Del Rios.
Záber z videoklipy piesne La Macarena z roku 1993 od skupiny Lod Del Rios. — Foto: Reprofoto/YouTube

Svetoznáma pesnička o tele prináša nielen radosť, ale môže zachrániť aj ľudský život. 

KODAŇ/BRATISLAVA 7. júna (Dobré noviny) - Táto pesnička vyšla pred 25 rokmi a spôsobila hotové šialenstvo. Ľudia sa naučili tanečné pohyby a masovo na túto skladbu tancovali po celom svete. A dnes táto pieseň ožíva opäť, pretože sa zistilo, že kultová Macarena môže zachrániť ľudský život.

"Doprajte svojmu telu radosť, vaše telo je pre radosť a dáva dobré veci. Doprajte svojmu telu radosť, Macarena, heeej Macarena." Toto je iba časť prekladu legendárnej skladby od skupiny Los Del Rio, ktorá hovorí o živote, zdraví a pohybe.

Dva pokusy

A najnovšie španielski vedci zistili, že práve táto nesmrteľná pieseň môže niekomu zachrániť život. Ukázalo sa totiž, že je na to ideálna, pretože má 103 úderov za minútu, čo sa dá efektívne využiť pri poskytovaní prvej pomoci. Experimentu sa zúčastnilo až 164 študentov barcelonskej univerzitym ktorí na tohtoročnom kongrese Euroanestézia v dánskej Kodani predviedli dva rôzne pokusy.

V prvom prípade študenti použili smartfón. Pred poslucháčmi spustili aplikáciu, ktorá generovala zvuky Macareny. Predvádzajúci počas dvoch minút dodržiavali tempo a rýchlosť skladby a figuríne poskytovali kardiopulmonálnu resuscitáciu (CPR), ktorá zabrala.

Fungovalo to však aj v druhom prípade, tento raz však bez hudobného podmazu. Predvádzajúci však použili tzv. hudobný mentálny metronóm, to znamená, že si pieseň "spievali" v hlave a následne poskytovali resuscitáciu. Bolo teda nevyhnutné, aby tím odborníkov poznal túto skladbu už pred experimentom.

Vyhrala aplikácia

Ukázalo sa, že prvý tím, ktorý použil aplikáciu, dosiahol rozmedzie 100 až 120 úderov za minútu a úspešnosť dosiahla až 91 percent. Naopak, druhá skupina bez hudobného podmazu bola úspešná "iba" na 74 percent s tým, že iba 24 percent ľudí z tejto kontrolnej skupiny dosiahlo optimálnu rýchlosť.

"Aplikácia, ale aj pomôcka na mentálnu pamäť Macarena zlepšili kvalitu kompresie hrudníka zvýšením podielu adekvátnej miery, ale nie hĺbkou kompresií," uviedli autori štúdie s tým, že žiadny z účastníkov experimentu nedosiahol ideálnu hĺbku kompresie 5 centimetrov.

Študenti, ktorí sa pokusu zúčastnili, však zhodnotili aplikáciu ako najužitočnejší nástroj na pomoc s CPR. Ak ju však nebudete mať v mobile, nič sa nedeje. Výsledky totiž ukázali, že je užitočné aj spievanie Macareny "v hlave", pretože užitočne určuje rytmus resuscitácie.

Reklama zachraňujúca života

Ak by vám však Macarena nešla do uší, máte aj ďalšiu možnosť. Pred niekoľkými rokmi v Británii "fičala" reklamná kampaň s populárnym hercom Vinniem Jonesom. Ten vás vo videu s piesňou "Stayin' Alive" (v preklade Zostaň nažive) naučí, ako správne poskytnúť masáž srdca. Sledujte video.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?