Dobré noviny
Na ME zlato pre obdivuhodných singlistov Slovenska
TASR
TASR

Na ME zlato pre obdivuhodných singlistov Slovenska

Medailová zbierka sa na ME slalomárov na divokej vode v Krakove pre slovenskú výpravu rozrástla o najcennejší kov.

Alexander Slafkovský Foto: TASR/Michal Svítok

Krakov 8. júna (spravodajca TASR) - Medailová zbierka sa na ME slalomárov na divokej vode v Krakove pre slovenskú výpravu rozrástla o najcennejší kov. Po bronze singlistu Mateja Beňuša sa singlkanoe presadilo aj v družstvách 3xC1. V zložení Alexander Slafkovský, Matej Beňuš a Jerguš Baďura vybojovalo slovenské trio v konkurencii 11 hliadok zlatú medailu s náskokom 1,54 s pred Nemeckom a 4,59 s pred Slovinskom.

Slovenské trio singlistov v role obhajcov titulu obdivuhodne zvládlo nástrahy trate, s čistou jazdou, keď ako jediné stlačilo výsledný čas pod 100 sekúnd, presne na 98,99. Alexander Slafkovský po výbuchu v individuálnych pretekoch mal čo naprávať a veľkou mierou sa postaral o obhajobu titulu z vlaňajšieho Augsburgu. Momentálne sa mu medailová zbierka na ME vyšplhala na 13 vzácnych kovov (6-5-2). "Trošku som si hojil rany, aj keď individuálne môžeme zahojiť len individuálnym. Zaujímavé bolo, ako sa zhodneme na trati, čo vymyslíme, v cieli som sa smial, že my s Maťom s kým sadneme, s tým vyhráme. Išli sme naozaj peknú jazdu, na Jergušovi imponovalo, že splnil všetko do bodky a my sme mu len robili miesto. Súhra bola o momentálnej situácii a bola výborná, síce sme sa natesno striedali, no bez kolízií, všetky tri jazdy sa zhodli a vyšlo to super. Od roku 2005 som mal na ME vždy medailu, finálové reťazenie v individuálnych pretekoch som si však pretrhol, a tak som si povedal, že aspoň v hliadkach treba medailovú niť udržať a chalanom to nepokaziť. Moja skratová jazda v individálnych pretekoch bola náhodná, na desiatich metroch urobiť tri ťuky si ťažko vysvetliť."

Matej Beňuš bdue mať na Krakov s dvoma medailami krásne spomienky a svoju kariérnu zbierku na ME rozmnožil na 5-1-1 medailí. "Môj piaty titul v hliadkach, vždy som bol najmladší, pádloval tretí, teraz prvý. Bolo to o to viac zaujímavejšie, trať sme zvládli bez chýb a spokojnosť je obrovská. Jerguš je už veľký pretekár, presne vedel, čo má robiť. Hliadky nám nejako idú, bez chyby sme zlatí, to je fantastické."

Jerguš Baďura vytvoril pevné spojenie v hliadke, aj keď v nej zažil premiéru. "Veľká zodpovednosť jazdiť s týmito chalanmi, bol to môj vrchol, som rád, že mi to vyšlo. Bolo to na jednu jazdu, chybu sme si dovoliť nemohli. Striedanie v bránkach sme si určili a aj ho dodržali bez toho, aby sme hliadku špeciálne trénovali. Tlak som cítil, nepripúšťal som si nejakú chybu a snažil sa kolektívny výkon nepokaziť. Moja prvá veľká medaila, ma nesmierne teší."

Pre slovenský vodný slalom je to už historicky 71. vzácny kov.

Na ME bronzový singlista Beňuš: Zvolil som istotu pred rizikom

Na ME slalomárov na divokej vode v Krakove sa slovenská výprava radovala z prvej medaily. Postaral sa o ňu bronzový Matej Beňuš v kategórii singlistov, zlatom sa ovenčil Nemec Jan Benzien, striebrom jeho krajan Sideris Tasiadis. Beňuša od zlata delilo 1,77 sekundy, od striebra 0,35 s.

Slovenský pretekár Matej Beňuš Foto: TASR/Michal Svítok

Pre Mateja Beňuša je to šiesty vzácny kov na ME (4-1-1), v individuálnych pretekoch druhý (0-1-1), pre slovenský vodný slalom historicky jubilejný 70-ty (33-20-17).

