Dobré noviny
Hovoria mu ostrov pokoja či slovenský Stonehenge. Navštívili ste už najtajomnejší ostrov na Slovensku?
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Hovoria mu ostrov pokoja či slovenský Stonehenge. Navštívili ste už najtajomnejší ostrov na Slovensku?

Slanický ostrov uprostred Oravskej priehrady.
Slanický ostrov uprostred Oravskej priehrady. — Foto: Wikimedia CC

Tajomný ostrov, dýchajúci mystikou, je známy aj ako slovenský Stonehenge. Opradený je rôznymi príbehmi a zaujímavosťami, za ktorými sa musíte doplaviť.

NÁMESTOVO 19. mája (Dobré noviny/TASR) - Aj Slovensko má svoj tajomný ostrov. Nachádza sa uprostred Oravskej priehrady a spája sa s ním množstvo príbehov ľudí, ktorí boli nútene vytrhnutí zo svojich domovov. 

Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, dolná časť obce Bobrov, ale aj veľká časť Námestova. Všetky tieto dedinky, ale aj ich niekdajší život zostali od roku 1953 navždy skryté pod hladinou vody. Nemým svedkom ich existencie je len malý Kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorého veža vykúka spoza zelene Slanického ostrova. Spolu s kalváriou sa zachránil len vďaka tomu, že sídlil na vyvýšenine, ktorú voda v priehrade nedokázala pohltiť.

Kostol Povýšenia sv. Kríža spolu s kalváriou sú naozaj mystickým miestom.
Kostol Povýšenia sv. Kríža spolu s kalváriou sú naozaj mystickým miestom. Foto: Wikimedia CC

"Návršie s barokovým kostolom a kalváriou čnejúce z hladiny Oravskej priehrady je jedinou zachovanou pôvodnou časťou zatopeného územia. Toto čarovné miesto dýchajúce históriou si právom získalo výstižné prívlastky ostrov pokoja, meditácie či slovenský Stonehenge," skonštatovala riaditeľka Oravskej galérie so sídlom v Dolnom Kubíne Eva Ľuptáková.

Dostanete sa tam iba loďou

Slanický ostrov umenia patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne lokality a turistické atrakcie na Orave. Podľa riaditeľky Oravskej galérie je opradený rôznymi príbehmi a zaujímavosťami. Vzácne kultúrne dedičstvo oravského regiónu, ale aj históriu zatopených obcí pripomínajú jedinečnou formou stále expozície. Tá v interiéri kostola sa venuje tradičnej plastike a maľbe. A pred touto sakrálnou stavbou nájdete aj pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka, rodáka zo Slanice.

Loď sa plaví smerom na tajomný Slanický ostrov.
Loď sa plaví smerom na tajomný Slanický ostrov. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Ostrov je prístupný iba pre lodnú dopravu. Tá okrem prepravy na ostrov ponúka i vyhliadkovú plavbu. „Návštevníkov v prípade záujmu prevezie loď OG Slanica, konkrétne z prístavu č. 2 zo Slanickej Osady,“ spresnila Ľuptáková. „Okružná vyhliadková plavba po Oravskej priehrade navyše ponúkne panorámu okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier – Roháče.“

V rámci programu Hudobného leta organizuje na ostrove Dom kultúry v Námestove začiatkom leta koncerty vážnej hudby. Unikátna prírodná expozícia, ktorá dokumentuje tradičné ľudové umenie, oravskú kamenársku tvorbu či maľby na skle, bude pre návštevníkov v tomto roku prístupná do polovice septembra.

Oravské priehrada ponúka množstvo možností rekreácie.
Oravská priehrada ponúka množstvo možností rekreácie. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Na brehoch vodnej nádrže si však môžete vychutnať aj chvíle v rekreačných oblastiach, kde je možnosť kúpania, jachtingu, jazdy na vodných bicykloch, člnkovania, surfingu a iných vodných športov.

Už ste čítali?