Dobré noviny
Cena B. Hečka za celoživotné dielo patrí prekladateľke V. Hegerovej
TASR
TASR

Cena B. Hečka za celoživotné dielo patrí prekladateľke V. Hegerovej

Na snímke laureátka ceny Blahoslava Hečka za rok 2018, prekladateľka Viera Hegerová počas slávnostného odovzdávania cien Literárneho fondu za preklady v roku 2017 v Bratislave 29. mája 2018.
Na snímke laureátka ceny Blahoslava Hečka za rok 2018, prekladateľka Viera Hegerová počas slávnostného odovzdávania cien Literárneho fondu za preklady v roku 2017 v Bratislave 29. mája 2018. — Foto: TASR/Dano Veselský

Čitateľom sprostredkovala diela umelcov ako F. M. Dostojevskij, L. Leonov, J. Trifonov, V. Aksionov, B. Pasternak, B. Okudžava, D. Granin, V. Belov, A. Solženicyn vrátane literatúry pre deti.

Bratislava 29. mája (TASR) - Literárny fond (LF) odovzdal v utorok v bratislavskom Zichyho paláci ocenenia za najlepšie odborné a umelecké preklady zahraničných titulov knižne vydaných v roku 2017. Slávnostný program sa začal udelením Ceny Blahoslava Hečka za celoživotné dielo, ktorú si odniesla Viera Hegerová.

"Je to veľká pocta, ktorú som ani nečakala, pretože dobrých prekladateľov je na Slovensku veľa, z mojej generácie sa so všetkými poznám, bola som veľmi prekvapená, že práve na mňa padol tento žreb," uviedla Hegerová, ktorá sa popri redaktorskej a editorskej práci viac ako päť desaťročí systematicky venovala prekladateľskej činnosti. Preložila okolo 50 titulov ruskej klasickej i súčasnej beletrie.

Slovenským čitateľom sprostredkovala diela umelcov ako F. M. Dostojevskij, L. Leonov, J. Trifonov, V. Aksionov, B. Pasternak, B. Okudžava, D. Granin, V. Belov, A. Solženicyn vrátane literatúry pre deti. Za preklady dostala viacero cien a prémií vydavateľstiev a LF, patrí jej aj Cena Jána Hollého za rok 2007 za preklad diela F. M. Dostojevského Zločin a trest.

"Bola som minule v Slávičom údolí a išla som aj popri hrobe Blahoslava Hečka, zapálila som mu sviečku, aby som mu oznámila, že som sa pripojila k laureátom jeho ceny, dúfam, že to kvituje s uznaním," rozosmiala hostí slávnostného programu laureátka, ktorá v októbri oslávi životné jubileum 85 rokov. "Boli sme kolegovia, bol mi jeden čas vedúci, potom som bola vedúca ja jemu, rozumeli sme si," dodala ocenená Hegerová k spolupráci s Hečkom.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…