Boston a Chicago odohrali najdivokejšiu tretinu celej série

Prvýkrát od roku 1982 rozhodlo predĺženie o víťazovi finálového zápasu, v ktorom padlo viac ako desať gólov.

Čiarový rozhodca Pierre Racicot (65) sa snaží od seba oddeliť obrancu Chicaga Duncana Keitha (2) a útočníka Bostonu Chrisa Kellyho (23) počas štvrtého finálového zápasu NHL, v ktorom Blackhaws zvíťazili na ľade Bostonu 6:5 po predĺžení.Foto: SITA/APOdporúčame aj:

- Hokejisti Chicaga vyhrali ofenzívny duel s množstvom streleckých pokusov a jedenástimi gólmi medzi dvoma najlepšími defenzívnymi tímami NHL.

Vďaka výhre 6:5 po predĺžení v TD Garden v Bostone vyrovnali Blackhawks stav finálovej série Stanleyho pohára na 2:2. Už tretie finále zo štyroch v roku 2013 rozhodlo predĺženie.

Fanúšikovia videli najmä v riadnom hracom čase ofenzívne predstavenie oboch tímov. Boston v zápase neustále doťahoval vedenie Chicaga.

Blackhawks vyhrávali 1:0, 3:1, 4:2 i 5:4, Bruins vždy našli odpoveď a vrátili sa do duelu.

Po presnom zásahu Brenta Seabrooka zo záveru 70. min však už nemohli pokračovať v súboji.

"Bol to jeden z tých zápasov, v ktorých dáte pár gólov a súper na nich vždy odpovie. Bol to skvelý duel, bolo pekné niekoľkokrát prekonať Tuukku Raska. Počas celej sezóny a zvlášť v play-off si hovoríme, že musíme často strieľať na bránku. Pokúsil som sa o to v predĺžení a podarilo sa. Veľmi dobrú prácu však odviedli aj chlapci pred bránkou, ktorí skvele zakryli výhľad Raskovi," uviedol v pozápasovom rozhovore pre NBC Sports Brent Seabrook.

Obranca Blackhawks strelil v tohtoročnom play-off tretí gól, druhý v predĺžení. Pred pár týždňami rozhodol o výhre Chicaga v nadstavenom čase siedmeho zápasu konferenčného semifinále s Detroitom. "Vďaka Seabrookovi sme ľahší, spadla z nás možno tona dôležitosti z tohto duelu. Určite však naša sústredenosť neklesá, budeme aj po tomto góle ďalej bojovať. Keď sa dostal k strele od modrej, podľa mňa väčšina spoluhráčov si začala myslieť, že strelí gól," tvrdil Patrick Sharp.

Prvýkrát od roku 1982 rozhodlo predĺženie o víťazovi finálového zápasu, v ktorom padlo viac ako desať gólov. Pred 31 rokmi zdolal New York Islanders 6:5 po predĺžení Vancouver. Naposledy sa výsledkom 6:5 skončil vo finále duel Chicaga proti Philadelphii v roku 2010.

Premiérovo od série Stanleyho pohára 1993 sa hralo tretie predĺženie. Kým druhá tretina bola najdivokejšia v tohtoročnom finále, tretia zasa asi najdramatickejšia.

Chicago do nej vstupovalo za stavu 4:3, ale Patrice Bergeron dokázal v 43. min vyrovnať. Bola to vynikajúca akcia druhého útoku Bruins, Bergeronovi skvele prihrával Jaromír Jágr, ktorý druhou asistenciou oslávil 200. zápas kariéry v play-off NHL.

Na prvý tohtoročný gól vo vyraďovacej časti však český útočník stále čaká. V 52. min nevyužili Blackhawks presilovku piatich proti trom, po naskočení Jaromíra Jágra na ľad dorazil strelu Mariána Hossu späť do bránky Patrick Sharp.

Chicago využilo len prvú presilovku vo finálovej sérii, tešilo sa až na pätnásty pokus. Bruins sa nevzdali a o 57 sekúnd neskôr bolo opäť po zásahu Johnnyho Boychuka vyrovnané.

V predĺžení mali väčšie šance hráči Bostonu, rozhodol však pokus Seabrooka. "Veľmi si cením, že sme sa v tretej tretine nevzdali v čase, keď súper vyrovnal na 5:5. Stále sme hrali pokojne, celý tím veril v úspech. Niekoľkokrát sme v zápase stratili tempo. Mali sme dobrý náskok, ale nekoncentrovanosťou a chybami sme oň prišli. Dnes pomohla súperovi opäť presilovka. Našťastie, dokázali sme urobiť množstvo dobrých vecí. Na tento zápas môžeme zabudnúť a ideme ďalej. Treba si z toho zobrať len pozitívne veci," hodnotil tréner Joel Quenneville.

Boston nezastihlo štvrté finále v ideálnom hernom rozpoložení. Chicago bolo aktívnejšie, na strely vyhralo 47:33. Bruins už nedominovali na vhadzovaniach ako v predchádzajúcom zápase (39:38) a navyše rýchlych hráčov Blackhawks už nedokázali dostatočne pokrývať. "Dnes bol náš tím priemerný, zaostali sme za najlepšími výkonmi. Súper bol lepší ako my. Otvorili sme hru a dali aj góly, ale viaceré sme Chicagu darovali," tvrdil kouč Bostonu Claude Julien.

Okrem Hossu si osobné štatistiky vylepšili aj ďalší dvaja slovenskí zástupcovia vo finále. Michal Handzuš po akcii Brandona Saada vo vlastnom oslabení otváral v 7. min skóre zápasu. Pre Banskobystričana to bol tretí gól vo vyraďovacej časti.

Handzuš sa dokázal presadiť napriek tomu, že ho tiesnil Bergeron. Chicago v oslabení strelilo v tohtoročnom play-off druhý gól, ako prvý sa v úvodnom kole presadil v zápase číslo dva proti Minnesote Čech Frolík. Zdeno Chára patril medzi najvyťaženejších hráčov Bostonu a osobné konto si vylepšil o dve asistencie. Na jeho konto však pribudli aj tri mínusové body.

Finálová séria sa sťahuje teraz do Chicaga, kde je v sobotu na programe zápas číslo päť. O dva dni neskôr sa bude hrať v Bostone. Ak jeden z tímov nevyhrá oba duely, potom príde na rad rozhodujúci siedmy v stredu 26. júna na ľade Blackhawks.