Na Art Film Feste premietnu aj krátky animovaný film Pandy
SITA
SITA

Na Art Film Feste premietnu aj krátky animovaný film Pandy

Snímka Matúša Vizára, ktorú ocenili aj na MFF v Cannes, bude jedným z dvoch slovenských zástupcov v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov.

BRATISLAVA 14. júna - V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov na 21. ročníku Art Filmu Festu, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, bude mať Slovensko dvojité zastúpenie.

Konkrétne to budú snímky Pandy Matúša Vizára a Weed Enrika Bistiku. O Modrého anjela za najlepší krátky film sa bude celkovo uchádzať 38 snímok, pričom najpočetnejšie zastúpenie budú mať Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko.

"Diváci na Art Film Feste obľubujú krátke filmy. Majú možnosť vidieť na malom priestore množstvo odlišných filmárskych postupov a prístupov k širokej škále tém. Z tejto rôznorodosti vyplýva aj to, že divák má väčšiu šancu trafiť sa do toho, čo ho zaujíma a na čom sa bude zároveň dobre baviť. Pri zostavovaní programu sa preto snažíme zohľadňovať aj "diváckosť" filmov," uviedol jeden zo zostavovateľov sekcie Daniel Vadocký.

Jedným z najlákavejších filmov v súťaži budú aj spomínané Pandy, ktoré minulý mesiac na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes skončili v oficiálnej súťaži študentských krátkych a stredometrážnych filmov Cinéfondation na tretej priečke.

Na Art Film Feste uvedú tiež rusko-azerbajdžanský film Obeta režiséra Abara Abbasova, ktorý poetickým spôsobom zobrazuje silu rituálov a ich skutočný dopad na život ľudí. Film získal Špeciálnu cenu poroty na najväčšom krátkometrážnom festivale v Clermont-Ferrand.

Britský film Zástup ľudí Gabriela Gaucheta zas rozpráva o problémoch západnej spoločnosti, o skostnatenosti byrokratického aparátu a nemožnosti porušenia pravidiel. Snímka získala hlavné ocenenia na festivaloch v Locarne, San Sebastiane, Tampere či Barcelone.

Do súťaže krátkych filmov sa dostalo aj niekoľko dokumentov, jedným z nich je snímka Príbeh pre Modlinovcov brazílskeho filmára Sergia Oksmana. Ten našiel pri jednej večernej prechádzke v uliciach Madridu škatuľu plnú fotografií, listov a iných dokumentov zaznamenávajúcich osud tajomnej rodiny Modlinovcov, ktorá sa po účinkovaní Elmera Modlina v komparze filmu Rosemary má dieťatko (1968) Romana Polańského odsťahovala z USA do Madridu.

Tu jej traja členovia, uzatvorení pred svetom, umelecky stvárňovali svoje bizarné apokalyptické vízie. Do súťaže sa dostal aj experiment Da Vinci talianskeho režiséra Yuriho Ancaraniho, ktorý si z minuloročného Art Film Festu odniesol Špeciálnu cenu poroty za svoj krátky film Il Capo.

Agentúru SITA informovala PR manažérka Produkčného domu Forza Zuzana Čižmáriková.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…