Dobré noviny
Nič podobné na Slovensku nenájdete: Viete, kde hľadať Čertovu skalu, o ktorú už čoskoro možno prídeme?
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Nič podobné na Slovensku nenájdete: Viete, kde hľadať Čertovu skalu, o ktorú už čoskoro možno prídeme?

Na snímke chránený kamenný prírodný výtvor Skalná ihla, známy aj pod názvom Čertova skala.
Na snímke chránený kamenný prírodný výtvor Skalná ihla, známy aj pod názvom Čertova skala. — Foto: TASR - Oliver Ondráš

Opradený povesťami, vyhľadávaný turistami, ale aj vysoko chránený. Hrozí však, že jedinečný kamenný výtvor môže jedného dňa zmiznúť.

CHMEĽNICA 21. apríla (Dobré noviny/TASR) – Ľudia sa kedysi orientovali podľa toho, čo videli vôkol seba. Kým lesy okolo nich sa mohli zväčšovať alebo aj miznúť, rieky a skaly boli zväčša nemenné, a preto aj veľmi nápomocné. A v pamäti im utkveli najmä tie, ktoré mali bizarný tvar a ktoré sa im na niečo ponášali. Za zmienku stojí aj jedinečná Skalná ihla opradená viacerými povesťami.

Kamenný prírodný výtvor vysoký zhruba 12 metrov sa nachádza v nive rieky Poprad, asi dva a pol kilometra od obce Chmeľnica v okrese Stará Ľubovňa. Eróziou brehov rieky Poprad dochádza k neustálemu posunu koryta rieky a prírodná pamiatka, ktorá je zaradená do štvrtého stupňa ochrany, sa už ocitla v rieke. Osamelé jurské bradlo je v dolnej časti už výrazne poznačené prúdiacou činnosťou vody a hrozí, že pri prívalových dažďoch dôjde k jeho narušeniu. Pre dedinu je to však zaujímavý prvok, ktorý láka mnoho turistov, pretože na území východného Slovenska nič podobné neuvidíte.

Na východnom Slovensku je takýto útvar unikátny.
Na východnom Slovensku je takýto útvar unikátny. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Skalná ihla je známa aj ako Čertova skala. Ako už napovedá jej názov, prsty v tom má podľa povesti čert. Ten vraj robil problémy staviteľovi neďalekého Ľubovnianskeho hradu. Pretože len čo niečo prácne vystaval, čert mu to vzápätí zničil. Jedného dňa ho šiel Ľubovenský odprosiť, aby mu už nerobil napriek. Čert súhlasil, ale iba pod tou podmienkou, ak mu zapredá dušu. A tak sa i stalo. Keď bol však hrad hotový, Ľubovenský svoje rozhodnutie oľutoval, pretože myšlienka na večný život v zatratení ho naozaj mátala. Rozhodol sa preto dožiť v pokání a odišiel do neďalekého kláštora, aby sa vyspovedal. Čerta však nahnevalo, ako ho obyčajný človek okabátil a rozhodol sa mu pomstiť. Schytil obrovskú zahrotenú skalu  a chcel ňou zničiť hrad. Vtom však z kláštora zaznel zvon, čert prišiel o svoju zázračnú moc a skala mu vypadla z rúk. Odvtedy balvan leží na brehu rieky Poprad a nazýva sa Čertovou skalou.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?