Doma majú deti aj domáce zviera, ale ich dom je ako zo škatuľky. Toto sú overené triky žien, ktoré majú doma vždy poriadok
Michaela Bodyová
Michaela Bodyová

Doma majú deti aj domáce zviera, ale ich dom je ako zo škatuľky. Toto sú overené triky žien, ktoré majú doma vždy poriadok

Od žien v domácnosti sa očakáva niekedy priveľa. Na jednej strane sa od nich vyžaduje, aby bolo o deti dokonale postarané, na druhej strane je potrebná čistá a usporiadaná domácnosť. Ako to skĺbiť?

— Foto: Imgur

BRATISLAVA 24. marca - Starostlivosť o deti by mala byť prvoradá. No tá zaberá toľko času, že na udržiavanie domácnosti už toho času veľa neostáva. V takom prípade klasické upratovanie zlyháva. Potrebné sú triky.

Potrebné sú návyky a pozitívny príklad

Ženy, ktoré sa cítia lepšie v usporiadaných a uprataných domácnostiach, majú vytvorené automatické návyky. Pre ženy, ktoré tieto návyky vytvorené nemajú, treba začínať postupne. Najskôr je potrebné odpratať všetko pohodené, čo sa nachádza v danom priestore. V prípade, že čakáte, kým nejakú vec zdvihne člen vašej rodiny, nečakajte. Buďte príkladom a snažte sa aj ostatným členom rodiny vštepiť zmysel pre poriadok.

Je niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali pri upratovaní dodržiavať. Ak sa ich budete držať, garantujeme vám, že upratovanie prestane byť pre vás záťažou a možno sa mu dokonca nebudete musieť venovať tak často, ako ste sa museli doteraz.

1. Pravidlo: Zbavte sa zbytočných ozdôb

Ozdoby vedia často dotvoriť celkovú atmosféru. No netreba zabúdať, že menej je niekedy viac. To isté platí aj v prípade, že chcete mať vždy čistú a upratanú domácnosť. Príliš veľa ozdôb pôsobí skôr ako neporiadok.

2. Pravidlo: Zbytočnosti musia preč

Zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete, nevyužívate a ktoré v konečnom dôsledku len zaberajú miesto. Možno si aj vy hovoríte, veď toto ešte využijete, veď táto vec sa vám ešte zíde. Nezíde. Ak niečo vo vašej domácnosti stojí už niekoľko mesiacov či dokonca rokov bez toho, že by sa jej ľudská ruka čo i len dotkla, je to jasné znamenie, že sa jej máte zbaviť.

Ak máte problém roztriediť veci, ktoré sa zídu a ktoré sa reálne už nikdy nezídu, rozdeľte si ich na dve kôpky. Na jednej budú veci, ktoré ste použili posledného pol roka a na druhej tie, ktorých sa pol roka nikto ani nedotkol. Druhá kôpka patrí do koša.

3. Pravidlo: Vždy čistý stôl

Stôl je stred domova. Je to miesto, kde sa stretáva celá rodina pokope. Práve pri stole sa väčšinou budujú vzťahy, hrajú sa hry, deti si kreslia. Stôl by mal byť preto v každom prípade čistý a uprataný.

4. Pravidlo: Pravidelnejšie veľké upratovanie

Veľké upratovanie by sa malo robiť aspoň raz za tri mesiace. Pri veľkom upratovaní je potrebné umyť aj ťažko dostupné miesta, či vyčistiť okná. V prípade, že je pre vás veľké upratovanie nočnou morou, najmite si na to upratovaciu firmu.

5. Pravidlo: Každá vec niekam patrí

V upratanom a usporiadanom priestore má každá vec svoje miesto. Ak je v domácnosti príliš veľa vecí, ktoré sa len tak bezcieľne presúvajú z miesta na miesto, vzniká chaos. Každú novú vec, ktorú do vašej domácnosti prinesiete, preto automaticky odložte na „jej“ miesto. To jej bude patriť a tam ju vždy nájdete.

6. Pravidlo: Na upratovanie sa nepozerajte ako na príťaž

Aj upratovanie môžete milovať. Pri upratovaní je dôležité, aby ste ho vnímali ako zábavu. Preto si pri upratovaní napríklad pustite svoju obľúbenú hudbu alebo sa snažte akokoľvek si ho spríjemniť. Po uprataní sa takisto nezabudnite odmeniť. Ako, to už necháme na každom z vás.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…