Dobré noviny
Štátne divadlo Košice uvedie príbeh košickej rodáčky Sáry Salkaházi
TASR
TASR

Štátne divadlo Košice uvedie príbeh košickej rodáčky Sáry Salkaházi

Na archívnej snímke historická budova Štátneho divadla Košice (ŠDKE) v Košiciach.
Na archívnej snímke historická budova Štátneho divadla Košice (ŠDKE) v Košiciach. — Foto: TASR – František Iván

Uvedením hry sa do repertoáru divadla opäť vracia dielo s religióznou tematikou.

Košice 27. mája (TASR) – Poslednou novou inscenáciou v repertoári Štátneho divadla (ŠD) Košice v aktuálnej sezóne bude pôvodná slovenská hra Kamila Žišku "Sára Salkaházi". Divadelné spracovanie príbehu bohémskej novinárky bytostne spätej s Košicami, z ktorej sa stala rehoľníčka a mučeníčka viery, uvedie činohra v slovenskej premiére 8. júna na Malej scéne. Záštitu nad premiérou prevzal košický arcibiskup - metropolita Bernard Bober. Informoval o tom hovorca ŠD Svjatoslav Dohovič.

Príbeh Sáry Salkaházi je silným svedectvom doby, miesta i času. "Žena s rukami vo vreckách, ako sa aj sama nazývala, sa do dejín mesta vpísala nezmazateľným znakom. Bola intelektuálkou z dobrej a zabezpečenej rodiny. Žila bohémskym životom novinárky, ale prešla veľkým prerodom a stala sa z nej mučeníčka viery," uviedla dramaturgička Miriam Kičiňová. Silné sociálne cítenie, láskavosť i zvedavosť Sáry sa podľa nej prejavovali v každom jej konaní, práci, záujmoch i písaní. Články, ktoré písala pod menom Sifax, ľudia oduševnene čítali a diskutovali o nich. "Mohla si vybrať ľahšiu cestu dcéry hoteliera, ale nespokojnosť ju nútila hľadať si iné miesto a inú, azda i náročnejšiu cestu. Pracovala ako učiteľka, kníhviazačka, robotníčka, dokonca i v klobučníctve, ale až v 29 rokoch našla svoje pravé povolanie. Bolo to v Spoločnosti sociálnych sestier," konštatovala Kičiňová.

Vojnové besnenie

Počas druhej svetovej vojny Sára Salkaházi pôsobila v domovskom kláštore v Budapešti, kde spolu s ostatnými sestrami skrývala prenasledovaných Židov. Príslušníci pronacistickej maďarskej strany šípových krížov ju za to 27. decembra 1944 zastrelili. V roku 2006 ju katolícka cirkev vyhlásila za blahoslavenú.

Uvedením hry sa do repertoáru divadla opäť vracia dielo s religióznou tematikou. "Hra Kamila Žišku je nielen duchovnou reflexiou, ale aj pohľadom na súčasné svedectvo viery, pokory a lásky človeka k človeku v čase vojnového besnenia," dodala dramaturgička.

Pre Kamila Žišku, ktorý je aj režisérom predstavenia a autorom scénickej hudby, ide o druhý autorský projekt v košickom divadle. Pred troma rokmi uviedol na Malej scéne dramatizáciu piatich prozaických textov košického spisovateľa Stanislava Rakúsa s názvom Rozália.

V postave Sáry Salkaházi sa predstaví Tatiana Poláková. V ďalších postavách uvidia diváci Katarínu Horňákovú, Beátu Drotárovú, Líviu Michalčík Dujavovú, Andreja Palka a hosťujúceho Ľuba Záhona.

Už ste čítali?