Rekordér R. Keane s hetrikom, Íri zdolali Faerské ostrovy

Bratislava 7. júna (TASR) - Futbalisti Luxemburska remizovali v piatkovom kvalifikačnom zápase F-skupiny na MS 2014 v Brazílii na ihrisku Azerbajdžanu 1:1.

Írsky reprezentant Robbie Keane Írska (vľavo) sa teší zo svojho gólu spolu s Jonom Waltersom v zápase proti proti Faerským ostrovom v kvalifikačnom zápase MS 2014 skupiny C Foto: TASR/AP

Domáci sa v 72. minúte ujali vedenia zásluhou obrancu Ruslana Abišova, ale o deväť minút odpovedal stredopoliar Luxemburgu Stefano Bensi a zariadil deľbu bodov. Hostia mali od 86. minúty výhodu o jedného hráča po vylúčení Branimira Subašiča, ale nepodarilo sa im ju zužitkovať.

V B-skupine dokázala Malta vyhrať v Arménsku 1:0 a zaznamenala tak prvé víťazstvo v kvalifikácii MS za posledných 20 rokov. Z plného bodového zisku sa Malťania naposledy tešili v máji 1993 v Tallinne.

V prvom zápase A-skupiny Chorvátsko prekvapujúco podľahlo Škótsku 0:1. Jediný a zároveň víťazný presný zásah hostí zaznamenal v 26. minúte stredopoliar Robert Snodgrass. Hostia po víťazstve podskočili v tabuľke z posledného na predposledné piate miesto. Belgičania zdolali v dôležitom súboji Srbov 2:1 a na čele tabuľky majú trojbodový náskok pred Chorvátmi. Zároveň sú prvým európskym tímom, ktorý má zaistenú účasť minimálne v baráži. Ako prípadný víťaz skupiny však "červení diabli" môžu postúpiť priamo.

V H-skupine padla v Podgorici Čierna Hora s Ukrajinou prekvapujúco vysoko 0:4. Líder tabuľky bol vo výhode, keď Ukrajinci prišli o vylúčeného Zozulju v 45. minúte, ale v druhom dejstve išli predčasne pod sprchy až dvaja domáci a Ukrajina strieľala góly.

Dublin videl nielen rekord útočníka Los Angeles Galaxy Robbieho Keane, ktorý sa stal hráčom s rekordným počtom štartov v drese írskej reprezentácie. Piatkový kvalifikačný duel MS 2014 proti Faerským ostrovom bol jeho 126 zápasom a Keane ho okorenil hetrikom. Kapitán Írov, ktorý v národnom drese debutoval v roku 1998, predstihol v rebríčku štartov legendárneho gólmana Shaya Givena. "Hrať budem, kým budem mať chuť víťaziť a strieľať góly. Na veku nezáleží," povedal ešte pred súbojom 32-ročný Keane.

Česi v Prahe v B-skupine remizovali s vicemajstrami sveta bez gólov, v 72. minúte na Letnej videl červenú kartu kontroverzný Mario Balotelli.

Island - Slovinsko 2:4 (2:2)

Góly: 22. Bjärnason, 26. Finnbogason (z 11 m) - 11. a 85. Kirm, 31. Birsa (z 11 m), 61. Cesar

Azerbajdžan - Luxembursko 1:1 (0:0)

Góly: 72. Abišov - 81. Bensi, ČK: 86. Subašič (Azerbajdžan)

H-skupina:

/Kišiňov/

Moldavsko - Poľsko 1:1 (1:1)

Góly: 37. Sidorenco - 7. Blaszczykowski

/Podgorica/

Čierna Hora - Ukrajina 0:4 (0:0)

Góly: 52. Garmaš, 77. Konopľanka, 85. Fedeckij, 90.+2 Bezus, ČK: 66. Volkov, 81. Pavičevič - 45. Zozulja