Dobré noviny
Úžasný Peťo Sagan vyhral monumentálnu klasiku Paríž - Roubaix. Po prvý raz v kariére
TASR
TASR

Úžasný Peťo Sagan vyhral monumentálnu klasiku Paríž - Roubaix. Po prvý raz v kariére

Cyklista Peter Sagan.
Cyklista Peter Sagan. — Foto: TASR/AP

Jazdec stajne Bora-Hansgorhe dotiahol do úspešného konca únik, ktorý odštartoval 54 km pred cieľom.

Roubaix 8. apríla (TASR) - Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval na treťom monumente sezóny, 116. ročníku Paríž - Roubaix. Jazdec stajne Bora-Hansgorhe dotiahol do úspešného konca únik, ktorý odštartoval 54 km pred cieľom. Pre trojnásobného majstra sveta je to prvé víťazstvo na "Pekle severu" a druhé na takzvaných monumentoch. Doteraz jediné dosiahol na Okolo Flámska v roku 2016.

Sagan zvládol 257 km dlhú "kráľovnú klasík" z Compiegne do Roubaix za 5:54:06 h a triumf spečatil v špurtérskom súboji dvojice na velodróme. V dramatickom finiši zdolal Švajčiara Silvana Dilliera z AG2R. Tretí skončil s odstupom 56 sekúnd Holanďan Niki Terpstra z Quick-Step Floors.

"Cítim sa úžasne, ale som veľmi unavený. Našťastie som tento raz nemal žiaden pád a ani defekt, dokázal som si ušetriť energiu a šliapal som až do konca. Vlani som bol unavenejší, ako po tomto víťazstve. Veľmi ďakujem celému tímu, všetkým kolegom za to, čo pre mňa dnes spravili. Vyšiel mi únik asi 52 km pred cieľom a podarilo sa mi vyhrať. Je to krásne," povedal Sagan v prvom televíznom rozhovore.

Cyklisti mali v nedeľu pred sebou 257 km dlhú trať, na ktorej síce neboli výraznejšie stúpania, no až dvadsaťdeväť pasáží na dlažobných kockách, pavé, s celkovou dĺžkou 55 km. Prvý prišiel na rad po 93 km, najťažšie, päťhviezdičkové úseky na mačacích kockách boli Trouée d'Arenberg (dlhý 2,4 km), Mons-en-Pévele (3 km) a Carrefour de l'Arbre (2,1 km), ktorý bol na pláne približne 17 kilometrov pred tradičným finišom na velodróme v Roubaix. Pretekári jazdili na náročnom teréne na špeciálne upravených bicykloch. Vyšlo aspoň počasie, keďže bolo pod mrakom, no nepršalo a cesty boli prevažne suché.

Štart "Kráľovnej klasík" bol podľa očakávania hektický a od úvodu sa množstvo pretekárov snažilo dostať do úniku. Na čele pelotónu však nasadili vysoké tempo najmä jazdci Bory a Quick-Stepu a dlho nikomu nedovolili výraznejšie uniknúť. Podarilo sa to až po 50 km, keď sa na čele spojili dve menšie skupinky a sformovala sa deviatka v zložení Sven Erik Byström (SAE Team Emirates), Silvan Dillier (AG2R), Marc Soler (Movistar), Ludovic Robeet a Jimmy Duquennoy (obaja Aqua Protect), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Geoffrey Soupe (Cofidis), Gatis Smukulis (Delko) a Jay Robert Thomson (Dimension Data). Pelotón postupne ubral z tempa a tak si lídri onedlho vytvorili vyše sedemminútový náskok. Po prvom úseku pavé v Troisvilles prišlo k hromadnému pádu a pelotón sa rozdelil na dve časti. V zadnej zostali napríklad Greg van Avermaet a Marcel Kittel, na čele prvej udával tempo Quick-Step, nechýbali v nej Peter a Juraj Saganovci.

Na nasledujúcich štyroch úsekoch na kockách prišlo k ďalším pádom, Oliver Naesen a Gianni Moscon mali zase defekt. Náskok vedúcej skupiny sa 130 km pred cieľom scvrkol pod päť minút, na méte 100 km to bolo už len 2:30 min. V pelotóne medzitým prišlo k ďalšiemu hromadnému pádu a austrálsky tím Mitchelton Scott stratil dvoch jazdcov. Hlavný balík mal aj preto pred príchodom do povestného Arenberského lesa (95 km pred cieľom) už len okolo 50 jazdcov, z pôvodného úseku na čele zostala už len pätica Byström, Wallays, Dillier, Smukulis a Soler. V lese zaútočili z pelotónu Gilbert s Teunissenom a vypracovali si asi 20-sekundový náskok, za nimi ťahali jazdci Bory, Treku a BMC, ktorým sa podarilo stiahnuť manko a tak ostali všetci favoriti pokope. Podobne dopadli aj pokusy Zdenka Štybara, Tonyho Martina či Van Avermaeta.

