Basketbalistky urobili dôležitý krok k postupu, Ukrajinu zdolali 75:68

Radosť slovenských basketbalistiek, ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Vannes 16. júna (TASR) - Slovenské basketbalové reprezentantky vyhrali v nedeľu v ich druhom a veľmi dôležitom zápase A-skupiny ME vo francúzskom Vannes s Ukrajinou 75:68.

Zverenky Ivana Vojtka tak spravili dôležitý krok k postupu do ďalšej fázy šampionátu. Už v pondelok o 15:00 ich čaká záverečný skupinový zápas proti Turecku.

Slovenské basketbalistky si chceli napraviť chuť po sobotňajšej prehre s Čiernou Horou. Do zápasu s Ukrajinou nastúpili svižne a už po pár sekundách sa ujali vedenia 4:0 zásluhou Jurčenkovej a Vyňuchalovej. Ukrajinky však zabrali a po necelých štyroch minútach zvrátili na 11:10 z ich pohľadu. Zverenky Ivana Vojtka v nasledujúcich minútach ťahali za kratší koniec. Dve a pol minúty pred koncom prehrávali o šesť bodov 16:22 a po úvodnej desaťminútovke 20:28. Slovenkám sa podarilo vyrovnať až v 14. minúte na 31:31. Dravou hrou a najmä 15 bodmi striedajúcej Lukačovičovej doviedli prvý polčas do úspešného konca, keď vyhrali 44:37.

Ukrajina v tretej štvrtine zvyšovala tlak v obrane, Slovenky si ale úspešne držali vedenie. V 25. minúte po trestných hodoch Kupčíkovej viedli už o sľubných desať bodov 55:45, resp. 57:45. Ukrajinky museli neustále doťahovať vyššie manko, vyrovnať sa im však spočiatku nedarilo. Zápas zdramatizovali štyri minúty pred koncom, keď vďaka Mirčevovej prehrávali už iba 66:70. Slovenky však vedenie udržali a nakoniec zvíťazili 75:68.

Hlasy po zápase:

Ivan Vojtko, tréner SR: "Myslím si, že sme k zápasu pristúpili zodpovedne. Vždy, keď sa súper začal doťahovať, nepripustili sme zvrat. Skutočne sme bojovali, ukázali sme sústredný prístup, dievčatá zahrali super. Kapitánka Kupčíková odohrala skvelo, takisto Lukačovičová má za sebou životný zápas. Jediné malé negatívum je, že keď sme viedli o 10-12 bodov, nedokázali sme to udržať. Zajtra nás čaká náročný duel, v ktorom môže o všetkom rozhodnúť jeden kôš. Turecko je tak silný súper, že budeme musieť podať životný výkon, aby sme vyhrali. Musíme sa spoliehať aj na prvý zajtrajší zápas medzi Čiernou Horou a Ukrajinou a veriť, že Ukrajina nevyhrá."