Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro však oň môžeme prísť
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro však oň môžeme prísť

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný hrad si ani nevšimne. Viaže sa však k nemu zaujímavá história, ale aj povesť o veľkom sprisahaní.

Nad obcou Košecké podhradie tróni hrad Košeca. — Foto: Kristína Jurzová

KOŠECKÉ PODHRADIE 3. júna (Dobré noviny) - Slovensko je svetová veľmoc. Aspoň čo sa týka hradov. A máme ich toľko, že nie každému je venovaná taká pozornosť, akú by si zaslúžil. Jedným z nich je aj hrad Košeca, ktorý naše budúce generácie možno ani neuvidia.

Zvyšky hradu sa nachádzajú v Košeckom Podhradí v okrese Ilava. Nie každý sa tu však aj zastaví, pretože mnohí obcou iba "prebehnú" a pokračujú smerom na turisticky atraktívnejšie Čičmany. Napriek tomu sa tu však oplatí prísť, pretože výstup je naozaj jednoduchý.

a
Foto: Kristína Jurzová

Dostať sa treba do Malého Košeckého Podhradia a držať sa treba hlavnej cesty. Na záverečnej autobusovej zastávke vás privíta turistický panel aj zelená značka, ktorá bude pre váš výstup kľúčová.

Vydať sa treba dole brehom a nájsť si prvú značku, ktorá vás však spoľahlivo dovedie hore. Po ceste natrafíte aj na menšie posedenie a pozitívom sú aj odpadkové koše. Ak budete pozorne sledovať "zelenú", ani nie do polhodiny ste hore, pričom romantiku miesta umocní zvuk zurčiaceho potoka. Napokon vás privíta kúsok opevnenia a keď prejdete aj okolitými vychodenými cestičkami, natrafíte na viac rumov, ktoré sa postupne strácajú v zeleni.

Sprisahanie a zrada

Traduje sa, že hrad založil bojovný rád templárov a prvým známym majiteľom mal byť akýsi gróf Smaragdus. Pevnosť mala počas histórie viacerých majiteľov vrátane slávneho Matúša Čáka Trenčianskeho či rodu Stiborovcov alebo Zápoľskovcov.

a
Foto: Kristína Jurzová

V roku 1526 sa hrad dostal do rúk cisárskeho exponenta Pavla Petróciho. Jeho nasledovník Štefan však obrátil kartu a postavil sa na stranu Vešeléniho povstania proti cisárovi, ktorého sa aktívne zúčastnil.

Jedna z verzií vraví, že práve on v Trenčianskych Tepliciach podal návrh, aby kráľa Leopolda a jeho nevestu Margitu Španielsku prepadli a odviezli na hrad Košeca, aby tam násilne podpísal zmenu krajinskej ústavy. Iná povesť zas hovorí, že kráľa mali zajať na poľovačke, ale sprisahanie sa tesne predtým prezradilo, a tak plán stroskotal. Panovník preto prikázal, aby Petrócyho zajali, no tesne predtým sa mu podarilo ujsť na hrad Likava, pričom dožiť mal v Turecku. Keďže ho cisárske vojská nenašli, od zlosti vraj hrad zrovnali so zemou. Podmínovali a vyhodili do povetria bašty, múry a značne poškodili základy hradu. Týmto sa spečatil osud Košeckého hradu, ktorý sa premenil na zrúcaninu. To sa malo stať roku 1670.

Pohľad na malebné Košecké Podhradie.
Pohľad na malebné Košecké Podhradie. Foto: Kristína Jurzová

Ruina odvtedy viac-menej chátra a dnes už nikto presne nevie, ako hrad pôvodne vyzeral. Možno sa však raz dočká svojho záchrancu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…