Keby ste sa babičky pýtali, aký strom zasadiť v záhrade, určite by vám poradila morušu. Jej účinky sú priam zázračné!
Michaela Bodyová
Michaela Bodyová

Keby ste sa babičky pýtali, aký strom zasadiť v záhrade, určite by vám poradila morušu. Jej účinky sú priam zázračné!

Moruša je zázrakom prírody. Jej priaznivé účinky sa dnes využívajú takmer všade. Práve kvôli jej vlastnostiam by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. 

Moruša biela — Foto: Repro foto Youtube

BRATISLAVA 15. marca - U nás sa vyskytuje moruša biela, čierna a červená. Jej plody si môžete ľahko pomýliť s malinami. Možno aj preto sa zvykne označovať ako stromová malina. Na listoch moruše si najviac pochutnáva priadka morušová. Z toho dôvodu sa moruše vysádzali v blízkosti ciest a jej plody sa sušili, následne mleli na prášok a používali ako umelé sladidlo. Z moruše sa pripravujú taktiež aj sirupy, ovocné víno či džemy.

Zázračné vlastnosti moruše

Plody moruše obsahujú mnoho organických kyselín. Napríklad citrónovú či jablčnú. Je bohatá na vitamíny C,B,K,A,E, rovnako aj na draslík, horčík, mangán a železo. Niektorí odborníci tvrdia, že z moruše nie sú zázračné len plody, ale aj kôra, či listy, ktoré zabraňujú starnutiu a pomáhajú pri mnohých chorobách.

Foto: Pixabay

Čierna moruša na infekcie

Táto moruša má široké spektrum liečivých vlastností. Používa sa pri liečení infekcií močových ciest či ochorení dýchacích ciest a krku. Touto morušou sa bežne lieči epilepsia, závraty, nespavosť či depresie. Šťava pomáha pri kašli alebo aj pri problémoch s nadmerným močením, či potením. No priaznivo pôsobí aj na afty, čiže veľmi účinne hojí rany na ďasnách. Nezrelé plody pomáhajú pri hnačkách a naopak prezreté pomáhajú pri zápche.

Biela moruša našla uplatnenie v kozmetike

Táto moruša sa najviac uplatňuje v kozmetike. Morušu bielu obsahujú mnohé kozmetické prípravky, ktoré sú určené na bielenie pleti, odstránenie pigmentových škvŕn, pretože obsahuje inhibítory, ktoré znižujú syntézu melanínu. Mnohé očné krémy obsahujú bielu morušu pre tónovanie a čistenie tváre. Jej účinky sú podobné tým, ktoré má čierna moruša, pôsobí pri artritíde, telesnej slabosti, očných chorobách, labilite nervového systému.

Kôra z moruše pre zdravšie črevá

Kôra je výborným prostriedkom proti črevným parazitom. Pomáha pri liečení čriev a žalúdka. Pomáha tiež pri otrave jedlom, či už alkoholom alebo hubami. Z kôry sa vyrába aj prášok, ktorý sa používa na vonkajšie použitie pri ranách.

Plody sa väčšinou zbierajú od júna do augusta, listy zase na jar. Pri moruši je výhodné najmä to, že sa plody môžu konzumovať čerstvé, ale aj sušené. Moruša má naozaj flexibilné využitie a jej konzumácia môže len a len pomôcť nášmu zdraviu.

Foto: Pixabay

Listový čaj z čiernej moruše pre diabetikov

Život diabetikov určite nie je ľahký. Dennodenne si musia dávať pozor na hladinu cukru v tele. Pri mnohých ťažkostiach spojených s cukrovkou môže pomôcť čaj z listov moruše. 

 Asi 50 gramov listov z moruše zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme desať minút luhovať. Čaj preceďte a pite ho počas dňa.

Sirup na zápaly v krku a horúčku

Kilo bobúľ čiernej moruše zalejeme pol litrom vody a pridáme dve čajové lyžičky jablčného octu. Takto pripravený sirup necháme odstáť 24 hodín. Druhý deň pridáme do zmesi kilo hnedého cukru, alebo iné prírodné sladidlo. Sirup varíme na požadovanú hustotu. Pripravený sirup nalejeme do sterilizovaných fliaš a pijeme niekoľkokrát denne zriedený s vodou.

No aj v prípade tejto zázračnej rastliny treba mať na mysli, že všetkého veľa škodí. Preto to ani s morušou netreba preháňať. Jej nadmerné pojedanie môže spôsobiť halucinácie či zažívacie problémy. A v konečnom dôsledku si tým môžete viac poškodiť ako prilepšiť. Doprajte vášmu telu štipku moruše každý deň a vaše zdravie sa vám poďakuje. 

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…