Dobré noviny
Lokálne postreky proti komárom v Bratislave sa začnú v piatok
TASR
TASR

Lokálne postreky proti komárom v Bratislave sa začnú v piatok

Lokálne postreky proti komárom plánuje Bratislava začať v piatok 21. júna v skorých ranných hodinách.

Foto: TASR/AP

Bratislava 20. júna (TASR) - Lokálne postreky proti komárom plánuje Bratislava začať v piatok 21. júna v skorých ranných hodinách. Komáre bude hubiť v mestských častiach Devín, Devínska Nová Ves, Karlova Ves, Staré Mesto a na petržalskej strane Dunaja. Pre TASR to uviedol riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

"Pôjde len o postreky pozemnou technikou, nebudeme ich robiť zo vzduchu prostredníctvom lietadiel," zdôraznil Andrassy. Rovnako sa podľa jeho slov nebudú striekať chránené pásma na území mesta. Všetky postreky by mali ukončiť do dvoch dní.

Andrassy dodal, že mesto spolu s hygienikmi Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) počas predchádzajúcich dvoch dní monitorovalo lokality, kde hrozí najväčšie liahnutie komárov. "Hygienici nám následne odporučili postreky uskutočniť," pokračoval.

Postreky v spomínaných lokalitách bude mesto realizovať v koordinácii s mestskými časťami a RÚVZ. "Náklady, ktoré na to budeme mať, budeme žiadať refundovať od vlády v rámci tých opatrení, ktoré muselo mesto prijať v súvislosti s júnovými povodňami," dodal riaditeľ kancelárie primátora.

Postreky proti komárom po nedávnych povodniach sa budú musieť robiť v 20 obciach vrátane hlavného mesta. "Súčasná situácia je taká, že komáre sú všade, ale len na niektorých miestach vletujú do obcí, hlavne v okolí Bratislavy," uviedol v stredu (19. 6.) entomológ Jozef Brestovský, ktorý výskyt komárov monitoruje v teréne. Zatiaľ podľa ministerstva zdravotníctva nešíria žiadne prenosné choroby.

Rovnako ako v Bratislave aj v ďalších slovenských obciach sa budú robiť pozemné postreky. Podľa entomológa sú totiž na Slovensku registrované len postreky proti dospelým komárom, ktoré sú veľmi nebezpečné pre organizmy žijúce vo vode. "Pri leteckej aplikácii by nebolo možné dodržať, aby sa nedostali do vody. Ak sa nejaký prípravok dostane do vzduchu, nikto nevie, kde sa dostane a čo pozabíja," podotkol Brestovský.

Už ste čítali?