Plánujete dovolenku? Toto sú krajiny s najlepšou vodou na kúpanie v Európe
TASR
TASR

Plánujete dovolenku? Toto sú krajiny s najlepšou vodou na kúpanie v Európe

V rebríčku figuruje aj Slovensko a okolité štáty. Ako sme dopadli v porovnaní s našimi susedmi?

Ilustračná snímka. — Foto: Pixabay

Štokholm 10. júna (TASR) - Najlepšia voda na kúpanie v rámci Európy je v Luxembursku, na Malte, Cypre, v Grécku a Rakúsku. Uvádza sa to v správe, ktorú v utorok zverejnili Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) a Európska komisia (EK).

V uvedených piatich krajinách bola u minimálne 95 percent vodných plôch na kúpanie zaznamenaná najvyššia kvalita. Na špici rebríčka sú Luxembursko s najvyššou kvalitou vo všetkých 12 skúmaných vodách určených na kúpanie.

Ďalej nasledujú Malta s takmer 98,9 percentami, Cyprus (97,3 percenta), Grécko (95,9 percenta) a Rakúsko (95,1), citovala agentúra DPA zo správy zverejnenej pred začiatkom letnej turistickej sezóny.

Slovensko predbehli aj susedia

Slovensko sa umiestnilo na piatom mieste od konca, keď bola vynikajúca kvalita zaznamenaná u 59,4 percenta vôd určených na kúpanie. Susedia SR sú na tom výrazne lepšie: v ČR tento ukazovateľ predstavuje 81,8 percenta, v Maďarsku 70,8 a v Poľsku 66,8 percenta. Na spodku rebríčka sa nachádzajú Albánsko, Rumunsko a Bulharsko.

Autori správy analyzovali vzorky vôd, ktoré boli odobraté z vyše 21.800 morských pláží, riek a jazier v 28 členských krajinách EÚ a tiež vo Švajčiarsku a Albánsku.

Vo všetkých monitorovaných štátoch boli dodržané najprísnejšie normy u minimálne 85 vôd na kúpanie; dostatočnú minimálnu kvalitu namerali u 96 percent. Celková úroveň kvality takýchto vôd sa v Európe v posledných rokoch postupne zlepšuje.

Minimálne štandardy stanovené príslušnou smernicou EÚ vlani podľa EEA spĺňali všetky vodné plochy na kúpanie v Rakúsku, Belgicku, Chorvátsku, Grécku, Lotyšsku, Luxembursku, na Malte, v Rumunsku, Slovinsku a vo Švajčiarsku.

Nesplnené štandardy

Nízka kvalita bola zaznamenaná v 306 prípadoch, čo predstavuje približne 1,4 percenta skúmaných vôd. S kúpaním v nich je spojené riziko hnačiek a iných ochorení. Takéto vodné plochy musia byť počas nadchádzajúcej turistickej sezóny uzavreté. V roku 2016 bol tento počet o niečo vyšší (316 prípadov).

Najvyšší počet vodných plôch na kúpanie, nespĺňajúcich štandardy EÚ, bol v roku 2017 zaznamenaný vo Francúzsku (80), Taliansku (79) a Španielsku (38). Najvyššiu úroveň znečistenia malo Estónsko (7,4 percenta), Írsko (4,9 percenta) a Británia (3,3 percenta).

Znečistenie riek, jazier a morskej vody spôsobuje spravidla bakteriálna kontaminácia splaškami alebo odpadmi z chovov hospodárskych zvierat. Tie sa do vodných plôch môžu dostať v dôsledku povodní alebo intenzívnych dažďov.

Už ste čítali?

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…