Princ Harry a Meghan už sú svoji. Pozrite si moment, keď si povedali áno
Dobré noviny
Dobré noviny

Princ Harry a Meghan už sú svoji. Pozrite si moment, keď si povedali áno

Kráľovská svadba je v plnom prúde. Sledujte ju s nami minútu po minúte.

— Foto: TASR/AP

LONDÝN 19. mája - Deň, kedy sa koná kráľovská svadba, je dňom, kedy sa oči, kamery a objektívy celého sveta upierajú na Veľkú Britániu. Kráľovská svadba princa Harryho a jeho snúbenice, americkej herečky Meghan Markleovej sa koná už dnes o 13:00 nášho času v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom zámku.

Detaily, na ktoré čaká celý svet, ako sú napríklad šaty budúcej princeznej či oblek ženícha, zatiaľ nie sú známe. Už dávnejšie sa však svet dozvedel napríklad to, že svedkom princa Harryho bude jeho brat princ William a včera Kensingtonský palác oznámil, že nevestu k oltáru odprevadí následník britského trónu princ Charles, pretože jej otec Thomas Markle sa zo zdravotných dôvodov nemôže svadby zúčastniť. Princ Charles sa však k svojej budúcej neveste pridá až približne v polovici cesty, pretože Meghan chce prvú polovicu prejsť sama, obklopená iba svojimi šiestimi družičkami. 

SLEDUJEME ONLINE: Kráľovská svadba

aktualizovať

15:35 - Online prenos Dobrých novín z kráľovskej svadby sa skončil. Ďakujeme za pozornosť, ešte viac dobrých novín nájdete na našom webe Dobrenoviny.sk.

15:30 - Svadobná torta, ktorá sa podáva na svadobnej recepcii po obede, bola vytvorená cukrárkou Claire Ptak a obsahuje bazový sirup vytvorený z bazy, ktorá rastie v sídle kráľovnej Alžbety II. v Sandrighame. 

Foto: Twitter/Kensington Palace

15:00 - Princ Harry a jeho manželka Meghan oficiálne prevzali tituly vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu.

14:35 - Novomanželia ukončili jazdu kočom a vošli na hrad Windsor, kde ich čaká slávnostný obed, svadobní hostia a blízka rodina. Pozvánky na svadobný obed posielala samotná kráľovná Alžbeta II.

14:19 - Princ Harry a jeho manželka Meghan sa vydali na plánovanú jazdu kočom po meste Windsor, kde ich vítajú davy nadšených fanúšikov a gratulantov. 

Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

14:10 - Novomanželia si pred vstupom do kaplnky vymenili svoj prvý manželský bozk.

Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

14:05 - Novomanželia Harry a Meghan opúšťajú kaplnku sv. Juraja vo Windsorskom zámku. 

13:39 - Harry a Meghan už sú oficiálne svoji.

Foto: reprofoto Dailymail

13:36 - Snúbenci si vymenili svadobné sľuby a svadobné prstene.

Foto: reprofoto Dailymail

13:31 - Kázeň vedie reverend Michael Curry, vedúci americkej Episkopálnej cirkvi, ktorého kázeň kladie dôraz na význam a myšlienku lásky. Začal citátom Martina Luther Kinga: Musíme objaviť vykupiteľskú silu lásky a keď sa nám to podarí, z tohto starého sveta urobíme nový. Pokračoval slovami: V láske je sila. Nepodceňujte ju. Nielen tú romantickú lásku, ale lásku v každej forme, podobe a tvare. 

13:28 - Harry zdvihol závoj svojej už takmer manželke. 

Foto: TASR/AP

13:25 - Ubrániť sa dojatiu má problém aj nevestina mama Doria Raglandová.

Foto: Reprofoto Dailymail

13:16 - Harry a Meghan si už povedali svoje áno. 

Foto: reprofoto Dailymail
Foto: Reprofoto BBC

13:04 - Svadba sa začala. Nevestine šaty navrhla známa britská dizajnérka Clare Waight Kellerová, ktorá sa minulý rok ako prvá žena stala umeleckou riaditeľkou módneho domu Givenchy.  

Foto: reprofoto BBC
Foto: reprofoto Dailymail
Foto: reprofoto BBC

13:01 - Nevesta je na mieste. Oblečené má priliehavé biele šaty s vlečkou dlhšou ako mala vojvodkyňa Kate Middletonová.

12:58 - Celá kráľovská rodina už je na mieste. Usadení sú rodičia ženícha aj nevesty, princ William čaká so svojím bratom po boku na nevestu.

Foto: reprofoto Dailymail

12:54 - Na miesto sobášu už dorazil princ Charles v spoločnosti svojej manželky Camilly, ale aj kráľovná Alžbeta II s manželom princom Philipom. Čaká sa už len na nevestu. 

Foto: TASR/AP

12:35 - Princ Harry v sprievode svedka princa Williama už dorazil na miesto sobáša. Oblečený vo vojenskej uniforme. 

Foto: reprofoto BBC
Foto: reprofoto BBC

12:22 - Meghan Markleová opustila hotel v aute značky Rolls Royce Phantom a je na ceste do Kaplnky sv. Juraja. Okrem iného pohľad do auta odhalil, že má oblečený biely závoj. Sprevádzala ju aj jej matka Doria Raglandová. 

Foto: Reuters
Foto: reprofoto BBC

12:19 - Kostol sa zapĺňa. Takmer všetci hostia už zasadli na svoje miesta. Ako posledná prichádza najbližšia kráľovská rodina.

Foto: reprofoto Dailymail

11:57 - Svadbou žije celé mesto Windsor, ktoré je plné fanúšikov kráľovskej rodiny. Čas, počas ktorého čakajú, im spríjemňuje aj kapela írskych vojakov - Irish Guards band. 

