Štatistiky potvrdili, že Chorvátsko láka turistov z celého sveta
TASR
TASR

Štatistiky potvrdili, že Chorvátsko láka turistov z celého sveta

Chorvátsky minister pre cestovný ruch Darko Lorencin je spokojný s májovými výsledkami svojho rezortu aj s výsledkami za prvých päť mesiacov tohto roka.

Ilustračné foto Foto: Ivana Mišáková/TASR

Split 9. júna (TASR) - Chorvátsky minister pre cestovný ruch Darko Lorencin je spokojný s májovými výsledkami svojho rezortu aj s výsledkami za prvých päť mesiacov tohto roka. Ukázali totiž, že balkánska krajina láka turistov z celého sveta. Informovala o tom agentúra HINA.

Za pozitívnu správu považuje tiež medziročný nárast počtu prenocovaní domácich turistov, a to o 5 % v období január - máj 2013.

Lorencin novinárom po skončení medzinárodnej konferencie, ktorej témou bol rozvoj menších hotelov a ich prínos pre cestový ruch, pripomenul, že malé a rodinné hotely sú veľmi dôležité z hľadiska rôznorodosti ponuky. A po vstupe Chorvátska do Európskej únie 1. júla 2013 sa budú môcť uchádzať o pomoc z európskych štrukturálnych fondov.

Vláda v rámci svojej stratégie rozvoja turizmu odhaduje, že v Chorvátsku do roku 2020 pribudne zhruba 200 rodinných a malých hotelov a približne 100 botelov.

Čo sa týka štatistických údajov, za prvých päť mesiacov 2013 navštívilo Chorvátsko 1,93 milióna zahraničných turistov, o 7 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Celkový počet prenocovaní v chorvátskych hoteloch od začiatku januára do konca mája aj vďaka domácim hosťom dosiahol 6,75 milióna nocí, čo predstavuje medziročný nárast o 11 %.

Počet návštevníkov z Nemecka pritom za päť mesiacov do konca mája vzrástol o 17 %, z Rakúska o 6 %, Británie o 27 % a Ruska o 14 %, ale počet hostí z Talianska poklesol o 10 %. Dôvodom je kríza talianskej ekonomiky.

Chorvátsko musí po vstupe do únie zaviesť víza pre turistov z Ruska a Ukrajiny. Vláda v Záhrebe sa podľa Lorencina snaží tamojším obyvateľom túto povinnosť čo najviac zjednodušiť a otvoriť dostatok miest, kde budú môcť získať víza.

Chorvátsky minister odhaduje, že jeho krajinu navštívi tento rok zhruba 200.000 ruských turistov, teda rovnaký počet ako vlani.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…