Podľa amerického odborníka s chorobou treba bojovať skôr, než prepukne
TASR
TASR

Podľa amerického odborníka s chorobou treba bojovať skôr, než prepukne

S chorobou treba bojovať skôr, než prepukne, hovorí John A. Scharffenberg, odborník a školiteľ lekárov v oblasti primárnej prevencie, absolvent Harvard University, ktorý nedávno navštívil Banskú Bystricu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Banská Bystrica 19. júna (TASR) – S chorobou treba bojovať skôr, než prepukne, hovorí John A. Scharffenberg, odborník a školiteľ lekárov v oblasti primárnej prevencie, absolvent Harvard University, ktorý nedávno navštívil Banskú Bystricu.

Ako TASR ďalej informoval Martin Majer z Občianskeho združenia Život a zdravie, Scharffenberg sa venuje liečbe a prevencii u pacientov s predpokladom na vysokú hladinu cholesterolu a problémy s aterosklerózou. Najdôležitejšie je podľa neho prestať s alkoholom, fajčením, začať sa pravidelne pohybovať a vyvážene stravovať.

Pri výskumoch, na ktorých sa zúčastnil ako pedagóg americkej Loma Linda University v Kalifornii, dospeli k tomu, že už len vysadenie alkoholu, fajčenia a správna diéta v spojení s fyzickou aktivitou ovplyvnia riziko vzniku srdcových a nádorových ochorení o niekoľko desiatok percent.

Podľa Scharffenberga strukoviny vo všeobecnosti odbúravajú cholesterol. Zatiaľ čo fazuľa a iné strukoviny odbúravajú všetok cholesterol, sójové strukoviny odbúravajú len ten "zlý," myslí si odborník.

"Pýtal som sa minule kolegu, ktorý sa tejto problematike venuje, ako je to s tou sójou. Podľa jeho slov zatiaľ ich vedecký tím nenašiel žiadne negatíva. Napriek tomu má mnoho odporcov, aj keď štúdie hovoria v jej prospech," dodal Scharffenberg.

Ako vyplýva z posledných výskumov, taktiež treba vynechať zo svojho jedálnička spracované mäso - údené, solené. Podľa jeho slov sú dva spôsoby údenia, pričom jeden je škodlivý a ten druhý organizmu neubližuje. Medzi výrobcami je obľúbenejší práve ten škodlivý, podotkol.

Scharffenberg napísal viaceré publikácie o vplyve výživy na civilizačné ochorenia a je prednášateľom nielen v USA, ale aj v zahraničí.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…