Dobré noviny
Najlepšiu jarnú bylinku nemusíte hľadať v lese: Tipy, ako si medvedí cesnak dopestujete aj doma a vytvoríte z neho skvelé pochúťky
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Najlepšiu jarnú bylinku nemusíte hľadať v lese: Tipy, ako si medvedí cesnak dopestujete aj doma a vytvoríte z neho skvelé pochúťky

Varený, pečený aj sušený. Z prírody či zo záhradky. No predovšetkým zdravý a chutný. To všetko v sebe skrýva magický medvedí cesnak.

BRATISLAVA 20. marca (Dobré noviny) - A je to konečne tu! Po dlhej zime sa oficiálne začína jar, ktorá nám otvára svoju prírodnú lekáreň. A mnohí nadšenci byliniek a rastliniek si už určite brúsia zuby na medvedí cesnak. Aby ste sa nebáli, že vám ho niekto vo voľnej prírodne uchmatne spred nosa, môžete si ho zasadiť aj doma a mať istotu, že si na ňom pochutíte. Pozor, zostáva vám však už iba pár dní.

Že je klasický cesnak účinné antibiotikum, je všeobecne známe. Menej sa však hovorí o jeho medveďom "bratovi". A prečo ho volajú medvedí? Naši predkovia kedysi tvrdili, že len čo sa medveď zobudí zo zimného spánka a vyjde z nory, dá sa do hľadania korienkov tejto rastlinky, ktoré vyhrabáva, aby si na nich pochutil.

Ako ho pestovať?

Ideálny čas na jeho sadenie je v období od októbra do marca. Kým v októbri sa odporúča namnožiť ho cibuľkami, v marci sa o to pokúste semienkami tejto rastliny. Darí sa mu predovšetkým na vlhkých tienistých miestach, preto medvedí cesnak saďte v blízkosti kríkov či stromov, ktoré mu ponúkajú tôň. Ak žijete v byte a nemáte vlastnú predzáhradku, zúfať nemusíte. Darí sa mu aj v črepníkoch, dôležité je však jeho umiestnenie.

Len čo sa na medveďom cesnaku zjavia kvety, už ho nezbierame.
Len čo sa na medveďom cesnaku zjavia kvety, už ho nezbierame. Foto: Wikimedia CC

Táto rastlinka má vegetačné obdobie dlhé približne dva mesiace. Ak sa rozhodnete natrhať jej aromatické listy, dbajte nato, aby ste tam vždy nejaké nechali. Nie preto, aby ste pomohli niekomu ďalšiemu, kto si na ňu bude robiť zálusk, ale preto, aby sa rastlina dokázala zregenerovať a vyrašiť ďalšie listy. Nezabudnite, že zber sa končí s nástupom prvých rozkvitnutých kvietkov.

Pozor si treba dať aj nato, či ide naozaj o medvedí cesnak. Niektorí ľudia si ho totiž môžu pomýliť s konvalinkou, ktorá je jedovatá. V takomto prípade vám však pomôžu vaše čuchové bunky. Keďže cesnak má nezameniteľnú arómu, rastlinu stačí iba trochu požmoliť a nemôžete sa pomýliť.

Varený, pečený aj sušený...

Okrem spomínanej arómy a jedinečnej chuti za zmienku stoja aj jeho blahodárne účinky pre náš organizmus. Medvedí cesnak bol už v dávnych dobách známy svojou liečivou silou. Ľudia jeho arómu nasávali, aby si prečistili svoje dýchacie cesty. Ak ho necháte zo dva dni vylúhovať vo vode a vypijete ju, hravo si poradí aj s neskorou chrípkou. Naši predkovia ho využívali aj pri liečbe hnisavých rán či plesní, na ktoré prikladali čerstvo natrhané listy. Nemohol však chýbať ani v ich jedálničku.

Výborný je ako súčasť jarných šalátov. Jeho pozitívne účinky pocítite raz-dva, pretože pomáha tráveniu a vďaka vitamínu C vám prečistí organizmus. Priaznivo pôsobí aj na ľudí s hypertenziou, keďže znižuje krvný tlak; odbúrava však aj cholesterol a vďaka prírodným antibiotickým účinkom zlepšuje aj celkovú imunitu.

Pesto z medvedieho cesnaku s píniovými orieškami.
Pesto z medvedieho cesnaku s píniovými orieškami. Foto: Pixabay

Jeho vôňu a skvelú chuť využijete aj pri pečení a varení. Klasickú cesnačku môžete nahradiť zeleným variantom z medvedieho cesnaku. Ak k tomu pridáte ešte jarnú cibuľku, mňamka je zaručená. Čerstvý cesnačik môžete využiť aj napríklad pri pečení pagáčov, ktoré tak získajú jedinečnú lahodnú chuť. A pokojne si ho nadrobno nakrájajte a nasypte na chleba s nátierkou. Jednoduché, lacné a zdravé jedlo. Čo poviete?

Určite sa oplatí investovať čas aj do prípravy pesta. Stačí si vyčistiť niekoľko malých zaváraninových pohárikov a medvedí cesnak nadrobno rozmixovať. Pridať treba píniové oriešky, olivový olej a štipku himalájskej soli a dobrota je hotová.

Ak máte možnosť, listy nechajte vysušiť, potom ich podrvte a pridávajte do svojich pokrmov ako korenie. Rátať však treba s tým, že najúčinnejší je v čerstvej forme, pretože postupom času sa z neho vytráca typická aróma.

Takže hor sa do lesa alebo do záhrady, vďaka medvediemu cesnaku budete mať zdravie z prírodnej lekárne zaručené po celý rok.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?