M. Zemkovú zatiaľ nahradí jej poradca a šéfka ekonomiky
SITA
SITA

M. Zemkovú zatiaľ nahradí jej poradca a šéfka ekonomiky

Parlament by mohol zvoliť nového riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska už začiatkom augusta.

BRATISLAVA 27. júna - Do zvolenia nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) povedú verejnoprávne médium ekonomická riaditeľka RTVS Daniela Vašinová a poradca generálnej riaditeľky RTVS pre strategické a investičné projekty Peter Ondro.

"Podľa Zákona o RTVS v čase od skončenia výkonu funkcie generálnej riaditeľky až do zvolenia nového generálneho riaditeľa vykonávajú funkciu generálneho riaditeľa RTVS zástupcovia za organizačné zložky Slovenský rozhlas (Daniela Vašinová) a Slovenská televízia (Peter Ondro), a to tak, že všetky právne úkony za Rozhlas a televíziu Slovenska vykonávajú spoločne a vo všetkých veciach zaväzujúcich Rozhlas a televíziu Slovenska sa podpisujú obaja štatutári spoločne," uviedol pre agentúru SITA hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Národná rada by mohla nového riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) zvoliť už začiatkom augusta. Ako dnes ozrejmil predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD), vo štvrtok 28. júna nechá výborom odsúhlasiť výzvu, na základe ktorej sa budú môcť uchádzači o post generálneho riaditeľa prihlásiť do výberového konania. Svoje prihlášky budú môcť kandidáti doručovať od pondelka 2. júla do 17. júla.

Konkrétne mená neprezradili

Proces výberového konania bude potom pokračovať opäť v mediálnom výbore, v ktorom by mali 18. júla „otvoriť obálky“, a teda oboznámiť sa s kandidátmi, pokračoval Jarjabek. Dodal, že kandidátom musia sedem dní pred verejným vypočutím zaslať pozvánku, aby mali dosť času sa pripraviť.

Samotné verejné vypočutie tak Jarjabek naplánoval na 30. júla. To podľa neho bude trvať najviac jeden a pol dňa.

Potom, „do dvoch pracovných dní od verejného vypočutia posledného kandidáta predloží výbor národnej rade návrh na voľbu generálneho riaditeľa RTVS so svojím stanoviskom,“ ukončil Jarjabek. Národná rada by tak mohla nového generálneho riaditeľa RTVS voliť už začiatkom augusta.

Jarjabek sa ku konkrétnym menám vyjadrovať nechcel. „Hovoriť o menách je veľkou teóriou, treba dať možnosť každému kandidátovi, aby sa prišiel predstaviť (...) favorizovať niekoho, o kom sa mediálne hovorí, nie je korektné voči tým, ktorí ešte nie sú rozhodnutí,“ skonštatoval.

Miloslava Zemková si podľa Šümeghyho prevzala uznesenie NR SR o odvolaní v deň odvolania, teda v utorok 26. júna. "Vzápätí podala sťažnosť na Ústavný súd SR pre nezákonnosť odvolania," informoval ďalej hovorca RTVS.

Výpoveď dá Zemkovej jej nástupca

Dodal, že výpoveď z pracovného pomeru bude musieť Miloslave Zemkovej dať nový generálny riaditeľ RTVS. Zemkovú 26. júna po necelom roku a pol vo funkcii prvej generálnej riaditeľky nového spojeného verejnoprávneho média odvolala Národná rada SR.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca predsedu NR SR Pavel Chovanec, 26. júna doručili do podateľne RTVS uznesenie národnej rady o odvolaní Zemkovej.

Uznesenie nadobudlo účinnosť v stredu, bez ohľadu na to, či si Miloslava Zemková preberie, alebo nie, objasnil Chovanec. Za odvolanie dnes už bývalej šéfky RTVS sa v tajnom hlasovaní vyjadrilo 82 z 85 prítomných poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…