Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky SND Oľgy Budskej
TASR
TASR

Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky SND Oľgy Budskej

Oľga Budská, rodená Širchichová sa narodila 29. mája 1918 v Trenčíne. Divadlu sa venovala už ako malé dievča.

Na archívnej snímke Oľga Budská. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 29. mája (TASR) - Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave Oľgy Budskej, v minulosti známej ako Bell-Olga.

Oľga Budská, rodená Širchichová sa narodila 29. mája 1918 v Trenčíne. Divadlu sa venovala už ako malé dievča. Už popri gymnáziu študovala spev u profesora Arnolda Flögla na bratislavskej Mestskej organovej a hudobnej škole (1935-1937) a neskôr (1937-1939) aj herectvo u profesora Janka Borodáča na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave.

Prvýkrát sa Oľga Budská na dosky SND postavila v roku 1939 ako hosťujúca subreta v operete. Od roku 1941 bola v stálom angažmán. Členka Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave pôsobila najskôr v operete (1941-1945), neskôr sa stala sólistkou opery (1945-1946) a najdlhšie vo svojej profesionálnej kariére bola členkou činoherného súboru (1946-1976). Jej manželom bol významný divadelný režisér Jozef Budský, s ktorým sa zoznámila na divadelných doskách. Spoločne hrali v Hamletovi.

Presadila sa stvárnením zložitej psychiky krehkých a poetických hrdiniek. Aj neskorším dramatickým postavám dospelých žien prenechala zvláštnu melodramatickosť, podopretú melodičnosťou svojho hlasu podfarbeného spevnosťou a žalmovitosťou. Ako dozrievala herecky aj ľudsky, do jej prejavu sa stále viac dostával groteskný nadhľad a schopnosť vybudovať postavu ako jej dynamickú karikatúru, uviedla pre TASR Zuzana Nemcová z Divadelného ústavu. Najskôr účinkovala v operách a operetách. Zaujala v činoherných hrách Útrapy z rozumu, Rómeo a Júlia, Macbeth, Komédia omylov a iné od Shakespeara, Gorkého, Čechova a ďalších svetoznámych autorov. Spievala aj Esmeraldu v Predanej neveste a Karolku v Jenůfe. V SND pôsobila do roku 1976, keď odišla do dôchodku.

Herečka si zahrala aj v slovensko-francúzskom filme Kráľovská poľovačka (1969), romantickom príbehu lásky zámockej slečny k mladému lovcovi. Zahrala si aj v televíznej rozprávke z roku 1975 Zlaté jabĺčko a televíznom filme pod režisérskou taktovkou jej manžela Jozefa Budského Višňový sad z roku 1978.

Pri príležitosti jej životného jubilea vtedy 90-ročnej jubilantke pripravili prierezovú fotografickú výstavu z jej takmer 40-ročného pôsobenia na doskách v historickej budove Slovenského národného divadla. Výstava na desiatich paneloch obsahovala množstvo dokumentov, spestrilo ju niekoľko drevených plastík z tvorby jubilantky.

Herečka skonala 25. mája 2015 v Bratislave iba štyri dni pred svojimi 97. narodeninami. Do poslednej chvíle bola vitálna, zaujímala sa o kultúru aj o nové trendy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…