So sociálnymi sieťami vedia pracovať takmer dve tretiny Slovákov
TASR
TASR

So sociálnymi sieťami vedia pracovať takmer dve tretiny Slovákov

So sociálnymi sieťami na internete dokáže pracovať 63 percent Slovákov.

Bratislava 18. júna (TASR) - So sociálnymi sieťami na internete dokáže pracovať 63 percent Slovákov.

Foto: TASR/AP

V porovnaní s rokom 2011 stúpol podiel ľudí schopných pracovať s touto komunikačnou technológiou o päť percentuálnych bodov. Vyplýva to z celoslovenského výskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorý realizoval v marci tohto roka na vzorke 1079 respondentov starších ako 14 rokov.

"Celkový priemer nám takpovediac kazí 37 percent respondentov, ktorí prácu so sociálnymi sieťami vôbec nezvládajú. Naopak väčšina tých, ktorá túto technológiu ovláda, tvrdí, že im to ide veľmi dobre alebo bez väčších problémov," zhodnotil analytik IVO Marián Velšic.

V dvojročnej perspektíve sa zlepšila aj úroveň digitálnych zručností, teda ako dobre to Slovákom ide so sociálnymi sieťami. "Kým v roku 2011 by sme za ich využívanie dostali priemernú školskú známku 3,2, v roku 2013 by to bolo 2,9," spresnil Velšic.

Z výskumu vyplynulo, že podiel mužov a žien, ktorí zvládajú prácu so sociálnymi sieťami, je približne rovnaký (64 percent muži : 63 percent ženy), muži sú však v ich využívaní o čosi zručnejší. Dosiahli priemernú známku 2,8, kým ženy 3,0. Výraznejšie rozdiely analytici zistili medzi jednotlivými generáciami. Kým v tzv. generácii Millenials, teda tých, čo sa narodili po roku 1980, vie so sociálnymi sieťami pracovať až 95 percent, v generácii ich rodičov (tzv. Generation X) je takých už len 67 percent a v generácii ich starých rodičov (tzv. Baby Boomers) iba 27 percent. "Obdobné je to z hľadiska vzdelania. Zatiaľ čo medzi ľuďmi so základným vzdelaním dokáže so sociálnymi sieťami pracovať iba 55 percent, medzi úplne stredoškolsky vzdelanými je to už 69 percent a medzi vysokoškolsky vzdelanými až 88 percent respondentov," dodal analytik IVO.

Rozdielne schopnosti v práci s internetom majú aj ľudia z vidieka a z mesta. Spomedzi respondentov z vidieka s nimi dokáže pracovať 58 percent, v mestách až 68 percent opýtaných. Rozdiely sa prejavujú tiež v zručnostiach – vidiek by dostal priemernú známku 3,4 a mesto 2,7. "Čo sa týka krajov, relatívne najlepšie sú na tom Banskobystrický a Trenčiansky kraj, kde nachádzame najväčší podiel ľudí ovládajúcich túto technológiu. Na druhej strane, najlepšie zručnosti dosahujú obyvatelia z východu Slovenska," uviedol Velšic. Naopak, najhoršie dopadli obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja. Tam je najmenší podiel ovládajúcich sociálne siete i najslabšie zručnosti.

Výsledky IVO priniesol v rámci dlhodobého analyticko-monitorovacieho projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku. Aktivity momentálne zameriavajú na aktuálny fenomén internetu – sociálne siete.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…