Švédi zdolali po náročnej tretej tretine Švajčiarov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Martin Baumann

Úvod duelu bol opatrný, Švajčiari mali už v tretej minúte k dispozícii presilovú hru. Nezahrali ju však dobre a navyše faulovali. Po návrate Everberga na ľad mali početnú prevahu Švédi a tí trestali.

Kodaň 13. mája (TASR) - Hokejisti Švédska triumfovali v šiestom zápase kodanskej A-skupiny MS nad Švajčiarskom 5:3. V priebežnej tabuľke im patrí vedúca priečka, na konte majú 17 bodov a istotu štvrťfiníále, Švajčiari na štvrtom mieste nazbierali deväť bodov.

Švajčiari zohrajú najbližší zápas v utorok 15. mája o 12.15 h proti Francúzsku, Švédi nastúpia v rovnaký deň o 20.15 h proti Rusku.

A-skupina (Kodaň):

Švajčiarsko - Švédsko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

Góly: 39. Untersander (Corvi), 45. Diaz (Fiala, Andrighetto), 60. Kukan – 6. Klingberg (Zibanejad, Ekman-Larsson), 10. Hörnqvist (Janmark, Backlund), 22. Backlund (Lindholm), 53. A. Larsson (Backlund), 57. Pääjärvi (Backlund). Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Rantala - Sormunen (obaja Fín.), Otmachov (Rus.), vylúčení 3:4 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 12.255 divákov

Švajčiarsko: Genoni – Diaz, Müller, Fora, Kukan, Untersander, Frick, Josi – Niederreiter, Meier, Corvi – Vermin, Andrighetto, Hofmann – Moser, Haas, Baltisberger – Schäppi, Rod, Scherwey – Fiala.

Švédsko: Nilsson – A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Gustafsson – Janmark, Rakell, Zibanejad – Backlund, Pettersson, Kempe – de La Rose, J. Larsson, Everberg – Pääjärvi, Hörnqvist, Arvidsson.

Úvod duelu bol opatrný, Švajčiari mali už v tretej minúte k dispozícii presilovú hru. Nezahrali ju však dobre a navyše faulovali. Po návrate Everberga na ľad mali početnú prevahu Švédi a tí trestali. Strelou zápästím sa presadil obranca Klinberg. O štyri minúty neskôr hrali "Tre Kronor" ďalšiu presilovku, Hörnqvist v nej zvýšil na 2:0. Do konca tretiny mali šance oba tímy, strelecky však výrazne dominovali Švédi.

Tým vyšiel aj úvod prostrednej časti, po akcii na jeden dotyk zvýšil Backlund na 3:0. Ďalšiu veľkú šancu mali Arvidsson a Petterssen, gólovo však udreli Helvéti. Od modrej čiary znížil na 1:3 Untersander.

Tento gól ich nakopol k väčšej aktivite, tretiu tretinu začali veľmi dobre. Po piatich minútach bolo zásluhou Diaza už len 2:3. Neskôr mohol Hofmann dokonca vyrovnať, ale v 53. minúte poslal Švédov do dvojgólového vedenia Adam Larsson. Päť a pol minúty pred koncom išiel na trestnú lavicu Backlund a Švajčiari to skúsili v šestici bez brankára.

Po návrate na ľad však práve Backlund založil akciu, po ktorej Pääjärvi definitívne rozhodol. V závere ešte skorigoval výsledok Kukan.

** - zostup do A-skupiny I. divízie MS

/zápasy, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre, body/

hlasy (IIHF):

Gregory Hofmann, útočník Švajčiarska: "Páčilo sa mi, akým spôsobom sme hrali na konci druhej tretiny. V tretej časti sme si skomplikovali situáciu a zlé bolo najmä to, že sme mali veľa vylúčených. Musíme hrať lepší pozičný hokej."

Mikael Backlund, útočník Švédska: "Bol to jeden z tých večerov, keď sa puky správne odrážajú. Samozrejme, že som rád, že sa mi darilo a že som pomohol spoluhráčom. Je skvelé, že sme na čele tabuľky, no náš cieľ je ďalej."