Dobré noviny
Hendikepovaní budú cestovať MHD v Bratislave zadarmo aj naďalej
TASR
TASR

Hendikepovaní budú cestovať MHD v Bratislave zadarmo aj naďalej

Hendikepovaní ľudia budú môcť v hlavnom meste SR aj naďalej cestovať mestskou hromadnou dopravou (MHD) zadarmo.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Ladislav Kavecký

Bratislava 6. júna (TASR) - Hendikepovaní ľudia budú môcť v hlavnom meste SR aj naďalej cestovať mestskou hromadnou dopravou (MHD) zadarmo. Výnimka im síce končí tento mesiac, bratislavskí poslanci však dnes schválili, že sa pre nich do konca roka nič nezmení.

Pred zavedením integrovaného dopravného systému, ktorý začal v Bratislave a na Záhorí platiť od júna, zdravotne postihnutým hrozilo, že o bezplatné cestovanie v MHD zjednotením cien lístkov prídu. Mali zaň zaplatiť polovičnú cenu rovnako ako napríklad pri cestovaní vlakom. Zástupcovia zúčastnených strán na projekte integrovanej dopravy sa však po vlne kritiky nakoniec vo februári dohodli na tom, že do konca júna ostanú podmienky pre cestujúcich s preukazom ZŤP a ich sprievod nezmenené. Bratislavskou verejnou dopravou tak naďalej mohli cestovať zadarmo. V ten istý mesiac výnimku potvrdili aj bratislavskí poslanci s platnosťou do konca júna.

Mesto medzitým podľa primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru-SD) s ostatnými dopravcami rokovalo a snažilo sa o dohodu. "Povedali nám, že by si bezplatné cestovanie vyžadovalo u prímestskej autobusovej dopravy asi 50.000 eur, u železníc zhruba 100.000 eur," uviedol Ftáčnik s tým, že ani objednávatelia výkonov - bratislavská župa a ministerstvo dopravy - nie sú zatiaľ pripravení poskytnúť 100-percentnú zľavu pre hendikepovaných.

Poslanci preto mali dnes bezplatné cestovanie pre hendikepovaných schváliť na neurčitú dobu. Zadarmo by tak ďalej jazdili len v bratislavskej verejnej doprave, hoci je zavedená integrovaná doprava. "Toto nie je úplne dobrý stav, lebo nenastala tarifná integrácia a pravdepodobne bude problém aj s čerpaním európskych prostriedkov na označovače a podobne," uviedol poslanec a šéf dopravnej komisie Jozef Uhler (SDKÚ-DS). Zastupiteľstvo tak nakoniec jednohlasne schválilo návrh jeho a poslankyne Jarmily Tvrdej (KDH). Žiadali predĺžiť výnimku len do konca roka. Za ten čas má primátor so župou a ministerstvom ešte rokovať. "Ak objednávateľ výkonov sľúbi, že stratu uhradí, dopravcom to môže byť jedno." Šéfka klubu LIDO Katarína Augustinič pripomenula, že ak nedôjde k dohode, poslanci by potom mali výnimku opäť predĺžiť.

Katarína Dekánková, prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov na Slovensku, z výsledku uznesenia nebola príliš nadšená. "Dúfali sme, že sa už definitívne schváli bezplatné cestovanie. Na druhej strane nás teší, že to posunuli s tým, že sa bude ešte rokovať," uviedla po odhlasovaní materiálu. Tvrdí však, že asociácia by chcela byť pri rokovaniach partnerom. "Dosiaľ s nami nikto nediskutoval o nových tarifách, nikto sa nás nepýtal, čo si o tom myslíme."

Uhler dnes uvažoval o tom, že zľava by sa mala poskytnúť hlavne tým, ktorí majú pohybové diagnózy. "Sú také, ktoré nespôsobujú také veľké ťažkosti pri uplatnení sa v živote. Tí ľudia môžu zarábať, možno by mohli mať inú zľavu," podotkol. Dekánková to označila za absolútny nezmysel. "Viete si predstaviť, že musíte chodiť dvakrát do týždňa na dialýzu ľadvín, cestujete MHD a musíte si to platiť?" spýtala sa. Vymenovala, že tak by boli znevýhodnení aj srdciari, leukemici, ľudia, ktorí majú astmu či pľúcne choroby.

"Je to svojho druhu sociálna dávka, niečo, čo človek dostáva za iných podmienok ako iný. Kritériom je napríklad charakter telesného postihnutia," podotkol zase poslanec Peter Osuský (SaS). Dekánková uviedla, že hendikepovaní sú už dosť potrestaní tým, že majú zdravotné postihnutie.

Zdravotne ťažko postihnutí (ZŤP) budú tiež zrejme od budúceho roka potrebovať na uplatnenie si zľavy v bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD) aj registračnú kartu. Mesto chce takto zabrániť aj tomu, aby sa preukazy ZŤP zneužívali, a pomocou registračných kariet chce prispôsobovať nasadzovanie bezbariérových autobusov MHD do tých časov a na tie spoje, ktoré najviac využívajú ťažko zdravotne postihnutí občania.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…