Dobré noviny
Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky SND Oľgy Budskej
TASR
TASR

Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky SND Oľgy Budskej

Na archívnej snímke Oľga Budská.
Na archívnej snímke Oľga Budská. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Oľga Budská, rodená Širchichová sa narodila 29. mája 1918 v Trenčíne. Divadlu sa venovala už ako malé dievča.

Bratislava 29. mája (TASR) - Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave Oľgy Budskej, v minulosti známej ako Bell-Olga.

Oľga Budská, rodená Širchichová sa narodila 29. mája 1918 v Trenčíne. Divadlu sa venovala už ako malé dievča. Už popri gymnáziu študovala spev u profesora Arnolda Flögla na bratislavskej Mestskej organovej a hudobnej škole (1935-1937) a neskôr (1937-1939) aj herectvo u profesora Janka Borodáča na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave.

Prvýkrát sa Oľga Budská na dosky SND postavila v roku 1939 ako hosťujúca subreta v operete. Od roku 1941 bola v stálom angažmán. Členka Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave pôsobila najskôr v operete (1941-1945), neskôr sa stala sólistkou opery (1945-1946) a najdlhšie vo svojej profesionálnej kariére bola členkou činoherného súboru (1946-1976). Jej manželom bol významný divadelný režisér Jozef Budský, s ktorým sa zoznámila na divadelných doskách. Spoločne hrali v Hamletovi.

Presadila sa stvárnením zložitej psychiky krehkých a poetických hrdiniek. Aj neskorším dramatickým postavám dospelých žien prenechala zvláštnu melodramatickosť, podopretú melodičnosťou svojho hlasu podfarbeného spevnosťou a žalmovitosťou. Ako dozrievala herecky aj ľudsky, do jej prejavu sa stále viac dostával groteskný nadhľad a schopnosť vybudovať postavu ako jej dynamickú karikatúru, uviedla pre TASR Zuzana Nemcová z Divadelného ústavu. Najskôr účinkovala v operách a operetách. Zaujala v činoherných hrách Útrapy z rozumu, Rómeo a Júlia, Macbeth, Komédia omylov a iné od Shakespeara, Gorkého, Čechova a ďalších svetoznámych autorov. Spievala aj Esmeraldu v Predanej neveste a Karolku v Jenůfe. V SND pôsobila do roku 1976, keď odišla do dôchodku.

Herečka si zahrala aj v slovensko-francúzskom filme Kráľovská poľovačka (1969), romantickom príbehu lásky zámockej slečny k mladému lovcovi. Zahrala si aj v televíznej rozprávke z roku 1975 Zlaté jabĺčko a televíznom filme pod režisérskou taktovkou jej manžela Jozefa Budského Višňový sad z roku 1978.

Pri príležitosti jej životného jubilea vtedy 90-ročnej jubilantke pripravili prierezovú fotografickú výstavu z jej takmer 40-ročného pôsobenia na doskách v historickej budove Slovenského národného divadla. Výstava na desiatich paneloch obsahovala množstvo dokumentov, spestrilo ju niekoľko drevených plastík z tvorby jubilantky.

Herečka skonala 25. mája 2015 v Bratislave iba štyri dni pred svojimi 97. narodeninami. Do poslednej chvíle bola vitálna, zaujímala sa o kultúru aj o nové trendy.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…