Slováci na záver kvalifikácie s cenným skalpom, Maďarov zdolali 31:30

Maďarský hádzanár Attila Vadkerti (vľavo) a Slovák Michal Holdoš v kvalifikačnom zápase o postup na ME 2014 Maďarsko - Slovensko v Szegede 15. júna 2013. Foto: TASR/MTI

Szeged 15. júna (TASR) - Slovenskí hádzanári vo svojom záverečnom vystúpení v kvalifikácii ME 2014 dosiahli v Szegede cenné víťazstvo nad domácim Maďarskom 31:30 a v tabuľke 4. skupiny sa posunuli na konečné 3. miesto.

Už pred sobotňajším zápasom bolo jasné, že postup na januárový kontinentálny šampionát v Dánsku si zo skupiny vybojovali okrem Maďarska aj Chorvátsko, ktoré líderskú pozíciu potvrdilo v Umagu triumfom 26:24 nad Lotyšskom.

Zverenci trénera Petra Dávida v Szegede pripravili prekvapenie na účet domácich a po aprílovom domácom triumfe nad Lotyšskom zaknihovali svoje druhé víťazstvo v skončenej kvalifikácii. Najlepším strelcom hostí bol s 8 gólmi František Šulc.

Slovenský hádzanár Peter Kukučka strieľa sedmičku Foto: TASR/MTI

Favorit začal na domácej palubovke lepšie a po štyroch minútach viedli Maďari už 3:0. Až potom otvoril strelecký účet Slovákov Kukučka a hostia postupne šikovnými kombináciami v útoku dokázali zmazať náskok súpera - v 8. minúte to bolo 4:4 a po úspešnom pokuse Urbana na konci úvodnej desaťminútovky sa slovenský tím dostal prvýkrát do vedenia 6:5. Straňovský a spol. si aj potom držali vysokú efektivitu pri zakončení, tím podržal i gólman Štochl a za stavu 8:6 pre hostí reagoval maďarský kouč oddychovým časom. Slováci sa ale naďalej udržiavali dvoj až trojgólový náskok, o ten však prišli v 26. minúte, keď Lékai zavŕšil sériu troch gólov domácich za sebou a vyrovnal na 13:13. Maďari napokon odchádzali do kabín s tesným náskokom, na začiatku druhého polčasu ale slovenskému tímu pomohli nasadenie Paula do bránky i presná ruka Šulca a po jeho delovke viedli v 37. minúte hostia už 21:19. Ofenzívna hádzaná bavila divákov, o desať minút neskôr to bolo už 28:25 pre Slovensko. Domáci potom zapli na vyššie obrátky, pomohla im aj presilovka a v 53. minúte vyrovnali na 29:29. Dramatickú koncovku zvládli lepšie Slováci, keď o ich cennom triumfe rozhodol 73 sekúnd pred koncom Straňovský zo sedmičky.

Hlasy po zápase:

Peter Dávid, tréner SR: "Dosiahli sme skvelý výsledok, ktorý bol dielom fantastickej morálky a oduševneného výkonu. Po stredajšej vysokej prehre bolo ťažké dať mužstvo dokopy, napriek tomu som cítil z chlapcov obrovské odhodlanie a na palubovke to dokázali. Hrali sme nielen proti silným Maďarom, ale aj dvom rozhodcom, no hráči ukázali obrovskú silu. Konečne predviedol aj Fero Šulc na čo má a ťahal nás v útoku, ale kvalitu ukázali všetci. Dokázali sme, že hádzanú hrať vieme a tento tím má pred sebou obrovskú budúcnosť, keď dokážeme správne namiešať mix skúsených i mladých nádejných hráčov."

Kvalifikácia ME 2014 hádzanárov - 4. skupina:

Maďarsko - Slovensko 30:31 (16:15)

Zostava a góly SR: Štochl, Paul - Urban 2, Holdoš, Kopčo 2, Szücs 1, Šulc 8, Straňovský 7/4, Kukučka 2, Antl 4, Polakovič 1, Petro 2, Cigáň, Mazák 1, Ďuriš, Volentics 1. Rozhodovali: Cacador, Nicolau (obaja Port.), vylúčení: 2:4, 7m hody: 6/5 - 4/4, 3000 divákov.