Tieto veci má v spálni každý, no nemajú v nej čo robiť. Zbavte sa ich v záujme vášho zdravia čím skôr
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Tieto veci má v spálni každý, no nemajú v nej čo robiť. Zbavte sa ich v záujme vášho zdravia čím skôr

Niektoré veci, ktoré ste možno doteraz považovali za bežné, nemajú čo robiť vo vašej spálni. Takže hor sa do upratovania, čaká vás radikálna reorganizácia izby.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 20. mája (Dobré noviny) - Spálňa by mala byť naším posvätným miestom. Miestom na oddych, kde by sme mali načerpať energiu na ďalší deň. No nájdu sa v nej aj veci, ktoré by tam nemali byť, pretože nás poriadne rozptyľujú. Toto je top desať najväčších rušičov v spálni.

1. Pracovný stôl

Spálňa sa v posledných rokoch stáva akýmsi multifunkčným miestom. Keďže populácia v poslednej dobe rapídne rastie a Zem nie je nafukovacia, aj náš životný priestor sa akosi zmenšuje. A do spálne sa, bohužiaľ, "prebojoval" aj pracovný stôl. "Umiestnenie pracovného priestoru do spálne je však zlým nápadom," konštatuje Jonathan Scott, expert domáceho dizajnu a veľvyslanec značiek spoločnosti Stearns & Foster. Podľa neho sa v spálni nepracuje, ale oddychuje. Bodka.

a
Foto: Flickr

2. Elektronika

Druhou "chuťovečkou" je určite elektronika. Notebook, televízor či mobil - to všetko zo seba sála vlny, ktoré negatívne vplývajú na naše telo, ale aj dušu. Navyše, tieto elektronické spotrebiče si zapíname aj v tme, pričom "modré" svetlo, ktoré vyžarujú, má zlý vplyv na náš zrak a jednoznačne škodlivo vplýva aj na naše zaspávanie. Dajte ich teda z miestnosti preč a namiesto budíku v mobile si zaobstarajte ten klasický.

a
Foto: Flickr

3. Literatúra

Tak toto je naozaj osobitný bod, pretože netreba sa hneď zbaviť každej knihy či časopisu v spálni. Závisí to totiž od toho, či sme ich už prečítali alebo nie. Tie, ktorými sme sa už "prelúskali", v spálni jednoducho nemajú čo robiť. Nijako nás totiž nemotivujú a v miestnosti skôr zaberajú miesto. Naopak tie príbehy, ktoré sme ešte neprebádali, nás môžu inšpirovať, a dokonca rozvíjať naše snívanie.

a
Foto: Max Pixel

4. Nesprávne vankúše

Aj výber vankúša má značný vplyv na náš spánok. A ako spoznáme ten správny? Existuje na to jednoduchý trik, ktorý by ste mali aplikovať už v obchode. Stačí ak si podhlavník ohnete na polovicu a ak sa vráti do pôvodnej polohy, je v poriadku. Tento test treba opakovať priebežne aj doma a ak zostane ohnutý, preč s ním. Môže vás v noci totiž poriadne potrápiť, čo vám ráno oznámi váš krk.

a
Foto: Px Here

5. "Bordel"

Ak vám mama v detstve prízvukovala, aby ste si veci vždy upratovali na svoje miesto, mala pravdu. Neporiadok v spálni nás môže totiž poriadne demotivovať. A ak si ho nespraceme, bude nás lákať, aby sme k nemu niečo prihodili a prihodili, až z toho bude naozaj poriadna kopa. A čím viac bordelu bude okolo nás, tým viac nás to bude "deptať". Takže hor sa do upratovania, pomôže to vášmu spánku. A pozrite sa aj pod posteľ, pretože tento priestor je považovaný za najväčšiu "odkladáreň" bordelu.

a
Foto: Flickr

6. Starý mejkap

Nie všetko, čo je staré, je aj nepotrebné. Neplatí to však o kozmetike. Starý mejkap totiž môže vašej pleti viac uškodiť ako pomôcť. Dokazujú to aj výsledky vedcov z Metropolitnej univerzity v Londýne, ktorí v štyroch z piatich testovaných kozmetických výrobkoch v domácnosti našli stopy škodlivých baktérií. Navyše, haldy šminiek zaberajú naozaj veľa miesta a vynára sa aj otázka - naozaj ich toľko potrebujeme? Kupujte ich teda len toľko, koľko naozaj spotrebujete.

a
Foto: Pixabay

7. Oblečenie

Mať v spálni posteľ a skriňu je taká klasika. Mať však skriňu plnú oblečenia, ktoré nenosíme, už môžeme považovať za problém. Ľudia si totiž neraz prepchávajú skrine, no pritom si iba podvedome napĺňajú niečo, čo im v živote chýba. Oveľa väčšiu radosť vám však spraví to, ak nepotrebné odevy darujete niekomu, kto ich naozaj potrebuje.

a
Foto: Flickr

8. Špinavé prádlo

A pri oblečení ešte zostaneme. Teda pri tom špinavom. Do spálne rozhodne nepatrí a prádelník by sme preto mali mať v šatníku alebo v kúpeľni. Pohľad na "zhužvané" použité prádlo, ktoré čaká na vypranie, vás pred spánkom totiž rozhodne nepoteší.

a
Foto: Flickr

9. Nezapálené sviečky

Ak si ich neplánujete zapáliť, sú iba lapačom prachu. Sviečka v spálni vám má pritom vyčarovať príjemnú atmosféru a priniesť teplo aj počas tých najchladnejších dní. Ak teda máte v izbe nejaké nevyužité sviečky, rozžiarte ich a keď sa minú, vymeňte ich za ďalšie. Dávajte si však pozor, aby sa vám od nich nič nechytilo.

a
Foto: Pexels

10. Zvieratká

Milujeme ich nadovšetko, dali by sme im aj to posledné a predsa... do postele nepatria. Aspoň tak to tvrdí jedna štúdia. Tá totiž zistila, že 30 percent respondentov, ktorí si zvyknúť "schrúpnuť" s domácim miláčikom, sa kvôli nim zobudilo. Ďalších 63 percent malo zlý spánok a 5 percent uviedlo, že majú ťažkosti so spánkom. Ranná psia "pusa" je síce super, ale stojí vám to za celodennú únavu?

a
Foto: Max Pixel

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…