Bezbariérový prístup pre ŤZP vďaka príspevku od štátu
Inzercia
Inzercia

Bezbariérový prístup pre ŤZP vďaka príspevku od štátu

Ak potrebujete vo svojom dome, byte alebo okolí odstrániť bariéru, je možné získať finančný príspevok od štátu. Aké sú vaše možnosti?

Hoci sa bezbariérovosť na Slovensku pomaly zlepšuje, verejný priestor neustále trpí dlhoročným zanedbávaním tejto problematiky. Ľudia si tak pomáhajú sami a bariéry zo súkromného aj verejného priestoru odstraňujú svojpomocne. Ak potrebujete vo svojom dome, byte alebo okolí odstrániť bariéru, je možné získať finančný príspevok od štátu. Aké sú vaše možnosti?

Peňažný príspevok na úpravu bytu, domu alebo garáže

Pri odstraňovaní alebo prekonávaní prekážok a bariér využijete primárne dva príspevky – peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže a peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia.

Prvý spomenutý príspevok podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny slúži primárne na:

  • Úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže takým spôsobom, aby sa osoba s ŤZP mohla premiestňovať, orientovať, dorozumievať sa alebo si zabezpečiť sebaobsluhu.
  • Odstraňovanie bariér.
  • Úpravu príslušenstva bytu alebo rodinného domu.

Podľa tejto definície je príspevok vhodný napríklad na vybetónovanie príjazdovej rampy, či vybudovanie alebo odstránenie priečky v byte pre potreby osoby s ŤZP, či stavebné bezbariérové prispôsobenie kúpeľne alebo wc.

Peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia

Ďalším spôsobom, ako prekonať bariéry, sú zdvíhacie zariadenia. Tieto zariadenia pomáhajú imobilným, starým alebo nevládnym osobám prekonať bariéry (zväčša schody a schodiská) viacerými spôsobmi. Nie vždy je možné z hľadiska priestoru, sklonu a bezpečnosti prevádzky, vybudovať nájazdovú rampu.  Nevyhnutným riešením je tak inštalácia zdvíhacieho zariadenia. Medzi také zariadenia patrí napríklad:

Pásové a kolieskové schodolezy

Počuli ste už výraz schodolez a zaujíma vás, o čo ide? Schodolezy sú vo svete imobilných veľmi obľúbenou pomôckou na prekonávanie schodov. Ich výhodou je mobilita, nevyžadujú si totiž montáž na schody. Opatrovateľom aj samotným imobilným ušetrí pri prekonávaní schodov množstvo námahy.

Zdvíhacia plošina pre imobilných

Zdvíhacie plošiny pre imobilných sú v podstate výťahy, ktoré dokážu bezpečne a komfortne prepraviť imobilnú osobu spoločne s vozíkom. Ide o jeden z najpraktickejších spôsobov prekonávania schodov, ktorý sa dá použiť v exteriéri aj v interiéri.

Schodiskové výťahy

Schodiskový výťah alebo schodisková plošina takisto pojme imobilnú osobu aj s vozíkom. Nepohybuje sa však kolmo hore a dole, ale kopíruje trasu schodiska. Imobilná osoba pri využívaní schodiskového výťahu nepotrebuje žiadnu asistenciu.

Stoličkový výťah

Stoličkový výťah je klasická pomôcka nielen pre imobilné osoby, ale aj pre starých a nevládnych ľudí, pre ktorých je každodenné prekonávanie schodiska priveľkou námahou. Stoličkový výťah ich pohodlne vyvezie alebo zvezie oboma smermi.

Nájazdové rampy

Veľmi jednoduchá pomôcka postavená na jednoduchom princípe. Nájazdové rampy patria medzi najrozšírenejšie spôsoby prekonávanie bariér v podobe schodísk alebo nerovností v teréne. Výhodou je ich mobilita a v podstate žiadna inštalácia, hendikepovaná osoba však nutne potrebuje asistenciu, pokiaľ rampy nie sú na mieste inštalované napevno.

Okrem spomínaných zariadení môžete využiť príspevok aj na iné pomôcky, napríklad na stropné zdviháky, ktoré sú ideálnym pomocníkom pri opatrovaní a presunu imobilnej osoby vrámci bytu, domu alebo inštitúcie. Alebo zdviháky do auta, ktoré slúžia na presadanie, resp. premiestnenie osoby z invalidného vozíka na niektoré sedadlo v aute a viacero ďalších riešení na prepravu a transfer imobilného pacienta. Podmienkou je, aby bola osoba s ŤZP podľa komplexného lekárskeho posudku na takéto zariadenie odkázaná.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…