Chicago začalo púť za Stanley Cupom lepšie, zdolalo Chárov Boston 4:3

Hokejisti Chicaga zvíťazili v noci na štvrtok v úvodnom zápase finále play off zámorskej NHL na domácom ľade nad Bostonom 4:3 až po treťom predĺžení a ujali sa vedenia v sérii.

Radosť hokejistov Chicaga z gólu Foto: TASR/AP

Chicago 13. júna (TASR) - Hokejisti Chicaga zvíťazili v noci na štvrtok v úvodnom zápase finále play off zámorskej NHL na domácom ľade nad Bostonom 4:3 až po treťom predĺžení a ujali sa vedenia v sérii. Hrdinom stretnutia sa stal útočník Blackhawks Andrew Shaw, ktorý v 113. minúte jemne tečoval strelu obrancu Michala Rozsívala a rozhodol o triumfe domácich. Jednou asistenciou sa na výhre Chicaga podieľal slovenský krídelník Marián Hossa, ktorý v 24. minúte za stavu 0:2 prihral na gól Brandonovi Saadovi.

Hossa, ktorý strávil na ľade vyše 34 minút, bol s 10 streleckými pokusmi najaktívnejším hráčom zápasu. Jednu strelu a jednu mínusku si do štatistík počas vyše 29-minútového pobytu na ľade zapísal jeho spoluhráč Michal Handzuš. Mamutích 45:05 min odohral na ľade kapitán Bruins Zdeno Chára, slovenský obranca bol po Duncanovi Keithovi a Andrew Ferenceovi tretím najvyťaženejším korčuliarom v zápase. Okrem toho zaznamenal aj jednu strelu a plusový bod.

Piaty najdlhší finálový zápas o Stanley Cup

Stotrinásťminútový hokejový maratón vošiel do dejín ako piaty najdlhší zápas v histórii finálových bojov o Stanleyho pohár. Duel sa skončil po hrubých piatich hodinách, presne minútu pred polnocou miestneho času. V stretnutí čelili brankári vyše 100 strelám, hráči rozdali viac než 100 bodyčekov a rozhodcovia vhodili viac než 100-krát buly. Najlepší tím základnej časti predviedol "comeback" z 0:2 a 1:3 na 4:3 a hoci v "nekonečne" dlhom predĺžení nebol lepším tímom, vďaka šťastnej, dvakrát tečovanej strele vyhral.

Blackhawks tak urobili prvý zo štyroch krokov potrebných k zisku Stanleyho pohára. Druhý finálový zápas je na programe v noci na nedeľu opäť na ľade Chicaga.

finále play off NHL - 1. zápas:

CHICAGO - BOSTON 4:3 po treťom predĺžení (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:0, 1:0)

Góly: 24. Saad (HOSSA), 48. Bolland (Shaw), 53. Oduya (Krüger, Frolík), 113. Shaw (Rozsíval, Bolland) - 14. Lucic (Horton, Krejčí), 21. Lucic (Krejčí), 47. Bergeron (Seguin, Lucic). Rozhodovali: Rooney, Watson - Heyer, Murphy, vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 63:54, 22.110 divákov.

Chicago: Crawford - Keith, Seabrook, Hjalmarsson, Oduya, Leddy, Rozsíval - HOSSA, Toews, Sharp - Kane, HANDZUŠ, Bickell - Shaw, Bolland, Saad - Frolík, Krüger, Bollig

Boston: Rask - Seidenberg, CHÁRA, Ference, Boychuk, Krug, McQuaid - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Peverley, Daugavinš - Thornton, Kelly, Paille

