Okolo 200 keramikárov sa predstaví na Keramických trhoch
TASR
TASR

Okolo 200 keramikárov sa predstaví na Keramických trhoch

V okresnom meste Pezinok sa dnes začína 10. ročník medzinárodného podujatia Keramické trhy.

Pezinok 7. júna (TASR) – V okresnom meste Pezinok sa dnes začína 10. ročník medzinárodného podujatia Keramické trhy. Budú až do nedele (9. 6.). Takmer 200 keramikárov zo Slovenska, Čiech, Moravy, Slovinska, Maďarska, Bulharska či Tunisu prišlo do Pezinka prezentovať svoju tvorbu a výrobky z keramiky. Cieľom podujatia je podporiť remeslo, ktoré má v oblasti Malých Karpát tradíciu už niekoľko storočí a ukázať jeho rôzne podoby.

Hrnčiari a keramikári sa v piatok 8. júna 2012 opäť stretli v Pezinku. Počas nadchádzajúceho víkendu sa v meste na úpätí Malých Karpát uskutočnil už 9. ročník medzinárodného podujatia Keramické trhy. Foto: TASR/AP

Každý rok na predajnú akciu zavíta vyše 20.000 návštevníkov, ktorých zaujmú rôzne podoby keramiky, rovnako ako aj trojdňový kultúrny program. „Keďže tento rok sa koná v poradí už jubilejný desiaty ročník, novinkou bude publikácia, ktorá zaujímavým spôsobom mapuje uplynulých deväť rokov príprav a fungovania Keramických trhov. Samozrejmosťou budú postrehy keramikárov, ktorí každoročne v júni prichádzajú do malokarpatského regiónu prezentovať svoju tvorbu. Ďalšou novinkou je fotografická súťaž pre návštevníkov,“ uviedla Miroslava Kišoňová z Malokarpatského múzea v Pezinku.

Hlavným organizátorom podujatia je práve Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.„Som presvedčený, že Keramické trhy vysielajú do mnohých štátov Európy dobrý signál - o remesle, o dobrom kumšte, o našom vzácnom dedičstve,“ povedal na margo trhov predseda BSK Pavol Frešo.

Trhy sú atraktívne nielen predajom rôznych druhov keramických výrobkov, ale aj sprievodnými akciami. A tak pre návštevníkov je pripravená aj výstava toho najlepšieho z histórie trhov. „Výstavné priestory ponúknu tiež ukážky prác detí navštevujúcich Centrum voľného času Pezinok. K zaujímavostiam bude patriť točenie na hrnčiarskych kruhoch, detské dielne, pestrý kultúrny program, rovnako ako aj keramická súťaž priamo na Radničnom námestí,“ dodala M. Kišoňová.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…