Hokejisti Bostonu i Chicaga hrajú skvele oslabenia

Zaujímavosti po druhom finále hokejového Stanleyho pohára medzi Chicagom a Bostonom.

BOSTON 16. júna - Hokejistom Bostonu Bruins sa podarilo v druhom finálovom zápase NHL zvíťaziť na ľade Chicaga 2:1 po predĺžení a vyrovnali stav série na 1:1. Hrdinom stretnutia sa stal útočník "medveďov".

* Útočník Bostonu strelil svoj prvý gól v predĺžení zápasu play-off NHL v kariére. Podarilo sa mu to v 64 súboji. Paille v osemnástich stretnutiach vyraďovacej časti 2013 si pripísal druhý presný zásah, predtým rozhodol tretí súboj semifinálovej série Východnej konferencie s New York Rangers.

* Paille asistoval aj na gól Chrisa Kellyho v druhej tretine na 1:1. Viac ako bod získal druhýkrát v play-off 2013, prvýkrát sa mu to podarilo v treťom súboji s Rangers.

* Kelly strelil svoj prvý gól v play-off 2013. Naposledy skóroval 17. apríla proti Buffalu, odvtedy sa netešil v piatich zápasoch základnej časti a sedemnástich play-off.

* Tím, ktorý vyhral druhé finále Stanleyho pohára, získal trofej od zavedenia súčasného formátu na štyri víťazstvá v roku 1939 v 55 zo 73 prípadov (75,3 %). Z posledných desiatich sezón víťaz druhého finále preberal Stanleyho pohár osemkrát.

* Druhý rok po sebe rozhodli prvé dva zápasy finále až predĺženia. Predtým sa niečo podobné nestalo 61 rokov. V roku 1951 sa v pamätnej sérii medzi Torontom a Montrealom nerozhodlo v riadnom hracom čase ani raz z piatich duelov. Štyri predĺženia vyhrali Maple Leafs.

* Bruins prerušili šesťzápasovú víťaznú šnúru Blackhawks v domácom prostredí a na ľadoch súperov majú v play-off bilanciu 6 víťazstiev a 3 prehry.

* Bruins z posledných dvanástich zápasov vyhrali desať, oba prehry sa zrodili po predĺžení.

* Z 26 stretnutí play-off 2013, ktoré sa rozhodli v predĺžení, vyhralo hosťujúce mužstvo len sedem.

* Aj v druhom finálovom zápase jeho víťaz neviedol ani sekundu.

* Patrick Sharp strelil deviaty gól v play-off a spoločne s Davidom Krejčím je najlepším strelcom vyraďovacej fázy 2013.

* Viac predĺžení ako v roku 2013 sa v play-off hralo len v sezóne 1993. Vtedy sa odohralo 85 súbojov, z nich 28 sa rozhodlo v nadstavenom čase. Tento rok na 26 predĺžení bolo potrebných 82 duelov. V roku 2001 sa tiež predlžovalo 26-krát, ale v 86 súbojoch.

* Bruins od 25. mája a piateho semifinále Východnej konferencie s NY Rangers neinkasovali ani raz v 22 oslabeniach. V prvých dvoch súbojoch finále Stanleyho pohára nevyužilo Chicago celkovo šesť presilových hier. Skvelú úspešnosť v oslabeniach majú aj Blackhawks, v play-off prežili 93,7 % početných nevýhod.

* Bruins hrali oveľa fyzickejšie, hráči Bostonu rozdali 50 bodyčekov, ich súperi 34. Minimálne jeden hit uštedrilo pätnásť z osemnástich korčuliarov Bruins, Lucic ich rozdal dokonca desať.

* Chicago vyhralo prvú tretinu 1:0 a 19:4 na strely, zvyšok zápasu prehralo 0:2 a 15:24 na strelecké pokusy.