Literárnu Cenu cien za rok 2011 získal Pavol Rankov
TASR
TASR

Literárnu Cenu cien za rok 2011 získal Pavol Rankov

Slávnostné vyhlásenie výsledkov slovenskej literárnej Ceny za rok 2011 sa dnes uskutočnilo v bratislavskom Klube slovenských spisovateľov.

Bratislava 19. júna (TASR) - Slávnostné vyhlásenie výsledkov slovenskej literárnej Ceny za rok 2011 sa dnes uskutočnilo v bratislavskom Klube slovenských spisovateľov. Laureátom ocenenia sa stal Pavol Rankov. Cenu cien 2011 získal za román Matky, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Edition Ryba.

Pavol Rankov (vľavo)/Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Vyhlasovateľ, organizátor a garant tohto ocenenia, ktorým je mesačník Revue aktuálnej literatúry RAK pri tejto cene vyhlasuje a odmeňuje aj "korunného princa" (autora, ktorý skončil v hodnotení poroty na druhom mieste). Tým sa stal Balla za prózu V mene otca, ktorá vyšla vo vydavateľstve KK Bagala.

Laureát Pavol Rankov prítomných prekvapil vyhlásením, že z literárnej scény odchádza predčasne do dôchodku. "Cena cien znamená pre mňa veľa v mojej súčasnej situácii. Nedávno som odovzdal do vydavateľstva svoju poslednú, nie ostatnú, ale poslednú knihu. Teraz mám podobný pocit asi ako generál, keď urobí nejaké problémy, a potom je predčasne penzionovaný, tak tiež mu väčšinou dajú rozlúčkové vyznamenanie," povedal pre TASR s tým, že je dobre, že odchádza a jeho rozhodnutie priniesol "pocit uzavretia".

Pavla Rankova však podľa vlastných slov literatúra neprestala baviť. Teší sa napríklad na to, že sa konečne stane plnohodnotným čitateľom. "Je strašne veľa veľmi dobrých kníh, načo pridávať ďalšiu, keď sú lepšie. Tým, že prestanem písať, aspoň teraz mám taký pocit, tak určite sa mi otvorí oveľa väčšie množstvo času na čítanie," uzavrel spisovateľ, ktorého knihy boli preložené do arabčiny, maďarčiny, poľštiny, češtiny, chorvátčiny, slovinčiny a bulharčiny. Je autorom troch poviedkových zbierok, dvoch románov (Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), Matky) a poviedkovej zbierky, ktorá je momentálne u vydavateľa a má byť poslednou knihou z pera Pavla Rankova.

V 6. ročníku slovenskej literárnej Ceny cien, ktorú vyhlasuje, organizuje a garantuje Revue aktuálnej kultúry RAK rozhodovala porota v zložení Jacek Bukowski, Ľuboš Dojčan, Marián Heveši, Braňo Hochel, Ivana Hostová, Fero Jablonovský, Lubomír Machala, Věruna Melčáková-Juneková, Agda Bavi Pain, Veronika Rácová, Jitka Rožňová a Martin Vlado. Porota zložená z osobností, ktoré sa venujú literatúre, vyberala ocenených z 25 nominovaných titulov z oblasti krásnej literatúry (poézia, próza, dráma), umenovied, literatúry faktu a esejistiky. Išlo o diela publikované v roku 2011, ktoré už získali iné literárne ceny alebo prémie na Slovensku.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…