Máte radi paradajkovú polievku? Vášmu telu škodí viac než cheeseburger
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Máte radi paradajkovú polievku? Vášmu telu škodí viac než cheeseburger

Jedávame ich, lebo si myslíme, že sú zdravé. No je to tak aj naozaj? Možno svoj jedálniček napokon prehodnotíte.

BRATISLAVA 31. mája (Dobré noviny) - Vyzerajú zdravo, ale v skutočnosti nie sú. A vďaka obrovskému množstvu kalórií sú dokonca škodlivejšie ako cheesburger. Ak máte teda radi svoje telo nielen zvonka, ale aj zvnútra, týmto piatim chutným pokrmom by ste sa rozhodne mali vyhnúť

1. Omeleta

Problémom ani nie sú ani tak samotné vajíčka, pretože tie sú vďaka vysokému obsahu bielkovín naozaj výživné. Komplikácie spôsobujú skôr prísady, s ktorými omeletu jeme. Predovšetkým tučné syry ako čedar, ktoré vám vo veľkom množstve naservírujú v reštauráciách. Omeletu si teda ukuchtite doma a použite mäkšie syry ako mozzarela a doplňte ľahšou zeleninou, prípadne hubami.

a
Foto: Pixabay

2. Pečené zemiaky

Keď ich priviezli z Ameriky, spôsobili na "starom kontinente" hotovú revolúciu. Nejaký chytrák ich hodil do ohňa a pochúťka bola na svete. A svoje miesto si zemiaky našli aj v gastronomických prevádzkach, kde si ich s obľubou dávame. Na tie z reštaurácie si však treba dať pozor, pretože aby získali chrumkavý povrch, zvyknú ich pripravovať na množstve tuku. A ten "prebije"  aj vitamín C, B6 a draslík, na ktoré sú zemiaky bohaté. Ich zdravý účinok sa zároveň stráca, ak ich nakombinujete s rôznymi drezingami či kyslou smotanou, ktoré môžete nahradiť fresh šalátom.

a
Foto: Pixabay

3. Ázijské šaláty

Nie je však šalát ako šalát. Tie ázijské s kuracím mäskom, vyprážanými rezancami či arašidovými pestami sú naozaj poriadnou kalorickou bombou. Tvrdí to nutričná terapeutka Limor Baum, ktorá odporúča tieto suroviny oddeliť a kombinovať s klasickým ľadovým šalátom.

a
Foto: Pixabay

4. Rajčinová polievka

A teraz posmutnejú nielen Taliani, ale aj Slováci, ktorí na túto pochúťku nedajú dopustiť. Pravda je však taká, že paradajková polievka nie je až taká neškodná, ako na prvý pohľad vyzerá. Špecifická chuť rajčín sa totiž neraz vyrovnáva poriadnou dávkou cukru a množstvom soli, ktoré má od štipky naozaj ďaleko. A práve tieto dochucovadlá negatívne vplývajú na našu srdcovú sústavu. A ak si rajčinovú polievku dochutíte krutónmi alebo syrom, cievna "katastrofa" je na svete, nehovoriac o tom, že polievka sa zvykne zahusťovať múkou.

a
Foto: Pixabay

5. Smoothies

A táto správa nepoteší žiadneho milovníka leta, pretože k tomuto horúcemu obdobiu neodmysliteľne patria smoothies. A hoci môžu byť naozaj zdraviu prospešné, ak to preženieme s niektorými prísadami, môže vám poriadne vyskočiť hladina cukru v krvi. Niektoré smoothies sa totiž kvôli množstvu kalórií poľahky môžu zmeniť na hlavné jedlo. A to aj napriek tomu, že vás naozaj nezasýtia, vďaka čomu čoskoro opäť vyhladnete. Tak čo, naozaj ho musíte mať?

a
Foto: Pixabay

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…