Kedysi ich mali v oknách všetci, dnes sú raritou. Andrej oprášil staré remeslo a meteodomčeky opäť vracia do módy
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Kedysi ich mali v oknách všetci, dnes sú raritou. Andrej oprášil staré remeslo a meteodomčeky opäť vracia do módy

Oprášili remeslo našich starých dedov a vyrábajú krásne tradičné drevené hračky. Ba čo viac, odhalili tajomstvo meteodomčekov, ktoré vám prezradia, aké bude počasie.

Výrobca meteodomčekov Andrej Spál so svojou dcérou Luckou. — Foto: archív Andrej Spál

BOHDANOVCE NAD TRNAVOU 30. marca (Dobré noviny) – Naši predkovia sa kedysi pozreli na oblohu a vedeli odhadnúť, aké bude počasie. Postupne sa však ich vedomosti zlepšovali a vymysleli kadejaké fígle, ako predpovedať, čo prinesie príroda. Jedným z nich sú aj meteodomčeky. Kedysi sa nachádzali v takmer každej domácnosti, dnes ide o naozajstnú raritu. Našťastie, vďaka Andrejovi Spálovi (41) a jeho rodine sa výroba meteodomčekov zachovala do dnešných čias.

Galéria

Galéria

Rodinka žije v Bohdanovciach nad Trnavou a ich domácnosť dýcha pravým drevom. Venujú mu všetok svoj voľný čas popri práci. Pán Spál vyštudoval strojarinu v Trnave a v tomto odvetví aj pracoval. Keď sa však pred desiatimi rokmi začala finančná kríza, rozhodli sa spolu s manželkou Renátkou podnikať. Dali dohromady všetky svoje úspory, nakúpili potrebné stroje a v dome Andrejových starých rodičov si zariadili výrobnú dielňu.

Do práce je zapojená celá rodinka. Hračky ručne maľuje aj manželka Renátka.
Do práce je zapojená celá rodinka. Hračky ručne maľuje aj manželka Renátka. Foto: drevenysvet.sk

Spočiatku sa venovali gravírovaniu menoviek, psích známok, nožíkov, príborov a neskôr aj rezaniu samolepiacich reklamných nápisov na autá a reklamné tabule. Postupne sa však rodili aj ich prvé drevené hračky a doplnky do detských izbičiek.

S takýmito hračkami sa vybláznia aj malí huncúti.
S takýmito hračkami sa vybláznia aj malí huncúti. Foto: drevenysvet.sk

Vlastne neboli až tak úplne prvé. Andrej si ich vyrábal už ako malý chlapec, keď prázdniny a víkendy trávil u svojich starých rodičov v Bohdanovciach nad Trnavou. „Dedko mal pri dome prístavbu, v ktorej sa nachádzal veľký pracovný stôl s veľkým zverákom a množstvo ručného aj elektrického náradia. To bol môj raj,“ spomína na svoje detstvo. Spolu s kamarátmi z dediny tam majstrovali rôzne veci - fazuľkáče, kuše, jednoduché drevené hračky, vtáčie búdky, ale aj krmítka. Veľa nápadov a návodov brali z vtedy veľmi obľúbeného časopisu, ktorý volali ábécéčko. Mnoho ročníkov má pán Spál ešte doteraz odložených a je to jeho veľký poklad.

Originálne, bezpečné a hlavne tradičné

Najväčším zdrojom inšpirácie je jeho vlastná fantázia. Rád si však zalistuje aj v knihách venovaných práci s drevom, ktoré pochádzajú z celého sveta a kde sa nachádzajú plániky na výrobu nádherných hračiek. A viackrát sa nám už stalo, že nás vyhľadali starší ľudia a priniesli nám nákresy alebo obrázky hračiek z ich detstva, tieto si vážime najviac a ešte raz za ne ďakujeme,“ odkázal svojim spokojným zákazníkom prostredníctvom Dobrých novín.

Rozprávková Popoluška v drevenom prevedení.
Rozprávková Popoluška v drevenom prevedení. Foto: drevenysvet.sk

Za tie roky, čo sa venujú práci s drevom, vyrobili už veľké množstvo rôznych výrobkov. Veľmi často sa im stáva, že si ľudia vyberú nejaký výrobok, ale chcú ho ináč namaľovaný, s iným tvarom, odlišnými súčasťami alebo si želajú pridať štítok s vygravírovaným venovaním. „Máme z toho radosť, pretože každý výrobok je potom originál, všetky takéto doplnky a zmeny treba vymyslieť a nakresliť a je to oveľa zaujímavejšie, ako vyrábať ten istý výrobok niekoľko ráz po sebe bez akejkoľvek zmeny,“ hovoria manželia Spálovci o svojom kreatívnom hobby a práci v jednom. Asi najoriginálnejšie sú však ich výrobky do detských izbičiek, výrobky k svadbe a hlavne darčeky vyrobené na objednávku. Hoci ich ponúkajú aj na svojej webstránke Drevený svet, príležitostne sa zúčastňujú aj na predajných výstavách, trhoch či jarmokoch, kde majú svoj vlastný stánok s výrobkami.