11:45 - David a Victoria Beckhamovci, blízki priatelia kráľovskej rodiny, boli takisto medzi pozvanými hosťami a rovnako už dorazili do Windsorského zámku.

Foto: reprofoto Dailymail

11:38 - Chýbať nemôže ani sestra vojvodkyne Kate, tehotná Pippa Middletonová a jej manžel James. 

Foto: reprofoto Dailymail

11:37 - Medzi prichádzajúcimi hosťami sa už objavil aj hollywoodsky pár George Clooney so svojou manželkou právničkou a odborníčkou na ľudské práva Amal Clooney, ktorí sú blízkymi priateľmi kráľovského páru. 

Foto: reprofoto Dailymail

11:24 - Na svadbu sa chystá aj bývalá priateľka princa Harryho Chelsy Davy. Juhoafričanka tvorila s princom pár po dobu 7 rokov, avšak s prestávkami. Jeho vyvolenou sa však napokon nestala.

Foto: reprofoto Daily Mail

11:19 - Medzi hosťami je veľa známych mien, dorazila už aj svetoznáma moderátorka Oprah Winfrey.

Foto: reprofoto DailyMail

11:05 - Britský princ Harry bude po svadbe s Meghan Marklovou nosiť snubný prsteň. Keď sa napríklad oženil Harryho brat, princ William, rozhodol sa nasledovať svojho dedka a strýka a prsteň nenosiť.

10:48 - Pred Windsorským zámkom sa už zhromažďujú tisícky ľudí. Príchod členov kráľovskej rodiny sa očakáva medzi 12:20 - 12: 59 SELČ. Samotný obrad sa začne o 13:00.

10:35 - Britská kráľovná Alžbeta II. udelila svojmu vnukovi, princovi Harrymu, titul vojvoda zo Sussexu. Jeho budúca manželka Meghan Markleová sa tak v deň ich svadby stane vojvodkyňou zo Sussexu. Tento titul udelila britská kráľovná Harrymu dnes v ranných hodinách. Tým pádom sa jeho budúca manželka automaticky stane vojvodkyňou so Sussexu po svadobnom obrade vo Windsore o 13.00 SELČ.

V minulosti bol iba jeden vojvoda zo Sussexu - princ Augustus Frederick, šiesty syn kráľa Juraja III. a kráľovnej Šarloty. Titul bol princovi priznaný po jeho narodení v roku 1801. Jeho dve deti však titul nezdedili, pretože ani jeden z jeho dvoch manželstiev kráľ neuznal v dôsledku statusu jeho manželiek. Takisto ako princ Harry, sa aj princ Augustus Frederic oženil z lásky miesto toho, aby si vybral manželku z kráľovskej línie. Keďže ani jedno z jeho manželstiev nebolo uznané kráľom Jurajom III., nikdy nebola ani žiadna vojvodkyňa zo Sussexu. Meghan Markleová je prvá.

Ako sa zrodila kráľovská láska

Poznali sa iba 18 mesiacov, keď ich vzťah nabral poriadnu rýchlosť. Meghan sama priznala, že nečakala taký víchor vo vzťahu. Harry a jeho láska sa prvýkrát stretli v júli 2016. Išlo o rande naslepo, ktoré im sprostredkovala ich spoločná priateľka. Prvé stretnutie bolo veľmi rozpačité. Ani jeden o tom druhom veľa nevedeli. Meghan nebola veľmi oboznámená s kráľovskou rodinou a Princ Harry nepoznal relácie ani seriály, v ktorých jeho dnes už budúca manželka účinkovala. Harry si však v prvom oficiálnom rozhovore, ktorý postkytli ako pár tesne po zásnubách, spomína na prvý svoj prvý dojem: „Keď som vošiel do miestnosti, ona tam už sedela. Bol som veľmi milo prekvapený, keď som ju uvidel.“ Padli si do oka a vedeli, že chcú ďalšie stretnutie.

Obaja boli vyťažení. Harry musel odísť do Afriky a Meghan pokračovať v nakrúcaní populárneho seriálu Kravaťáci. Zhodli sa v tom, že si musia určiť termíny, aby sa dokázali stretávať. V poradí druhé rande prišlo až o mesiac. Vtedy Meghan dostala ponuku, aby s ním odišla do Botswany. Utáborili sa tam pod holým nebom a užívali si spoločné chvíle. „Vtedy sme boli naozaj sami. Bolo to pre mňa veľmi dôležité, chcel som sa uistiť, že máme šancu sa vzájomne naozaj spoznať,“ prezradil Harry.

Foto: TASR/AP

Meghan bola v konečnom dôsledku veľmi rada, že o kráľovskej rodine nevedela veľa. Neovplyvnili ju tak názory médií, ale rodinu spoznala až vďaka Harrymu. Rodina bola k herečke veľmi prívetivá a milá. Pomáhali jej aklimatizovať sa a zvyknúť si na život nielen v Kensingtonskom paláci, ale aj v rámci rodiny. 

Foto: TASR/AP

Mamička by mala radosť 

Zásnubný prsteň, ktorý Meghan prijala ako dôkaz lásky a nového kroku v ich vzťahu, princ vraj navrhol sám. Nachádzajú sa na ňom dva diamanty, ktoré mala v zbierke princova matka, zosnulá princezná Diana. Uprostred nich je umiestnený veľký diamant z Botswany. Harry v rozhovore na záver priznal, že mu mamička chýba najmä v takýchto chvíľach. Verí však, že by bola šťastná. „Som si aj napriek tomu istý, že je s nami a raduje sa, iba na inom mieste,“ s úsmevom dodal šťastný Harry. 

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…