Dobré noviny
Výrobné haly továrne Merina sa zmenili na umelecký ateliér
TASR
TASR

Výrobné haly továrne Merina sa zmenili na umelecký ateliér

Na umelecký ateliér sa tento týždeň zmenili dve opustené výrobné haly bývalej textilnej továrne Merina v Trenčíne.

Archívne foto z 31. októbra 2008 z areálu textilnej spoločnosti Merina, a. s. v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 18. júna (TASR) – Na umelecký ateliér sa tento týždeň zmenili dve opustené výrobné haly bývalej textilnej továrne Merina v Trenčíne. Približne 30 účastníkov výtvarného sympózia zo Slovenskej a Českej republiky sa bude snažiť využiť potenciál priestoru a vytvoriť umelecké diela so zreteľom na atmosféru opustených hál.

Ako informovala jedna z organizátoriek projektu Hala 2013 Natália Okoličányová, každý z výtvarníkov si nájde svoj priestor, kde nainštaluje svoje dielo, prípadne ho vytvorí priamo v hale počas sympózia. „Téma nie je stanovená, tematicky aj žánrovo je to veľmi voľné. Uvidíme tu výtvarné diela od maľby až po nové médiá, videoart, nejaké videoinštalácie, zvukové inštalácie, obrazy, sochy a ďalšie objekty v priestore,“ povedala Okoličányová s tým, že sympózium vyvrcholí vernisážou vytvorených diel v sobotu 22. júna.

Podujatie bolo podľa nej určené pre profesionálnych výtvarníkov a študentov vysokých umeleckých škôl, no napokon sa do projektu zapojili aj študenti Strednej umeleckej školy v Trenčíne. Pre umelcov sú priestory výrobných hál fascinujúce a dávajú im možnosť nového priestoru. „Chceli sme využiť tieto priestory, kde sa už roky nič nedeje. Podobnú akciu chceme opakovať každoročne, ideálne by bolo, keby v týchto priestoroch vzniklo akési kultúrne centrum,“ doplnila Okoličányová s tým, že Trenčínu chýba napríklad divadlo.

Trenčianska Merina bola známa finálnou výrobou, úpravou tkaniny a látok na obleky a šaty. Výroba tu skončila koncom apríla 2009, dovtedy v podniku pracovalo viac ako 2500 ľudí, v dvoch najväčších halách, ktoré sú miestom sympózia, pracovalo v minulosti asi 180 ľudí. Do roku 2009 vyvážala Merina svoje výrobky do 60 až 80 štátov celého sveta.

Už ste čítali?