Bude pekne, keď vyjde von nevesta alebo ženích?
Bude pekne, keď vyjde von nevesta alebo ženích? Foto: drevenysvet.sk

Výroba jednej hračky pritom trvá aj niekoľko hodín. Keďže však sami majú malú dcérku, dbajú aj na to, aby boli hračky nielen pestré a originálne, ale predovšetkým aj bezpečné. Drevená preglejka a všetky farby a lak sú zdravotne nezávadné a majú certifikáty pre použitie na detské hračky a výrobky, prichádzajúce do priameho kontaktu s potravinami. „Na to si dávame veľký pozor. Napríklad preglejku nakupujeme od rakúskeho výrobcu, ktorý je zárukou nezávadnosti. Podobne farby a lak nakupujeme jedine od kvalitného českého výrobcu. Toto všetko pridáva našim výrobkom na hodnote, a zákazníci sa k nám radi vracajú,“ hovoria s tým, že neraz im pošlú aj fotky alebo napíšu, ako sa ich deti dokážu zabaviť celé hodiny a dni s hračkou od nich.

Hračky najlepšie otestuje malá Lucka.
Hračky najlepšie otestuje malá Lucka. Foto: drevenysvet.sk

Bola to pre nich výzva

Ľudia ich však poznajú predovšetkým vďaka výrobe meteodomčekov. K tomu nápadu ich priviedli samotní zákazníci, ktorí po nich túžili. Manželia sa preto rozhodli, že ich pridajú do ponuky. Lenže narazili na problém - nikde totiž nemohli nájsť návod, aké materiály použiť, aby sa figúrky naozaj pohybovali podľa počasia. Na internete bolo síce viacero výrobcov meteodomčekov, ale každý z nich si podľa Andreja toto tajomstvo prísne strážil. A keď už to vyzeralo, že z toho nič nebude, zistili, že riešenie im ležalo celý čas doslova pod nosom. Nakoniec sa to podarilo vďaka návodu, ktorý som našiel v jednom staručkom ábécéčku v mojom archíve,“ priznal Andrej s úsmevom pre Dobré noviny.

Tento meteodomček je vyrobený s motívmi rozprávky O troch kozliatkach. Keď z domčeka vyšiel vlk, znamená to, že sa blíži škaredé a upršané počasie. Keď vykukne mamička kozička, bude krásne a slnečno.
Tento meteodomček je vyrobený s motívmi rozprávky O troch kozliatkach. Keď z domčeka vyšiel vlk, znamená to, že sa blíži škaredé a upršané počasie. Keď vykukne mamička kozička, bude krásne a slnečno. Foto: drevenysvet.sk

Vďaka tomu dnes môžu vyrábať meteodomčeky najrôznejších tvarov a s najrôznejšími figúrkami. Robili už meteodomčeky rozprávkové, k svadbe, meteodomčeky s rodinkou, a dokonca už aj s hokejistami. Zmenu počasia vám predpovie až osem hodín vopred. Aby meteodomček správne fungoval, musí mať kontakt s vonkajším vzduchom. Ideálne miesto je preto balkón alebo zastrešená terasa, kde bude domček zároveň chránený pred dažďom alebo snežením.

Maťko a Kubko nemôžu chýbať.
Maťko a Kubko nemôžu chýbať. Foto: drevenysvet.sk

„Teší nás, že sa nám podarilo vymyslieť a vyrobiť niečo, čo tu ešte nebolo, a čo nás zároveň veľmi baví,“ hovorí Andrej o svojom vysnívanom Drevenom svete. A aké sú ich plány do budúcnosti? Radi by sme sa tomu, čo robíme, venovali ešte dlhé roky. Aby sme mohli vyrobiť množstvo krásnych vecí, ktoré zatiaľ existujú iba v plánikoch v našej knižnici, a aby sme nimi potešili čo najviac detí a ich rodičov.“

Andrej, Renátka a malá Lucka na výlete v Bojniciach.
Andrej, Renátka a malá Lucka na výlete v Bojniciach. Foto: drevenysvet.sk

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…