Zimný štadión Ondreja Nepelu sa rozozvučí spevom 800 detí
TASR
TASR

Zimný štadión Ondreja Nepelu sa rozozvučí spevom 800 detí

Slávnostným uvedením hudobnodramatického diela Legenda o rytieroch zo Sitna vyvrcholí v piatok 21. júna projekt Viva zbor! Bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu sa rozozvučí spevom 800 detí v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Minister kultúry SR Marek Maďarič sa zúčastnil na skúške hudobnodramatického diela Legenda o rytieroch zo Sitna, kde 800 detí spolu s hercami a symfonickým orchestrom predstavilo ukážku k pilotnému projektu Viva zbor!. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 18. júna (TASR) - Slávnostným uvedením hudobnodramatického diela Legenda o rytieroch zo Sitna vyvrcholí v piatok 21. júna projekt Viva zbor! Bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu sa rozozvučí spevom 800 detí v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Skúšku desaťmesačného projektu, v ktorom sa stretli štvrtáci a piataci z bratislavských základných škôl spolu s hudobníkmi a hercami, si dnes pozrel minister kultúry SR Marek Maďarič. Ten označil obrovský projekt, ktorý sa začal v septembri na hodinách hudobnej výchovy a zmenil žiakov na interpretov a spolutvorcov umeleckého diela, za malý zázrak.

"Okrem toho, že to bude podľa mňa výnimočné predstavenie, tak to podstatné je, že týchto 800 detí počas školského roka bolo vtiahnutých do spolutvorby pôvodného diela, že doplnkom k ich vyučovaniu bola táto hra," uviedol Marek Maďarič na neformálnom stretnutí s médiami.

"Chcem veriť, že týchto 800 detí dostáva v detstve zásadný náboj k tomu, aby z nich boli kultúrni ľudia, či už sa niektorí budú venovať kultúre a umeniu, iní možno budú odteraz náchylnejší chodiť na divadelné predstavenia, na hudbu," doplnil na margo v našich končinách ojedinelého projektu, ktorý má u detí budovať hlbší vzťah ku kultúre, k umeniu, ale aj k samotnej tvorbe.

Nový umelecký druh

"Je to nový umelecký druh, nie je to ani opera, ani muzikál, ani divadelná hra, je to novotvar, ale je v tom obsiahnuté výtvarno, herecké umenie, je v tom nádherné libreto, lebo tie texty sú o priateľstve, o láske, o rodine," priblížil Legendu o rytieroch zo Sitna Matej Drlička, riaditeľ agentúry Viva Musica! Podľa neho toto dielo nielen vychováva mladého diváka, ale najmä motivuje žiakov spievať na hodinách hudobnej výchovy.

O najväčšie pódium, aké kedy na Slovensku stálo, sa s deťmi podelia aj známi hudobníci, speváci a herci. Mimoriadny kontakt s nimi si vytvorili Marián Čekovský, Táňa Pauhofová, Lukáš Latinák a Zuzana Kronerová. V Legende o rytieroch zo Sitna ďalej účinkujú Ivo Gogál, Miroslav Noga a Štefan Skrúcaný. Autorom hudby, ktorú deti spoznávali počas celého školského roka, je Oskar Rózsa. Textami do piesní prispel Peter Kollár, réžie koncoročného vystúpenia sa zhostil divadelný režisér Jakub Nvota.

Dobrá odozva od učiteliek

"Máme veľmi dobrú odozvu od učiteliek, ktoré sú nadšené. Maťo Drlička mal veľmi dobrú ruku pri výbere či už Oskara Rózsu alebo pána Kollára, pretože neskutočne dobre pracujú s deťmi a deti ich milujú," poznamenala Jana Kresáková, generálna riaditeľka Národného osvetového centra, ktoré sa na projekte spolupodieľa s agentúrou Viva Musica! a s podporou ministerstiev kultúry a športu.

Budúci školský rok by mal projekt Viva zbor! prebiehať nielen v Bratislavskom kraji, ale na území celého Slovenska a možnosť zapojiť sa dostanú všetky základné školy. "Podstatná bude aj odozva. Musí byť určitý úspech, kladná odozva, aby sme mohli ísť v ďalšom školskom roku na celé Slovensko," povedal pre TASR Maďarič.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…