Dobré noviny
Varga s Kuriačkovou v Turecku nenaplnili ambície
TASR
TASR

Varga s Kuriačkovou v Turecku nenaplnili ambície

Veľké slovenské očakávania štvorčlennej výpravy na víkendových ME v triatlone v tureckej Alanyi sa zmenili na rozčarovanie.

Na snímke prezident Slovenskej triatlonovej únie Jozef Jurášek počas tlačovej konferencie 18. júna 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 18. júna (TASR) - Veľké slovenské očakávania štvorčlennej výpravy na víkendových ME v triatlone v tureckej Alanyi sa zmenili na rozčarovanie. Nádeje, dokonca aj medailové, sa spájali najmä s Richardom Vargom, úspešným slovenským olympionikom a juniorkou Ivanou Kuriačkovou. Kuriačková ale skončila na 24. mieste a ani zďaleka sa nepriblížila k historickému slovenskému maximu, piatemu miestu Magdy Stovíčkovej. A Varga po tradične dobrom plávaní a výbornom štarte do cyklistickej časti nakoniec predčasne skončil.

Defekty nie sú v cyklistike ničím výnimočným. Teraz však bolo horšie to, že vo vyhradenom servisnom priestore, kde mal mať Varga pripravené náhradné kolesá, nič nenašiel. Kolesá tam podľa dohovoru s Vargom mala nechať reprezentačná trénerka Marika Kuriačková.

"Je to nafúknutý problém. Samozrejme, že to nechcem zľahčovať, chyba to bola a veľká. Žiadnu senzáciu za tým by som ale nahľadal, jednoducho prišlo k chybe, ktorá sa už viackrát nemôže zopakovať," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii pre TASR prezident Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) Jozef Jurášek. Z inkriminovanej situácie vyplynuli aj isté ponaučenia. "Richard bude mať na všetkých ďalších oficiálnych podujatiach svojho človeka špeciálne pri sebe a my sa budeme snažiť, aby mal potrebný servis zabezpečený, tak ako je to treba,".

Trénerku vzniknutá situácia mrzela

Celá situácia, ktorá v Alanyi vznikla, mrzela aj trénerku Mariku Kuriačkovú. "Prišlo tam k zlyhaniu komunikácie. My sme sa síce dohodli, že ja mu tie kolesá zoberiem, ale on nemal svoje vlastné. Mala som ich dostať od Mirky Bednarovičovej a práve tam prišlo k zlyhaniu komunikácie," povedala Kuriačková a dodala: "Problém vidím v tom, že pretekár musí mať svoje kolesá a keď ich prinesie trénerovi, alebo vedúcemu, tak ten nemá problém zobrať ich do depa. Varga náhradné nemal. A teraz je veľmi ťažko polemizovať, ako by Richard skončil, keby k výmene kolesa prišlo. Asi by vypadol z prvej 9-člennej skupiny a je otázne, či by stihol tú druhú 20-člennú skupinu. Možno áno a ak by to stihol, tak je zase otázne, na akom mieste by dobehol. Tipujeme, možno na 20.- 25. mieste, ale to sú len špekulácie, čo ja nechcem."

Prezident STÚ si od vystúpenia slovenskej ekipy v krajine polmesiaca sľuboval viac. "Išli sme tam s vyššími ambíciami. Dve umiestenie, ktorými sa hrdíme a to je šieste miesto Pavla Šimka z Portugalska v roku 2008 a piate miesto juniorky Magdy Stovíčkovej ešte z roku 1992, boli v tomto roku prekonateľné. Preto mrzí, ako sa to všetko skončilo, žiaľ prispela k tomu aj smola a chýbajúce šťastie. Kým Ivanka už nebude mať šancu to napraviť, pretože prejde do inej kategórie, Rišo Varga, som o tom presvedčený, to ešte viackrát odčiní," zakončil Jurášek.

Mladá Ivana Kuriačková vo svojej súťaži doplatila na pád francúzskej pretekárky, nebyť toho, možno by to bola aj medaila, čo potvrdila trénerka M. Kuriačková. "Naozaj sme očakávali medailu, keďže Ivana už vyhrala niekoľko Európskych pohárov v triatlone, tak to očakávanie bolo naozaj medailové, v tom horšom prípade do 8. miesta," povedala trénerka a dodala: "Samozrejme, triatlon je aj o šťastí. V tej vedúcej skupine bolo až 40 pretekárok a tým, že cyklistická trať bola úzka a zvlnená a všetky chceli ísť dopredu, prichádzalo ku kolíziám. Boli pády vzadu aj vpredu, Ivanka sa snažila dostať dopredu, ale pred ňou spadla jedna Francúzka a Ivane znemožnila prejsť popri nej dopredu. Musela sa preto povypínať z pedálov a kým znova naskočila, tak celá skupina odišla. Samozrejme, že sa ešte pokúšala doraziť skupinu, no stálo ju to veľa síl a to sa prejavilo v behu, ktorý nebol taký kvalitný, aký ona má. Aj napriek tomu z toho 40. miesta sa ale dokázala prebojovať na konečné 24. Je to samozrejme sklamanie, je to málo. Ja len dúfam a verím, že sa dobre pripravíme aj na septembrové MS v Londýne."

Prezident STÚ Jurášek na tlačovej konferencii v Dome športu pripomenul, že práve 18. júna je dňom vzniku Slovenskej triatlonovej únie v roku 1988. "Predchádzala tomu ustanovujúca schôdza v bratislavskom Junior hoteli ešte v roku 1987, ktorej výsledkom bolo presne pred 25. rokmi založenie organizovaného triatlonu na Slovensku pod názvom Výbor zväzu triatlonu pri SÚV ČSZTV," uviedol Jurášek, jeden z jeho zakladajúcich členov. Súčasný názov STÚ platí od roku 1990. "Nikto z nás sme netušili, ako to všetko dopadne, ale dnes nás teší, že z triatlonu sa stal olympijský šport a ja si teraz len môžem povedať, že som bol v správnom čase na správnom mieste," zaspomínal si Jurášek. Na otázku, čoho by sa chcel so slovenským triatlonom ešte dožiť, pre TASR zareagoval: "Osobne byť v slovenskom triatlone ešte dve volebné obdobia a neviem, či sa toho ja ešte dožijem, ale chcel by som zažiť medailu aj na olympiáde."

Už ste čítali?