Dobré noviny
Slovenka v USA prerazila s vynálezom: Umožňuje ženám zmerať si plodnosť
TASR
TASR

Slovenka v USA prerazila s vynálezom: Umožňuje ženám zmerať si plodnosť

Kristína Čahojová založila v USA unikátny startup.
Kristína Čahojová založila v USA unikátny startup. — Foto: koláž DN

Mať startup je podľa slovenskej vývojárky vždy ťažké.

Bratislava 1. mája (TASR) – Ženy na celom svete majú vďaka Kristíne Čahojovej možnosť zmerať si plodnosť prostredníctvom novej technológie. Táto Slovenka založila v USA startup a podľa jej slov by niečo podobné v Európe nedokázala. V súčasnosti jej firma pripravuje továrenskú výrobu produktu.

Jej spoločnosť vyvinula prístroj s názvom Kegg a ako sama tvrdí, hardware má omnoho komplikovanejší vývoj ako software. "Musíte navrhnúť elektroniku, vytvoriť si vlastný firmware, software a celé to stále nemusí fungovať, ak nemáte bezchybný mechanický dizajn," priblížila slovenská podnikateľka s tým, že najkomplikovanejšia časť vývoja je tzv. DFM (design for manufacturing). "Je to proces úpravy mechanického dizajnu a niekedy aj elektronickej dosky tak, aby sa produkt dal reálne pásovo vyrábať," vysvetlila.

Toto všetko je podľa nej možné zrealizovať len v Číne. Jej tím strávil mesiace pred produkciou iteráciami v Silicon Valley Hardware v Shenzhene. V súčasnosti pripravujú výrobu s továrňou.

Prvá firma slovenskej podnikateľky sa venovala výrobe oblekov, pracovala aj v startupe v Londýne a neskôr v marketingu spoločnosti Amazon a eBay, kde získala prehľad o tom, čo sa predáva. "Kegg teda vznikol, lebo sme vedeli, že ho ženy chcú a hľadajú," skonštatovala s tým, že prístroj vie vyhodnotiť, kedy je žena plodná a kedy nie.

Mať startup je podľa slovenskej vývojárky vždy ťažké. To, čo dokázala v USA, by v Európe nebolo možné, pretože, ako dodala, tam financovanie hardwaru od investorov v počiatočnej fáze podnikania (seed financing) v podstate neexistuje. "Aby som bola veľmi presná, náš vznik umožnili financie z USA a to, že sme mohli technický tím okamžite presunúť do Číny v rámci HAX, čo je v podstate najlepší hardware akcelerátor na svete," objasnila.

Prostredie v USA je podľa nej priaznivé voči začínajúcim podnikateľom. "Nikde na svete som nestretla toľko šikovných, a zároveň pokorných ľudí. Neviem si predstaviť, že by sa so mnou na Slovensku či v Londýne stretol nejaký milionár len preto, lebo by mi chcel nezištne pomôcť. Tu je to úplne normálne. Každý vie, aké je nesmierne ťažké uspieť a ak máte dobrý produkt, tak vám pomocnú ruku dá veľa úspešných ľudí," podčiarkla.

Na Slovensko sa však stále rada vracia. "Som z Bratislavy, z tej najlepšej mestskej časti - Karlovky a mám tam celú rodinu. Môj manžel je zasa z Prahy a tiež by chcel späť. Problém je, že on pracuje v marketingu v Google a obdobne zaujímavú prácu by si doma asi ťažko našiel," uzavrela Kristína Čahojová.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…