Retail Innovations Conference: Redizajn nie je remodeling
TASR
TASR

Retail Innovations Conference: Redizajn nie je remodeling

Praktické rady od ľudí z retailovej praxe naplnili očakávania náročného publika.

Tibor Tabery, Median Store, Konateľ a organizátor konferencie — Foto: RETAIL INNOVATIONS CONFERENCE/Marian Dekan

Bratislava 16. apríla (OTS) - Druhý ročník vypredaného festivalu Retail Innovations Conference 2018 dokázal posunúť latku kvality, obsahu a formy opäť ešte vyššie.

Dnešný zákazník sa nezmenil od základov, ale zmenilo sa jeho vnímanie toho, čo považuje za nadštandard a tzv. zážitkové nakupovanie. Martijn Van Dirks, skúsený retail dizajnér z holandského Studiomfd tvrdí, že budúcnosť retailu je v dizajne. Hranice medzi konceptami sa vďaka inovatívnemu dizajnu vytrácajú, vznikajú nové funkcionality, napríklad Tiffany & Co. otvorilo prvú kaviareň Blue Box Café. Doba sa šialene zrýchľuje, niektorí retaileri menia dizajn každé 3 mesiace. Prevádzky niekedy ani nemusia byť perfektné z pohľadu manažmentu kategórií, ale musia byť „picture perfect“, teda lákajúce zákazníkov navštíviť ich, vyfotiť a zdieľať. A popritom nakúpiť.

Martijn Frank Dirks, Studio MFD, Zakladateľ; Viktor Petráš, Diebold Nixdorf; Patrícia Jakešová, U&Sluno, Business Konzultant; Peter Pohanka, CBRE, Head of Retail Agency, Martin Kadleček, MDI.SK, Výkonný riaditeľ a organizátor konferencie (Foto: RETAIL INNOVATIONS CONFERENCE/Marian Dekan)

Kľúčový spíker festivalu, Ronny Max z USA, priekopníčka mladého odvetvia behaviorálnej analytiky, auditórium prekvapila množstvom nových pojmov a možností zvyšovania zisku, ktoré táto disciplína prináša. „Zhovárame sa tu o zmenách, ale zamyslite sa nad tým, čo sa nezmení ani o 10 rokov. Bude to správanie ľudí, návyky. Pochopte ich a nazerajte na retail ako e-commerce hráči, cez analytiku a konverzie. Pri každej zmene sa pýtajte Prečo? Viete presne ako sa tá-ktorá zmena premietne do tržieb?“ Práve dizajn v kombinácii s behaviorálnou analytikou budú určovať trendy retailu.

Ronny Max , Silicon Waves, Freelancer (Foto: RETAIL INNOVATIONS CONFERENCE/Marian Dekan)

Živá diskusia sa rozprúdila na tému, kedy je vôbec vhodný čas na remodeling. Vyplynulo z nej jednak to, že každá optimalizácia je tímový šport a jednak to, čo vystihuje citát A. Lincolna: „Najlepším spôsobom ako predvídať budúcnosť, je vytvoriť si ju.“ Z úst viacerých spíkrov zaznelo, že redizajn nie je remodeling. Remodeling je náročnejší, širší pojem a zahŕňa aj procesné zmeny. Vymaľovať predajňu a vymeniť regály bez zmeny procesov je neefektívne.

Galéria

Galéria

Užitočná retailová inovácia

Mnohých retailerov naštartujú aj drobné inovácie. Zákazník aj zamestnanci (interní zákazníci) retailera však musia chápať ich zmysel a účel, napríklad to, že sa uľahčí práca alebo nakupovanie. Ako uviedla Patricia Jakešová, ktorá pôsobí dlhé roky v českom retailovom prostredí : „Napríklad seniori si chcú dokázať, že zvládajú moderné technológie a používajú samoobslužnú pokladňu častejšie ako mladí. Pýtajte sa a pozorujte. Zmeny realizujte kontinuálne.“ Rečníci najmä v poslednom bloku venovanému ľuďom apelovali na to, aby boli do zmien vrátane remodelingu zapojení aj zamestnanci. Niektorí retaileri založili celé tímy, ktoré sa venujú len inováciám a remodelingu.

Patrícia Jakešová, U&Sluno, Business Konzultant s témou prezentácie: ČTVRTÁ DIMENZE ZÁKAZNICKÉHO ROZHODOVÁNÍ (Foto: RETAIL INNOVATIONS CONFERENCE/Marian Dekan)

Praktickú inováciu sme sa rozhodli oceniť. Nominantov navrhli a aj hlasovali účastníci festivalu. Ocenenie „Užitočná retailová inovácia“ a najvyšší počet hlasov získal elektronický dávkovač hygienických rukavíc, ktorý je umiestnený v Supermarkete TEMPO v OC Max Nitra,“ uviedol Tibor Tabery, zakladateľ konceptu, Retail Innovations Conference a dodal: „Tešíme sa na ďalšie inovácie a tretí ročník festivalu.“

Viac informácií na: www.retail-innovations.com

Už ste čítali?

Tatranský ubytovateľ chce, aby si Tatry aspoň raz mohol užiť…

Tatry patria všetkým. Vďaka ľuďom so srdcom na správnom mieste si môže…

Uznávaný český pedagóg: Nesnažte sa byť supermamy. Mamička môže…

Ako vyzerá dobrá výchova dieťaťa? Jednoduché návody na…

Na tradičné kváskovanie sme už takmer zabudli. Mladá Slovenka…

Zdravie je to najdôležitejšie, čo človek má. Naty Žúreková…

Lekár, ktorý vymenil Štokholm za slovenskú dedinu: Všeobecných…

Peter Lipovský je odborník, ktorý sa rozhodol pre veľký krok.…

Michal sa vracia na východ: Princovi Harrymu som varil praženicu…

V zahraničí mal skvelú pozíciu, on však vždy vedel, že raz príde…

Takýchto remeselníkov je už len málo! Slavomír vyrába nádherné…

Z tejto postele sa vám naozaj nebude chcieť vyliezť. Každá je originálna,…

11-ročná Slovenka sa v Londýne stala Najlepšou herečkou do 18…

Porota festivalu Gold Movie Awards Goddess Nike v Londýne rozhodla o tom, že najlepšou…

Monika riadi obchody, v ktorých kúpite LEN kvalitné slovenské…

Má toľko plánov, že by jej na to nestačil ani jeden život. Svoje sny si však…