Železnice upravujú od nedele cestovný poriadok vlakov
TASR
TASR

Železnice upravujú od nedele cestovný poriadok vlakov

Vlaky na Slovensku čaká od nedele 9. júna úprava cestovného poriadku.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 8. júna (TASR) – Vlaky na Slovensku čaká od nedele 9. júna úprava cestovného poriadku. Cestujúci by si tak mali skontrolovať odchody a príchody "svojich" spojov, pretože v nich mohli nastať zmeny. Okrem noviniek v diaľkovej či regionálnej doprave však osobný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zavádza opäť do praxe komerčné názvy vlakov.

Prostredníctvom tohto produktu si môžu firmy a rôzne inštitúcie kúpiť názov vlaku ako formu reklamy. Od nedele (9. 6.) sa tak zmení v jednom smere názov InterCity (IC) vlaku Gerlach a IC vlaku Kriváň na názov "Union poisťovňa". Podľa železničiarov sú v ponuke aj ďalšie vlaky. "Cena za názov vlaku je závislá od konkrétnych dohodnutých podmienok spolupráce," konštatovala Zuzana Červená z odboru komunikácie ZSSK.

V rámci zmien v diaľkovej doprave bude napríklad rýchlik Poľana na trase Bratislava - Zvolen - Prešov a rýchlik Sitno, ktorý jazdí medzi Bratislavou, Zvolenom a Košicami, zastavovať v železničnej stanici Turňa nad Bodvou. Rýchlik Šarišan, ktorý jazdí z Bratislavy cez Žilinu, bude mať príchod do Prešova o 20.34 h. Tu sa vytvorí prípoj smerom na Bardejov osobným vlakom, ktorý má odjazd z Prešova o 20.38 h.

V EuroCity (EC) vlaku Petrov z Brna cez Bratislavu do Budapešti a tiež v EC vlaku Slovan na trase medzi Prahou, Bratislavou a Budapešťou bude po novom možná zjednodušená preprava batožín. Súčasne bude rozšírená preprava bicyklov pod dohľadom cestujúceho s povinnou rezerváciou.

Upravený cestovný poriadok prinesie zmeny aj v regionálnych vlakoch

Bratislava 8. júna (TASR) – Úprava cestovného poriadku na železnici od nedele 9. júna prináša zmeny aj v regionálnej doprave. Osobný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) napríklad upozorňuje, že pre výluky sa výrazne upravuje celá sieť rýchlikov, expresných spojov a osobných vlakov na úseku z Púchova cez Trenčín po Nové Mesto nad Váhom. A to vrátane prípojných spojov smerom na Myjavu, Nemšovú a Lúky pod Makytou.

Skvalitneniu cezhraničného prepojenia Slovenska s Českou republikou má pomôcť predĺženie trasy vybraných dopoludňajších vlakov na úseku z Javorníka nad Veličkou do Myjavy. "Tie následne nadväzujú na sieť vnútroštátnych spojov na oboch stranách hranice," opísala Zuzana Červená z odboru komunikácie ZSSK.

Zmení sa tiež príchod osobného vlaku do Banskej Bystrice na 7.07 h. Z Brezna bude odchádzať o 6.03 h. Úprava sa podľa železníc robí preto, aby sa vyhovelo väčšiemu počtu žiakov a študentov. Na podnet cestujúcich sa denne zavádza aj nový vlak zo Žiliny s odchodom o 21.25 h a príchodom do Liptovského Mikuláša o 22.59 h.

V regióne Košíc sa napríklad na vytvorenie prípoja na rýchlik Poľana, ktorý premáva z Prešova cez Zvolen do Bratislavy, s odchodom z Prešova o 21.27 h, vypraví vlak z Humenného skôr. A to o 19.52 h, aby prišiel do Prešova o 21.22 h. Podobná situácia nastane aj pri rýchliku Šarišan na trase z Humenného cez Prešov, Žilinu do Bratislavy. Vlak z Bardejova sa bude do Prešova vypravovať skôr, aby sa vytvoril prípoj na rýchlik Šarišan.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…