Potom však prišla veľká chvíľa Petra Sagana, ktorý zaútočil 54 km pred cieľom a dokázal sa odlepiť od zvyšku balíka. Čoskoro sa "dolepil" na štvoricu z pôvodného úniku dňa a išiel na čelo. Medzitým prišlo v balíku k pádu, po ktorom skončili tvrdo na zemi napríklad Martin, či Alexander Kristoff. Sagan nasadil parádne tempo a onedlho mal na čele až minútový náskok, 30 km pred cieľom mu zostal v háku už len Dillier, skupina prenasledovateľov s Nikim Terpstrom a van Avermaetom strácala okolo minúty. Slovenský reprezentant nepoľavil ani keď si musel za jazdy opraviť problém s riadidlami a išiel si po víťazstvo na slávnej klasike. Na záverečnom päťkovom úseku pavé 17 km pred koncom mala vedúca dvojica náskok už 1:15 min.

Nezastavili ich ani ďalšie dva úseky pavé, štvorica prenasledovateľov Terpstra, Vanmarcke, Van Avermaet a Stuyven strácala aj šesť km pred koncom asi minútu a tak bolo jasné, že o triumf sa pobijú len Sagan a Dillier. Šprintérske kvality favorizovali slovenského pretekára, no po 257 km sa mohlo stať čokoľvek. Na velodróme obaja taktizovali, Sagan sa viezol v háku, asi sto metrov pred cieľom však zaútočil a premiérovo v kariére vyhral Paríž - Roubaix.

Ohlasy médií na Saganov triumf: Majster sveta vrátil úder !

cyclingnews.com: "Peter Sagan umlčal kritikov a takmer bezchybným výkonom vyhral Paríž-Roubaix. Majster sveta zaútočil zo skupiny favoritov 54 km pred cieľom a už sa nepozeral späť. Pohltil cyklistov z úniku dňa a krok s ním udržal len Silvan Dillier. Dvojica pracovala výborne na kockách a spolu prišla aj na velodróm, kde triumfoval Sagan."

idnes.cz: "Najdôležitejší útok dňa mal na svedomí muž, na ktorom viseli oči všetkých favoritov. Útok Petra Sagana sa však nepodarilo zachytiť Gregovi van Avermaetovi, Sepovi Vanmarckovi, ani letke Quick-Stepu. Sagan sa tak stal len druhým cyklistom, ktorý vyhral Kráľovnú klasík v drese majstra sveta. Niečo podobné sa pred 37 rokmi podarilo iba Bernardovi Hinaultovi."

APA: "Doteraz bolo jeho najlepšie umiestnenie 6. pozícia z roku 2014, po 116. edícii mohol trojnásobný majster sveta a osemnásobný etapový víťaz na Tour de France prvýkrát zdvihnúť nad hlavu aj trofej v podobe dlažobnej kocky. Po Bernardovi Hinaultovi z roku 1981 sa mu ako druhému v histórii podarilo vyhrať v drese majstra sveta."

DPA: "Majster sveta vrátil úder a ako! Peter Sagan demoralizoval konkurenciu úchvatným výkonom a daroval tímu Bora-Hansgrohe prvé veľké víťazstvo na klasike."

bbc.uk: "Sagan vyhral prvýkrát v kariére Paríž-Roubaix. Dvadsaťosemročný cyklista spravil rozhodujúci útok 54 km pred cieľom a nechal za sebou pelotón."

Le Figaro: "Saganov recitál. Slovák vyhral v nedeľu klasiku svojich snov. Majster sveta brilantne zakončil Flámsku kampaň."

Výsledky 116. ročníka Paríž - Roubaix (Compiegne - Roubaix, 257 km):

1. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) 5:54:06 h, 2. Silvan Dillier (Švaj./AG2R) rovnaký čas, 3. Niki Terpstra (Hol./Quick-Step Floors) +57 s, 4. Greg Van Avermaet (Belg./BMC) +1:34, 5. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 6. Sep Vanmarcke (Belg./EF Education First-Drapac p/b Cannondale) obaja rovnaký čas, 7. Nils Politt (Nem./Kaťuša-Alpecin) +2:31, 8. Taylor Phinney (USA/EF Education First-Drapac p/b Cannondale), 9. Zdeněk Štybar (ČR/Quick-Step Floors), 10. Jens Debusschere (Belg./Lotto Soudal) všetci rovnaký čas

Víťazi Paríž - Roubaix v rokoch 2008 – 2018:

2008 Tom Boonen (Belg./Quick-Step)
2009 Boonen
2010 Fabian Cancellara (Švaj./Saxo Bank)
2011 Johan Vansummeren (Belg./Garmin-Cervelo)
2012 Boonen
2013 Cancellara
2014 Niki Terpstra (Hol./Omega Pharma-Quick Step)
2015 John Degenkolb (Nem./Giant-Alpecin)
2016 Mathew Hayman (Aus./Orica-GreeneEDGE)
2017 Greg van Avermaet (Belg./BMC Racing)
2018 PETER SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe)

Peter Sagan na Paríž - Roubaix:

2010 nedokončil (Liquigas-Doimo)
2011 86. miesto (Liquigas-Cannondale)
2014 6. miesto (Cannondale)
2015 23. miesto (Tinkoff-Saxo)
2016 11. miesto (Tinkoff)
2017 38. miesto (Bora)
2018 1. miesto

Už ste čítali?