Dobré noviny
Pri príležitosti výročia vzniku SAV predstavili jej výsledky
TASR
TASR

Pri príležitosti výročia vzniku SAV predstavili jej výsledky

Slovenská akadémia vied (SAV) má na Slovensku dominantné postavenie. Sústreďuje sa najmä na kvalitu a v budúcnosti sa chce naďalej orientovať na špičkový výskum.

Bratislava 14. júna (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) má na Slovensku dominantné postavenie. Sústreďuje sa najmä na kvalitu a v budúcnosti sa chce naďalej orientovať na špičkový výskum. Ambíciou akadémie je zlepšiť postavenie SAV v rámci stredoeurópskeho regiónu. Aj tieto skutočnosti uviedol predseda SAV prof. Jaromír Pastorek na dnešnom stretnutí s novinármi pri príležitosti nadchádzajúceho 60. výročia vzniku tejto vedeckej inštitúcie na Slovensku.

Ako ďalej konštatoval, SAV bola zriadená zákonom Slovenskej národnej rady 18. júna 1953 a 26. júna toho istého roku sa konalo jej zakladajúce valné zhromaždenie. V čase založenia mala akadémia 200 pracovníkov, koncom roku 1953 to bolo už 663 pracovníkov a 37 vedeckých pracovísk. V súčasnosti má SAV 56 ústavov, ktoré sú rozdelené do troch oddelení, osem špecializovaných a tri servisné pracoviská. Má vyše 3000 zamestnancov, z nich je viac ako 1800 výskumných pracovníkov. V akadémii pracuje asi 11 percent z celkového počtu výskumníkov na Slovensku pričom vydáva okolo 40 percent vedeckých publikácií a ohlasy na práce vedcov zo SAV v zahraničí sú značné.

"Budúcnosť chceme zamerať na stále lepšie výsledky, ale aj vytvárať pre výskumných pracovníkov a doktorandov lepšie podmienky. Chceme výraznejšie financovať mladých vedeckých pracovníkov, ktorí sa chcú vrátiť zo zahraničia na Slovensko," zdôraznil predseda SAV. Za priority označil aj vytváranie vedecko-technických parkov a výskumných centier, zlepšiť financovanie vedy a spoluprácu akadémie s privátnym sektorom. V tejto súvislosti uviedol, že kým vo vyspelých štátoch jednu tretinu finančných prostriedkov pre vedu tvoria štátne prostriedky a dve tretiny prostriedkov pochádzajú z privátnych zdrojov, na Slovensku v tejto oblasti zaostávame.

Podpredsedníčka SAV Eva Majková okrem iného uviedla, že SAV sa dlhodobo angažuje v oblasti riešenia potrieb pre spoločnosť a spolupracuje s hospodárskymi partnermi. Ako príklad uviedla činnosť a výsledky Matematického ústavu, Virologického ústavu, Ústavu anorganickej chémie, Fyzikálneho ústavu, Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV a ďalších pracovísk akadémie.

Podobne ako Pastorek aj Majková zdôraznila nutnosť zastaviť odliv mladých vedeckých pracovníkov zo SAV najmä do okolitých krajín - napríklad Česka a Rakúska. "Musíme sa aspoň približovať k podmienkam, aké majú mladí vedci v zahraničí," zdôraznila. Spomenula projekt v rámci schémy COFUND, o ktorom sa v súčasnosti rokuje, a ktorý by umožnil realizovať mobilitný program týkajúci sa tak viacročného pobytu záujemcov zo zahraničia v SAV, ako aj získavanie slovenských vedcov, ktorí absolvovali dlhodobý výskumný pobyt v zahraničí.

Už ste čítali?