/stav série: 1:0/

Priebeh zápasu

Prvý finálový súboj tímov z originálnej šestky po 34 rokoch priniesol svižný agresívny hokej, v ktorom nebola núdza o zaujímavé momenty. Skóre duelu otvoril v 14. min útočník hostí Lucic po rýchlej kombinácii s Krejčím a Hortonom. Na začiatku druhej tretiny Hossa po rýchlom prečíslení nedokázal prekonať Raska, na opačnej strane Lucic z podobnej šance skóroval a poslal svoj tím do dvojgólového vedenia. Slovenský krídelník napravil svoje zaváhanie v 24. minúte, keď vybojoval puk v súboji s Hortonom a pripravil palebnú pozíciu Saadovi, ktorý znížil na 1:2. Domáci herne dominovali, chvíľami si utvorili na ľade drvivý tlak, no v koncovke im chýbal potrebný pokoj. Na gól nepremenili ani 77-sekundovú presilovku 5 na 3. Ako sa to robí im ukázali hostia v úvode tretej časti, keď využili hneď prvú početnú výhodu. Seguin nabil Bergeronovi a ten trafil výstavne - 1:3. "Jastrabom" sa však opäť podarila rýchla odpoveď, po chybe Kruga vtrhol do útočného pásma Shaw, "namazal" Bollandovi, ktorý si otvoril strelecký účet v play off. Hra v týchto momentoch nabrala rýchly spád, Krejčí s Lucicom nedotiahli do konca sľubnú brejkovú situáciu 2 na 1. Arénu potom dostal do varu obranca Oduya, ktorého delovka sa odrazila od korčule Ferencea za chrbát Raska a skóre bolo v 53. min vyrovnané. V závere tretiny stroskotal pred bránkou Paille, na opačnej strane Chára v poslednej chvíli zablokoval Hossu a nedovolil mu zakončiť.

Pokiaľ v riadnom hracom čase mali streleckú prevahu Blackhawks, v predĺžení si vypracovali sľubnejšie šance hostia. Crawford aj so šťastím zlikvidoval tutovky Thorntona, Seguina a Hortona, vzápätí Krejčí nedokázal zasunúť puk do siete v situácii, keď už bol domáci brankár prekonaný. V druhom predĺžení sa rútil na Crawforda opäť Seguin, na opačnom konci klziska nedokázal Kane sám pred Raskom poslať puk za Fínov chrbát. Rolu hrdinu odmietol následne Frolík a v záverečných sekundách piateho dejstva pri presilovke trafil Chára od modrej čiary len do žrde Crawfordovej bránky. Hokejový maratón tak dospel až do tretieho predĺženia. Hoci mali hráči za sebou už vyše 100 minút čistej hry, zápas sa stále odvíjal v rýchlom tempe. Drámu nerozuzlila ani obrovská šanca Daugavinša, pred ktorým po bekhendovej kľučke zívala prázdna domáca bránka. Neuveriteľnú detektívku ukončila až situácia z 113. minúty, keď Rozsívalovu strelu tečoval Shaw a rozhodol o triumfe Chicaga.

Hlasy po stretnutí:

Andrew Shaw, autor víťazného gólu Chicaga (zdroj: tsn.ca): "Vedeli sme, že to v predĺžení už nebude pekný hokej. Bola to skvelá strela, parádny teč. Sú to neuveriteľné pocity. Všetci chalani si toto víťazstvo zaslúžili. Bola to úžasná bitka."

Joel Quenneville, tréner Chicaga (zdroj: tsn.ca): "(Andrew Shaw) vždy vie, kam sa má postaviť pred bránku. Nemusí streliť pekný gól, bohato stačí, že ho dá. Je to bojovník, nemilosrdný hráč, ktorého výkony rastú s dôležitosťou zápasu. Sme šťastní, že hrá v našom tíme."

Patrick Sharp, útočník Chicaga (zdroj: tsn.ca): "Ako zápas plynul, stále viac a viac sa hra otvárala a pribúdali strelecké šance. Bolo zábavné byť súčasťou takéhoto duelu."

Claude Julien, tréner Bostonu (zdroj: nhl.com): "Nikdy nie je ľahké prehrať zápas, ktorý dospeje až do tretieho predĺženia. Mali sme niekoľko skvelých momentov, výborných šancí, ktoré sme však nedokázali premeniť. V závere už na všetkých padala únava a bolo jasné, že skôr či neskôr túto drámu niekto rozhodne. Bol to tvrdý boj. Z nášho výkonu určite nie som sklamaný."