Tieto veci má v spálni každý, no nemajú v nej čo robiť. Zbavte sa ich v záujme vášho zdravia čím skôr
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Tieto veci má v spálni každý, no nemajú v nej čo robiť. Zbavte sa ich v záujme vášho zdravia čím skôr

Niektoré veci, ktoré ste možno doteraz považovali za bežné, nemajú čo robiť vo vašej spálni. Takže hor sa do upratovania, čaká vás radikálna reorganizácia izby.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 20. mája (Dobré noviny) - Spálňa by mala byť naším posvätným miestom. Miestom na oddych, kde by sme mali načerpať energiu na ďalší deň. No nájdu sa v nej aj veci, ktoré by tam nemali byť, pretože nás poriadne rozptyľujú. Toto je top desať najväčších rušičov v spálni.

1. Pracovný stôl

Spálňa sa v posledných rokoch stáva akýmsi multifunkčným miestom. Keďže populácia v poslednej dobe rapídne rastie a Zem nie je nafukovacia, aj náš životný priestor sa akosi zmenšuje. A do spálne sa, bohužiaľ, "prebojoval" aj pracovný stôl. "Umiestnenie pracovného priestoru do spálne je však zlým nápadom," konštatuje Jonathan Scott, expert domáceho dizajnu a veľvyslanec značiek spoločnosti Stearns & Foster. Podľa neho sa v spálni nepracuje, ale oddychuje. Bodka.

a
Foto: Flickr

2. Elektronika

Druhou "chuťovečkou" je určite elektronika. Notebook, televízor či mobil - to všetko zo seba sála vlny, ktoré negatívne vplývajú na naše telo, ale aj dušu. Navyše, tieto elektronické spotrebiče si zapíname aj v tme, pričom "modré" svetlo, ktoré vyžarujú, má zlý vplyv na náš zrak a jednoznačne škodlivo vplýva aj na naše zaspávanie. Dajte ich teda z miestnosti preč a namiesto budíku v mobile si zaobstarajte ten klasický.

a
Foto: Flickr

3. Literatúra

Tak toto je naozaj osobitný bod, pretože netreba sa hneď zbaviť každej knihy či časopisu v spálni. Závisí to totiž od toho, či sme ich už prečítali alebo nie. Tie, ktorými sme sa už "prelúskali", v spálni jednoducho nemajú čo robiť. Nijako nás totiž nemotivujú a v miestnosti skôr zaberajú miesto. Naopak tie príbehy, ktoré sme ešte neprebádali, nás môžu inšpirovať, a dokonca rozvíjať naše snívanie.

a
Foto: Max Pixel

4. Nesprávne vankúše

Aj výber vankúša má značný vplyv na náš spánok. A ako spoznáme ten správny? Existuje na to jednoduchý trik, ktorý by ste mali aplikovať už v obchode. Stačí ak si podhlavník ohnete na polovicu a ak sa vráti do pôvodnej polohy, je v poriadku. Tento test treba opakovať priebežne aj doma a ak zostane ohnutý, preč s ním. Môže vás v noci totiž poriadne potrápiť, čo vám ráno oznámi váš krk.

a
Foto: Px Here

5. "Bordel"

Ak vám mama v detstve prízvukovala, aby ste si veci vždy upratovali na svoje miesto, mala pravdu. Neporiadok v spálni nás môže totiž poriadne demotivovať. A ak si ho nespraceme, bude nás lákať, aby sme k nemu niečo prihodili a prihodili, až z toho bude naozaj poriadna kopa. A čím viac bordelu bude okolo nás, tým viac nás to bude "deptať". Takže hor sa do upratovania, pomôže to vášmu spánku. A pozrite sa aj pod posteľ, pretože tento priestor je považovaný za najväčšiu "odkladáreň" bordelu.

a
Foto: Flickr

6. Starý mejkap

Nie všetko, čo je staré, je aj nepotrebné. Neplatí to však o kozmetike. Starý mejkap totiž môže vašej pleti viac uškodiť ako pomôcť. Dokazujú to aj výsledky vedcov z Metropolitnej univerzity v Londýne, ktorí v štyroch z piatich testovaných kozmetických výrobkoch v domácnosti našli stopy škodlivých baktérií. Navyše, haldy šminiek zaberajú naozaj veľa miesta a vynára sa aj otázka - naozaj ich toľko potrebujeme? Kupujte ich teda len toľko, koľko naozaj spotrebujete.

a
Foto: Pixabay

7. Oblečenie

Mať v spálni posteľ a skriňu je taká klasika. Mať však skriňu plnú oblečenia, ktoré nenosíme, už môžeme považovať za problém. Ľudia si totiž neraz prepchávajú skrine, no pritom si iba podvedome napĺňajú niečo, čo im v živote chýba. Oveľa väčšiu radosť vám však spraví to, ak nepotrebné odevy darujete niekomu, kto ich naozaj potrebuje.

a
Foto: Flickr

8. Špinavé prádlo

A pri oblečení ešte zostaneme. Teda pri tom špinavom. Do spálne rozhodne nepatrí a prádelník by sme preto mali mať v šatníku alebo v kúpeľni. Pohľad na "zhužvané" použité prádlo, ktoré čaká na vypranie, vás pred spánkom totiž rozhodne nepoteší.

a
Foto: Flickr

9. Nezapálené sviečky

Ak si ich neplánujete zapáliť, sú iba lapačom prachu. Sviečka v spálni vám má pritom vyčarovať príjemnú atmosféru a priniesť teplo aj počas tých najchladnejších dní. Ak teda máte v izbe nejaké nevyužité sviečky, rozžiarte ich a keď sa minú, vymeňte ich za ďalšie. Dávajte si však pozor, aby sa vám od nich nič nechytilo.

a
Foto: Pexels

10. Zvieratká

Milujeme ich nadovšetko, dali by sme im aj to posledné a predsa... do postele nepatria. Aspoň tak to tvrdí jedna štúdia. Tá totiž zistila, že 30 percent respondentov, ktorí si zvyknúť "schrúpnuť" s domácim miláčikom, sa kvôli nim zobudilo. Ďalších 63 percent malo zlý spánok a 5 percent uviedlo, že majú ťažkosti so spánkom. Ranná psia "pusa" je síce super, ale stojí vám to za celodennú únavu?

a
Foto: Max Pixel

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…