Belasý motýľ upozorní na problémy svalových dystrofikov
SITA
SITA

Belasý motýľ upozorní na problémy svalových dystrofikov

Trinásty ročník Dňa ľudí so svalovou dystrofiou sa koná v rámci kampane Belasý motýľ, ktorej súčasťou sú aj benefičné koncerty.

BRATISLAVA 14. júna - Občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (OMD) pripravuje v rámci kampane Belasý motýľ už trinásty ročník Dňa ľudí so svalovou dystrofiou, ktorý tento rok pripadol na 14. júna.

V druhý júnový piatok sa v približne 65 mestách a obciach Slovenska uskutočnia osvetové podujatia o tomto ochorení a tiež verejná zbierka, ktorej cieľom je získanie finančných prostriedkov na doplatenie rôznych pomôcok nevyhnutných pre život pacientov so svalovou dystrofiou.

Od 20. mája až do 31. decembra sa dá taktiež prispieť aj zaslaním darcovskej SMS v hodnote dvoch eur s textom "dms motyl" na číslo 887.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla predsedníčka OMD Andrea Madunová, 14. júna sa v Bratislave uskutoční aj spanilá jazda motorkárov so štartom na parkovisku pred Tescom Zlaté Piesky o 12:30 a s cieľom o 13:15 na Námestí SNP, kde sa bude nachádzať hlavný stan predstaviteľov OMD.

O štyri dni neskôr sa v Bratislave a Námestove uskutočnia benefičné Koncerty belasého motýľa. Na bratislavskom Námestí slobody bez nároku na honorár vystúpia Presento, Sendreiovci spolu s Laskym z kapely Para, Živé Kvety, Billy Barman, Hex a La3no Cubano, v Dome kultúry v Námestove sa zas predstavia Vec, K&F Band a tiež spomínaný Presento.

Okrem toho už v sobotu 8. júna sa bude v areáli SOŠ Na Pántoch v Bratislave konať turnaj belasého motýľa v paralympijskej disciplíne boccia. Predstavitelia OMD na dnešnej tlačovej konferencii taktiež predstavili vynovenú webstránku www.belasymotyl.sk a nový slogan "vaša pomoc - naše krídla".

Muskulárna dystrofia je široký termín pre geneticky podmienené ochorenia svalov, ktoré sa prejavujú svalovou slabosťou, stratou sily a atrofiou, čiže úbytkom svalstva. Postihnuté bývajú aj svaly dýchacie a hltacie alebo srdcový sval (kardiomyopatia).

Často sa vyskytujú deformity chrbtice či skrátené svaly končatín. Ide zväčša o progresívne ochorenia, teda také, ktoré sa postupom času zhoršujú. Napriek pokroku v medicíne neexistuje liek, ktorým by bolo možné svalovú dystrofiu vyliečiť.

Kvalitnou starostlivosťou a pravidelnou rehabilitáciou je však možné zhoršovanie ochorenia spomaliť, predchádzať vzniku zdravotných komplikácií a zvýšiť komfort života ľudí so svalovou dystrofiou. Za svoj symbol si Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR vybrala motýľa - krehké a zraniteľné stvorenie, ktoré dokáže lietať tak, ako svaloví dystrofici dokážu prekonávať prekážky.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…