Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky SND Oľgy Budskej
TASR
TASR

Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky SND Oľgy Budskej

Oľga Budská, rodená Širchichová sa narodila 29. mája 1918 v Trenčíne. Divadlu sa venovala už ako malé dievča.

Na archívnej snímke Oľga Budská. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 29. mája (TASR) - Dnes uplynie sto rokov od narodenia herečky Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave Oľgy Budskej, v minulosti známej ako Bell-Olga.

Oľga Budská, rodená Širchichová sa narodila 29. mája 1918 v Trenčíne. Divadlu sa venovala už ako malé dievča. Už popri gymnáziu študovala spev u profesora Arnolda Flögla na bratislavskej Mestskej organovej a hudobnej škole (1935-1937) a neskôr (1937-1939) aj herectvo u profesora Janka Borodáča na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave.

Prvýkrát sa Oľga Budská na dosky SND postavila v roku 1939 ako hosťujúca subreta v operete. Od roku 1941 bola v stálom angažmán. Členka Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave pôsobila najskôr v operete (1941-1945), neskôr sa stala sólistkou opery (1945-1946) a najdlhšie vo svojej profesionálnej kariére bola členkou činoherného súboru (1946-1976). Jej manželom bol významný divadelný režisér Jozef Budský, s ktorým sa zoznámila na divadelných doskách. Spoločne hrali v Hamletovi.

Presadila sa stvárnením zložitej psychiky krehkých a poetických hrdiniek. Aj neskorším dramatickým postavám dospelých žien prenechala zvláštnu melodramatickosť, podopretú melodičnosťou svojho hlasu podfarbeného spevnosťou a žalmovitosťou. Ako dozrievala herecky aj ľudsky, do jej prejavu sa stále viac dostával groteskný nadhľad a schopnosť vybudovať postavu ako jej dynamickú karikatúru, uviedla pre TASR Zuzana Nemcová z Divadelného ústavu. Najskôr účinkovala v operách a operetách. Zaujala v činoherných hrách Útrapy z rozumu, Rómeo a Júlia, Macbeth, Komédia omylov a iné od Shakespeara, Gorkého, Čechova a ďalších svetoznámych autorov. Spievala aj Esmeraldu v Predanej neveste a Karolku v Jenůfe. V SND pôsobila do roku 1976, keď odišla do dôchodku.

Herečka si zahrala aj v slovensko-francúzskom filme Kráľovská poľovačka (1969), romantickom príbehu lásky zámockej slečny k mladému lovcovi. Zahrala si aj v televíznej rozprávke z roku 1975 Zlaté jabĺčko a televíznom filme pod režisérskou taktovkou jej manžela Jozefa Budského Višňový sad z roku 1978.

Pri príležitosti jej životného jubilea vtedy 90-ročnej jubilantke pripravili prierezovú fotografickú výstavu z jej takmer 40-ročného pôsobenia na doskách v historickej budove Slovenského národného divadla. Výstava na desiatich paneloch obsahovala množstvo dokumentov, spestrilo ju niekoľko drevených plastík z tvorby jubilantky.

Herečka skonala 25. mája 2015 v Bratislave iba štyri dni pred svojimi 97. narodeninami. Do poslednej chvíle bola vitálna, zaujímala sa o kultúru aj o nové trendy.

Už ste čítali?

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…