Skromný Slovák zachraňuje státisíce životov na celom svete. Doma o ňom takmer nikto nevie
TASR
TASR

Skromný Slovák zachraňuje státisíce životov na celom svete. Doma o ňom takmer nikto nevie

Pri vakcínach bol od počiatočného výskumu v laboratóriu, cez klinické skúšky až po konečný produkt. Jedným z nich je vakcína Pevenar 13, ktorá sa používa aj na očkovanie detí na Slovensku.

Viliam Pavliak. — Foto: Archív Viliama Pavliaka

Washington 17. marca (TASR) – Viliam Pavliak už dlhé roky vyvíja vakcíny proti jedným z najodolnejších baktérií. Svetu pomáha bojovať proti cholere, týfusu, salmonele, pneumokokovým, meningokovým a viacerým ďalším ochoreniam. Pri vakcínach bol od počiatočného výskumu v laboratóriu, cez klinické skúšky až po konečný produkt. Jedným z nich je vakcína Pevenar 13, ktorá sa používa aj na očkovanie detí na Slovensku. Viliam Pavliak, ktorý momentálne pôsobí v juhokórejskom Soule, porozprával o vývoji svojej kariéry a o tom, prečo nezostal na Slovensku.

Pavliak vyrástol v Dudinciach a na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyštudoval v roku 1982 chemické inžinierstvo. Postgraduál absolvoval na Chemickom ústave SAV v Bratislave v odbore biochémia. Titul kandidáta vied získal v roku 1988 a potom pokračoval vo výskumnej práci na chemickom ústave, kde sa začala jeho kariéra v oblasti vývoja a produkcie vakcín založených na polysacharidoch nachádzajúcich sa na povrchu patogénnych mikroorganizmov a bojujúcich proti imunitnému systému človeka.

Do Ameriky ho priviedla túžba po skúsenostiach

"Chemický ústav v Bratislave bol svetovo uznávaný a zameraný na výskum cukrov. Naše laboratórium vedené Dr. Jozefom Sandulom a Dr. Ladislavom Maslerom študovalo polysacharidy patogénnych kvasiniek rodu Candida, ktoré spôsobujú u osôb s poškodeným imunitným systémom kandidové infekcie. Moja práca bola zameraná na štúdium tých štruktúr polysacharidov, proti ktorým imunitný systém vyvolá odpoveď vo forme tvorby protilátok," vysvetlil vedec.

Už o rok však začal Pavliak pociťovať túžbu rozšíriť si skúsenosti na svetovom vedeckom pracovisku. Požiadal preto o vedeckú stáž na Fogartovom medzinárodnom inštitúte (NIH) a Národnom inštitúte zdravia (NIH) v americkom meste Bethesda neďaleko od Washingtonu.

"Po skončení stáže na NIH v roku 1991 neboli na Slovensku podmienky pre vedu veľmi ružové, tak som sa rozhodol zostať v zahraničí a odišiel som aj s rodinou do Kanady, kde som pracoval v laboratóriu Dr. Harolda Jenningsa na Inštitúte biologických vied (NRC) v Ottawe. Počas pobytu v Kanade som vyhral v lotérii zelenú kartu, ktorá mi umožnila vrátiť sa do USA," spomína Pavliak.

Počas stáže na NIH pracoval vedec na vývoji prototypu vakcíny proti ochoreniam spôsobených baktériou Shigella dysenteriae a počas stáže NRC sa zaoberal patogénnymi baktériami rodu Neiseria meningitidis, ktoré spôsobujú zápal mozgových blán. Po návrate do Spojených štátov v roku 1993 pracoval vo viacerých medzinárodných biofarmaceutických firmách na vývoji vakcín proti nozokomiálnym infekciám spôsobených patogénnym mikroorganizmom Staphylococcus aureus, ktorý je rezistentný voči antibiotikám.

V správnom čase na správnom mieste

Pavliak postupne prešiel  od výskumu a vývoja vakcín až k produkcii a charakterizácii vakcín pre klinické skúšky. Funkčne sa posunul zo senior vedca až na riaditeľa výskumu a vývoja. V roku 2016 dostal ponuku od Medzinárodného inštitútu pre vakcíny (IVI) v Soule v Južnej Kórei, kde dodnes pôsobí ako vedúci vývoja vakcín.

"Moja súčasná práca je zameraná na vývoj vakcín pre krajiny tretieho sveta a na transfer vakcínových technológií výrobcom v rozvojových krajinách. Spolupracujem s výrobcami v Južnej Kórei, Indii, Indonézii a Bangladéši na vakcínach proti cholere, týfusu a salmonele," uviedol Pavliak.

Za svoj najväčší pracovný úspech považuje vývoj vakcíny proti infekciám spôsobených baktériou Staphylococcus aureus rezistentnou voči antibiotikám. Táto vakcína je teraz v posledných štádiách klinických skúšok. 

Za základ svojho úspechu v zahraničí považuje to, že bol v správnom čase na správnom mieste.

"Téma mojej vedeckej ašpirantskej práce ma priniesla do oblasti polysacharidov ako dôležitých molekúl, ktoré chránia patogénne mikroorganizmy pred útokom imunitného systému človeka. A práve používanie týchto molekúl na vývoj vakcín sa začalo práve vtedy, keď som prišiel do USA," vysvetlil Pavliak a dodal, že pre Slováka v zahraničí je dôležité aj to, aby si išiel za svojím cieľom a nenechal sa obmedzovať alebo spomaľovať pocitom, že je cudzinec.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…