Do radosti Mateja Beňuša sa ešte zamiešali rozhodcovia, pretože chvíľu trvalo, kým sa výsledky zoficiálnili. Videorozhodca na 15. bránke mal pochybnosti, ktoré musel vyriešiť a vyriešil ich veľmi rýchlo, v prospech slovenského singlistu a s verdiktom, že medzi žŕdky sa zmestil tak, ako určujú pravidlá.

Matej Beňuš za najťažšie v ceste za bronzom považoval strednú časť trate. "Pod mostom bola ťažká kombinácia, ktorú som mal na ruku. V prvej jazde som tento úsek pokazil, preto som ešte päť minút pred štartom rozmýšľal, či ju pôjdem napriamo. Rozhodol som sa jazdu poistiť, aby som si neťukol a našťastie sa mi to podarilo."

Vždy môže slalomár zrýchliť a aj Matej Beňuš mohol. "Ja som však zvolil trochu istotu, pretože som vedel, že na tejto ťažkej trati sa málokto vyhne chybám. Sústredil som sa na seba, pocit mám dobrý, veľmi som neriskoval, výkon ma potešil. A niečo som si skúsil aj pred majstrovstvami sveta v Troji. Stabilná forma ma opäť podržala, neustále sa pohybujem na medailových miestach a terajší výsledok s bronzom je v podstate najhorší, predtým som bol minimálne druhý. Dúfam, že v tomto záťahu budem pokračovať. Dvaja Nemci skončili predo mnou, boli rýchli, zaslúžili si to."

Tréner Juraj Minčík svojho zverenca pochválil tak, ako si zaslúžil. "Matej štartoval z našich vo finále sám, nejako sme si to nepripúšťali, každý sa sústredí vždy na svoj výkon. Pre Maťa nebolo dôležité, že štartoval vo finále ako jediný z troch, pripravovali sme sa rovnako. Po kvalifikačnej jazde bolo všetko dané, trať sa nemenila, čo sme si povedali ráno, to platilo aj neskôr, až na pár detailov. S bronzom som spokojný, Maťo je teraz na tom tak dobre, že akákoľvek trať mu vyhovuje. Na tejto sme strávili veľa času, dvojo pretekov absolvovali, urobili sme maximum, aby uspel. Bral by som každú medailu, vyviedol však nejaké chyby, a to ho stálo lepšie umiestenie. Ja som veril aj v zlato, no chvalabohu aj za bronz. Do sezóny sme sa naštartovali veľmi dobre, len tak ďalej."

Medailu Beńuša ohrozoval ešte videorozhodca, ktorý študoval prejazd cez bránku 15 s pochybnosťami, či sa do nej slovenský singlista zmestil. Verdikt bol napokon v jeho prospech s jednoznačným záverom. "Ja som to nevidel, ani som to Maťovi nepovedal, že sa niečo také rieši," aby som mu nepokazil radosť," dodal Juraj Minčík.

Finálové výsledky

C1m: 1. Jan Benzien 89,80 (0), 2. Sideris Tasiadis (obaja Nem.), 3. Matej Beňuš (SR) 91,57 (0), 4. Jon Erguin 95,04 (2), 5. Ander Elosegi (obaja Špan.) 95,16 (2), 6. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 96,12 (4)

K1m: 1. Jiří Prskavec (ČR) 81,17 (0), 2, Michael Kurt (Švajč.) 81,80 (0), 3. Sebastian Schubert (Nem.) 83,62 (0), 4. Dariusz Popiela (Poľ.) 83,95 (0), 5. Giovanni De Gennaro (Tal.) 84,34 (0), 6. Samuel Hernanz ((Špan.) 84,41 (0)

C1ž: 1. 1. Caroline Loirová (Fr.) 114,39 (0), 2. Julia Schmidová (Rak.) 114,91 (0), 3. Nuria Vilarrublová (Špan.) 123,21 (0), 4. Aleksandra Liachinová (Rus.) 131,03 (2), 5. Oriane Reboursová (Fr.) 136,74 (10), 6. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 138,51 (6)

3xC1m: 1. Slovensko (Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, Jerguš Baďura) 98,99 (0), 2. Nemecko 100,53 (0), 3. Slovinsko 103,58 (4), 4. Taliansko 104,19 (0), 5. Veľká Británia 110,54 (4), 6. Španielsko 112,72 (6)

Už ste čítali?