Plánujete dovolenku? Toto sú krajiny s najlepšou vodou na kúpanie v Európe
TASR
TASR

Plánujete dovolenku? Toto sú krajiny s najlepšou vodou na kúpanie v Európe

V rebríčku figuruje aj Slovensko a okolité štáty. Ako sme dopadli v porovnaní s našimi susedmi?

Ilustračná snímka. — Foto: Pixabay

Štokholm 10. júna (TASR) - Najlepšia voda na kúpanie v rámci Európy je v Luxembursku, na Malte, Cypre, v Grécku a Rakúsku. Uvádza sa to v správe, ktorú v utorok zverejnili Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) a Európska komisia (EK).

V uvedených piatich krajinách bola u minimálne 95 percent vodných plôch na kúpanie zaznamenaná najvyššia kvalita. Na špici rebríčka sú Luxembursko s najvyššou kvalitou vo všetkých 12 skúmaných vodách určených na kúpanie.

Ďalej nasledujú Malta s takmer 98,9 percentami, Cyprus (97,3 percenta), Grécko (95,9 percenta) a Rakúsko (95,1), citovala agentúra DPA zo správy zverejnenej pred začiatkom letnej turistickej sezóny.

Slovensko predbehli aj susedia

Slovensko sa umiestnilo na piatom mieste od konca, keď bola vynikajúca kvalita zaznamenaná u 59,4 percenta vôd určených na kúpanie. Susedia SR sú na tom výrazne lepšie: v ČR tento ukazovateľ predstavuje 81,8 percenta, v Maďarsku 70,8 a v Poľsku 66,8 percenta. Na spodku rebríčka sa nachádzajú Albánsko, Rumunsko a Bulharsko.

Autori správy analyzovali vzorky vôd, ktoré boli odobraté z vyše 21.800 morských pláží, riek a jazier v 28 členských krajinách EÚ a tiež vo Švajčiarsku a Albánsku.

Vo všetkých monitorovaných štátoch boli dodržané najprísnejšie normy u minimálne 85 vôd na kúpanie; dostatočnú minimálnu kvalitu namerali u 96 percent. Celková úroveň kvality takýchto vôd sa v Európe v posledných rokoch postupne zlepšuje.

Minimálne štandardy stanovené príslušnou smernicou EÚ vlani podľa EEA spĺňali všetky vodné plochy na kúpanie v Rakúsku, Belgicku, Chorvátsku, Grécku, Lotyšsku, Luxembursku, na Malte, v Rumunsku, Slovinsku a vo Švajčiarsku.

Nesplnené štandardy

Nízka kvalita bola zaznamenaná v 306 prípadoch, čo predstavuje približne 1,4 percenta skúmaných vôd. S kúpaním v nich je spojené riziko hnačiek a iných ochorení. Takéto vodné plochy musia byť počas nadchádzajúcej turistickej sezóny uzavreté. V roku 2016 bol tento počet o niečo vyšší (316 prípadov).

Najvyšší počet vodných plôch na kúpanie, nespĺňajúcich štandardy EÚ, bol v roku 2017 zaznamenaný vo Francúzsku (80), Taliansku (79) a Španielsku (38). Najvyššiu úroveň znečistenia malo Estónsko (7,4 percenta), Írsko (4,9 percenta) a Británia (3,3 percenta).

Znečistenie riek, jazier a morskej vody spôsobuje spravidla bakteriálna kontaminácia splaškami alebo odpadmi z chovov hospodárskych zvierat. Tie sa do vodných plôch môžu dostať v dôsledku povodní alebo intenzívnych dažďov.

Už ste čítali?

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…