Na štadión v JAR si zosnulú W. Mandelovú prišli uctiť tisícky ľudí
TASR
TASR

Na štadión v JAR si zosnulú W. Mandelovú prišli uctiť tisícky ľudí

Na štátnom pohrebe niekdajšej manželky prvého černošského juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu boli prítomní aj bývalí prezidenti Jacob Zuma a Thabo Mbeki.

Winnie Madikizela-Mandelová, archívna snímka. — Foto: TASR/AP

Johannesburg 14. apríla (TASR) - Tisícky ľudí sa zhromaždili v sobotu na futbalovom štadióne v juhoafrickom Johannesburgu, aby vzdali poctu ikone boja proti apartheidu Winnie Madikizelovej-Mandelovej, ktorá zomrela 2. apríla vo veku 81 rokov.

Na štátnom pohrebe, ktorý sa konal neďaleko Madikizelovej-Mandelovej domu v Sowete - na černošskom predmestí Johannesburgu - vystúpil aj prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa, informovala agentúra DPA.

"Hrdá, vzdorovitá, presvedčivá, to ona odhalila lož apartheidu," uviedol prezident počas ceremónie pred plným štadiónom s kapacitou 40.000 ľudí. Tiež sa zaviazal, že navrhne Africkému národného kongresu (ANC), aby Madikizelovej-Mandelovej udelil najvyššie vyznamenanie.

Na štátnom pohrebe niekdajšej manželky prvého černošského juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu boli prítomní aj bývalí prezidenti Jacob Zuma a Thabo Mbeki.

Truhlu s telesnými pozostatkami zosnulej priniesli na štadión vojaci po červenom koberci. Medzi politikmi sedeli aj dcéry Madikizelovej-Mandelovej. Počas ceremónie odznela národná hymna a obľúbené piesne ich zosnulej matky.

Pohrebu sa zúčastnili aj zahraniční vysokí predstavitelia -prezident Konžskej republiky Denis Sassou-Nguesso, premiér susedného štátu Lesotho Thomas Thabane i delegácie z viacerých afrických vlád a oslobodených politických strán.

Na ceremónii, ktorú zachytávali aj zábery televízií, vystúpili viacerné juhoafrické popové hviezdy. Davy ľudí mohli pohreb sledovať aj cez živý prenos na obrazovke na ďalšom štadióne, uviedla juhoafrická vysielacia spoločnosť.

Madikizelovú-Mandelovú pochovajú v priebehu dňa, a skončí sa tak takmer dvojtýždňové obdobie oficiálneho smútku vyhlásené vládou.

Madikizelová-Mandelová bola i kontroverznou postavou. Svojho času bola za neochvejný aktivizmus a za svoju odvahu počas 27-ročného väznenia Mandelu uznávaná ako hrdinka, no neskôr aj zatracovaná za to, kam až bola schopná v rámci svojho boja zájsť, priblížila agentúra DPA.

Stála po Mandelovom boku, keď sa 11. februára 1990 víťazoslávne vynoril po prepustení z väzenia. V roku 1994 sa Mandela stal prezidentom. Dvojica sa rozviedla v roku 1996, po takmer 40 rokoch manželstva.

Madikizelová-Mandelová si však udržala obrovské množstvo nasledovníkov a politici aj celebrity po celom svete vyjadrili zármutok na jej úmrtím.

Už ste čítali?

Tatranský ubytovateľ chce, aby si Tatry aspoň raz mohol užiť…

Tatry patria všetkým. Vďaka ľuďom so srdcom na správnom mieste si môže…

Uznávaný český pedagóg: Nesnažte sa byť supermamy. Mamička môže…

Ako vyzerá dobrá výchova dieťaťa? Jednoduché návody na…

Na tradičné kváskovanie sme už takmer zabudli. Mladá Slovenka…

Zdravie je to najdôležitejšie, čo človek má. Naty Žúreková…

Lekár, ktorý vymenil Štokholm za slovenskú dedinu: Všeobecných…

Peter Lipovský je odborník, ktorý sa rozhodol pre veľký krok.…

Michal sa vracia na východ: Princovi Harrymu som varil praženicu…

V zahraničí mal skvelú pozíciu, on však vždy vedel, že raz príde…

Takýchto remeselníkov je už len málo! Slavomír vyrába nádherné…

Z tejto postele sa vám naozaj nebude chcieť vyliezť. Každá je originálna,…

11-ročná Slovenka sa v Londýne stala Najlepšou herečkou do 18…

Porota festivalu Gold Movie Awards Goddess Nike v Londýne rozhodla o tom, že najlepšou…

Monika riadi obchody, v ktorých kúpite LEN kvalitné slovenské…

Má toľko plánov, že by jej na to nestačil ani jeden život. Svoje sny si však…