Dobré noviny
Po Černobyle sa narodila s viacerými defektami. Oksana z ukrajinského sirotinca je dnes olympijskou hviezdou
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Po Černobyle sa narodila s viacerými defektami. Oksana z ukrajinského sirotinca je dnes olympijskou hviezdou

— Foto: Instagram/oksanamasters

Život jej pripravil tŕnistú cestu. Dnes je z nej vďaka podpore a húževnatosti vrcholová športovkyňa.

PJONGČANG 16. marca - So športovkyňou Oksanou Mastersovou sa život vôbec nemaznal. V roku 1989 sa na svet vypýtalo dievčatko, ktoré rodičia netrpezlivo očakávali. Bolo to však len tri roky po tom, ako vybuchla jadrová elektráreň v Černobyle a práve táto situácia ovplyvnila aj malú Oksanku. Narodila sa totiž s každou nohou inak dlhou, na každej nohe mala šesť prstov a na rukách prsty zrastené.

Rodičia sa malej princeznej pre jej nedokonalosť vzdali. Dievčatko tak prežilo prvých sedem rokov života v detskom domove. Prišla však krásna správa. Sedemročnú Oksanu si adoptovala Američanka Gay Mastersová. Sťahovanie za veľkú mláku sa však konalo až o dva roky neskôr. Zákony na Ukrajine totiž proces spomalili.

Foto: Instagram/oksanamasters

Dievča sa konečne dostalo do opatery lekárov, ktorí sa rozhodli pre amputáciu oboch nôh a plastiku rúk, počas ktorej jej oddelili prsty. Vďaka všetkým zákrokom si Oksana začala veriť a našla svoju životnú lásku - šport. Keď mala trinásť rokov, pustila sa do veslovania. Na paralympiáde v Londýne zaznamenala svoj prvý obrovský úspech. S vojnovým veteránom na dvojskife získala bronzovú medailu.

Foto: Instagram/oksanamasters

Vysnívané zlato

Svoj talent však posunula ešte vyššie, keď v Soči spomedzi sediacich lyžiarov získala striebro a bronz. Najnovší a najhodnotnejší úlovok sa jej však podaril len pred pár dňami. Na paralympiáde v juhokórejskom Pjongčangu vyhrala svoje prvé zlato v šprinte v behu na lyžiach. „Cítim sa neuveriteľne šťastne. Na zlato som čakala veľmi dlho,“ priznala šťastná Oksana. Okrem zlata si však domov odnesie aj striebro z biatlonu a bronz na dlhej trati v behu na lyžiach.

Už ste čítali?