Košická nemocnica získala prvý digitálny mamograf v kraji
SITA
SITA

Košická nemocnica získala prvý digitálny mamograf v kraji

Nemocnica Košice-Šaca otvorila uplynulý týždeň mamárne centrum. V krátkom čase sa chce pustiť do výstavby operačných sál, centrálnej sterilizácie a nového ARO.

BRATISLAVA 13. júna - Súčasťou Nemocnice Košice-Šaca je od minulého týždňa nové mamárne centrum, ktoré bude poskytovať komplexnú starostlivosť pacientkam s ochorením prsníka.

Pracovisko je vybavené digitálnym mamografom, ktorý je prvým v Košickom kraji. Ako uviedol riaditeľ Nemocnice Košice - Šaca Juraj Vančík, celková investícia bola vo výške približne 250 tis. eur.

"Na Slovensku boli doteraz iba dva takéto mamografy, v Bratislave a Banskej Bystrici. Som rád, že pacientky s ochorením prsníka z nášho regiónu nebudú odkázané na hľadanie pomoci vo vzdialených regiónoch," skonštatoval Vančík.

Vedúci lekár mamárneho centra Ladislav Saksun tvrdí, že mamograf patrí k svetovej špičke, je schopný odhaliť aj veľmi malé útvary vo včasnom štádiu a má digitálnu archiváciu nálezov. Výhodou pre pacientky je aj malá röntgenová záťaž.

Mamárne centrum uviedla nemocnica do prevádzky pri príležitosti desiateho výročia v skupine zdravotníckych zariadení Unipharma. Za toto obdobie sa podľa Vančíka preinvestovalo do nemocnice 18 mil. eur, pričom ďalšie projekty sú ešte len pred nimi. "Chceli by sme v priebehu dvoch týždňov po dokončení výberu dodávateľa položiť základový kameň na výstavbu operačných sál, centrálnej sterilizácie a nového ARO," priblížil riaditeľ nemocnice. Náklady na tieto stavebné práce odhaduje na šesť miliónov eur a na kompletné vybavenie ďalšie dva až tri milióny eur.

Nemocnica Košice - Šaca a.s. prvá súkromná nemocnica vznikla v roku 2003. Pokrýva spádovú oblasť so sto tisíc obyvateľmi. Ročne sa v nemocnici vykoná cez 9 100 operačných výkonov a viac ako 754 tisíc ambulantných výkonov. Zamestnáva 952 ľudí. Celkový ročný objem investícií je takmer 568 tisíc eur, z toho na zdravotnícku techniku 494 tis. eur. Súčasťou nemocnice je aj diagnostické centrum.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…