Cena B. Hečka za celoživotné dielo patrí prekladateľke V. Hegerovej
TASR
TASR

Cena B. Hečka za celoživotné dielo patrí prekladateľke V. Hegerovej

Čitateľom sprostredkovala diela umelcov ako F. M. Dostojevskij, L. Leonov, J. Trifonov, V. Aksionov, B. Pasternak, B. Okudžava, D. Granin, V. Belov, A. Solženicyn vrátane literatúry pre deti.

Na snímke laureátka ceny Blahoslava Hečka za rok 2018, prekladateľka Viera Hegerová počas slávnostného odovzdávania cien Literárneho fondu za preklady v roku 2017 v Bratislave 29. mája 2018. — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 29. mája (TASR) - Literárny fond (LF) odovzdal v utorok v bratislavskom Zichyho paláci ocenenia za najlepšie odborné a umelecké preklady zahraničných titulov knižne vydaných v roku 2017. Slávnostný program sa začal udelením Ceny Blahoslava Hečka za celoživotné dielo, ktorú si odniesla Viera Hegerová.

"Je to veľká pocta, ktorú som ani nečakala, pretože dobrých prekladateľov je na Slovensku veľa, z mojej generácie sa so všetkými poznám, bola som veľmi prekvapená, že práve na mňa padol tento žreb," uviedla Hegerová, ktorá sa popri redaktorskej a editorskej práci viac ako päť desaťročí systematicky venovala prekladateľskej činnosti. Preložila okolo 50 titulov ruskej klasickej i súčasnej beletrie.

Slovenským čitateľom sprostredkovala diela umelcov ako F. M. Dostojevskij, L. Leonov, J. Trifonov, V. Aksionov, B. Pasternak, B. Okudžava, D. Granin, V. Belov, A. Solženicyn vrátane literatúry pre deti. Za preklady dostala viacero cien a prémií vydavateľstiev a LF, patrí jej aj Cena Jána Hollého za rok 2007 za preklad diela F. M. Dostojevského Zločin a trest.

"Bola som minule v Slávičom údolí a išla som aj popri hrobe Blahoslava Hečka, zapálila som mu sviečku, aby som mu oznámila, že som sa pripojila k laureátom jeho ceny, dúfam, že to kvituje s uznaním," rozosmiala hostí slávnostného programu laureátka, ktorá v októbri oslávi životné jubileum 85 rokov. "Boli sme kolegovia, bol mi jeden čas vedúci, potom som bola vedúca ja jemu, rozumeli sme si," dodala ocenená Hegerová k spolupráci s Hečkom.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…