Bosna a Hercegovina aj Grécko s víťazstvom v G-skupine

Riga 7. júna (TASR) - Futbalisti Bosny a Hercegoviny zvíťazili v piatkovom kvalifikačnom zápase MS 2014 v G-skupine na ihrisku Lotyšska vysoko 5:0. V ďalšom stretnutí skupiny Grécko zdolalo Litvu 1:0.

Lotyšsko už od 11. minúty hralo v oslabení, keď sa predčasne porúčal pod sprchy stredopoliar Aleksandrs Fertovs. Bosna a Hercegovina spustila gólový koncert až v 48. minúte po presnom zásahu Senada Luliča a o štyri minúty sa zapísal do streleckej listiny Ibiševič. Na rozdiel troch gólov zvýšil presnou strelou do šibenice Medunjanin. Triumf hostí spečatili v 80. a 82. minúte Pjanič s Džekom. Vďaka plnému bodovému zisku si Bosna a Hercegovina upevnila so 16 bodmi pozíciu na čele "slovenskej" tabuľky.

V ďalšom stretnutí G-skupiny si favorit z Grécka poradil vo Vilniuse s reprezentáciou Litvy najtesnejším rozdielom 1:0. Hostí poslal do vedenia v 20. minúte Christodoulopoulos, ktorý presnou hlavičkou nedal žiadnu šancu brankárovi Zubasovi. Náskok Grékov mohol v 64. minúte zvýšiť Gekas, avšak tesne minul loptu v malom vápne. V nasledujúcich minútach si ani jedna strana nedokázala dlhšie udržať loptu na kopačkách a vytvoriť si väčšiu šancu. Hostia predsa len mohli poistiť víťazstvo v 90. minúte, ale Zubasa zachránila horná tyč a skóre sa už viac nemenilo.

Grécku patrí v tabuľke G-skupiny druhé miesto s trojbodovou stratou na Bosnu a Hercegovinu. Tretie Slovensko má na svojom konte deväť bodov.

sumár - kvalifikácia MS 2014:

Lotyšsko - Bosna a Hercegovina 0:5 (0:0)

Góly: 48. Lulič, 53. Ibiševič, 63. Medunjanin, 80. Pjanič, 82. Džeko. ŽK: Sinelnikovs, Šabala (obaja Lot.), ČK: 11. Fertovs (Lotyšsko), rozhodoval: Mike Dean (Ang.)

zostavy a striedania:

Lotyšsko: Vanins - Klava, Gorkšs, Ivanovs, Mihadjuks - Kamešs (59. Gabovs), Fertovs, Bulvitis, Sinelnikovs - Verpakovskis (15. Lazdinš), Gauračs (64. Šabala)

Bosna a Hercegovina: Begovič - Lulič, Spahič, Zukanovič - Medunjanin (69. Stevanovič), Rahimič (69. Višča), Mujdža, Salihovič (79. Ibričič) - Pjanič - Ibiševič, Džeko

Litva - Grécko 0:1 (0:1)

Gól: 20. Christodoulopoulos. ŽK: Cesnauskis - Karagounis, Samaras, Salpingidis. Rozhodoval: Olegário Benquerenca (Por.)

Litva: Zubas - Borovskij, Mikuckis, Kijanskas, Mikoliunas (73. Zulpa) - Stankevičius, Panka, Kalonas, Česnauskis - Matulevičius (86. Cesnauskis), Ivaškevičius (86. Eliosius)

Grécko: Karnezis - Torossidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas (46. Tzavellas) - Katsouranis (85. Tziolis), Maniatis, Karagounis - Christodoulopoulos, Gekas (65. Salpingidis), Samaras