Slovenské hádzanárky v Poľsku prehrali a nepostúpili na ME

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/Martin Baumann

Duel bol zároveň rozlúčkou trénera Dušana Poloza, ktorý po piatich rokoch skončil na lavičke slovenského tímu.

Koszalin 3. júna (TASR) - Slovenské hádzanárky sa nepredstavia na tohtoročných ME vo Francúzsku. V záverečnom vystúpení v 2. kvalifikačnej skupine prehrali v Koszaline s domácim Poľskom 21:26 a v tabuľke obsadili nepostupovú tretiu priečku. Duel bol zároveň rozlúčkou trénera Dušana Poloza, ktorý po piatich rokoch skončil na lavičke slovenského tímu.

Na európsky šampionát na prelome novembra a decembra 2018 sa z 2. skupiny prebojovali víťaz skupiny Čierna Hora a z druhého miesta Poľsko. Slovenky potrebovali na priamy postup z druhej priečky vyhrať v Poľsku aspoň deväťgólovým rozdielom, ako najlepší tím z tretích miest všetkých skupín mohli ísť ďalej aj v prípade akéhokoľvek triumfu. V kvalifikácii si napokon pripísali iba dve výhry nad outsiderom skupiny Talianskom.

2. skupina kvalifikácie ME 2018 - Koszalin:

Poľsko - Slovensko 26:21 (12:7)

Najviac gólov Poľska: Drabiková 6, Kobyliňská 5, Achruková 4/1, Grzybová 3, Lisewská 3/2. Zostava a góly SR: Medveďová, Haládiková - Rajnohová 6/4, Rebičová 3, Rechtorisová 1, Pastorková 1, Takáčová, Habánková 2, Szarková, Patrnčiaková 1, Veselková, Školková 1, Olšovská 2, Fiľková-Trehubová 2, Minarčíková 2, Pócsiková.

Rozhodovali: K. Gasmi, R. Gasmi (obaja Fr.), vylúčenia: 5:5, 7m hody: 5/4 - 4/4, 3000 divákov (vypredané).

Poľky po dvoch minútach otvorili skóre zásluhou Achrukovej a hoci vzápätí Fiľková-Trehubová vyrovnala na 1:1, úvod patril domácim hráčkam. V 10. minúte po presnom zásahu aktívnej Grzybovej viedli Poľky už o tri góly 6:3, pretože v útoku boli variabilnejšie i efektívnejšie. Favoritky si potom držali dvoj-trojgólový náskok, v 21. minúte ho po trojgólovej šnúre navýšili už na 11:6. Slovenky sa cez pohyblivú obranu súperiek a brankárku Placzekovú presadzovali ťažko a tak mali v polčase päťgólové manko.

Hneď v úvode druhého dejstva zvýšila Achruková na 13:7 a šance Sloveniek na zvrat nezadržateľne klesali, keď Drabiková o niečo neskôr zvýšila na 15:8 z pohľadu domácich. Tá istá hráčka v 38. minúte upravila už na 18:10 a kouč Poloz reagoval oddychovým časom. Ani po ňom sa ale Slovenky nevyvarovali hrubých chýb v obrane, v útoku pôsobili naďalej ťažkopádne a o víťazovi tak bolo prakticky rozhodnuté. Poľky viedli prvýkrát o desať gólov v 39. minúte (20:10) a mali jasne navrch. Po sérii zákrokov Haládikovej a šnúre piatich presných zásahov za sebou hostky znížili šesť minút pred koncom na 18:23, ale aj v tréningovom tempe si už Poľky prišli pre pohodlné víťazstvo.