Slovenská národná rada prijala pred 50 rokmi zákon o hlavnom meste
TASR
TASR

Slovenská národná rada prijala pred 50 rokmi zákon o hlavnom meste

Prijatiu zákona o Bratislave predchádzali významné zmeny v špičke vládnej Komunistickej strany Československa (KSČ).

Bratislavský hrad — Foto: TASR

Bratislava 14. marca (TASR) - Slovenská národná rada (SNR) prijala pred 50 rokmi, 14. marca 1968, zákon č. 43/1968. Podľa neho sa Bratislava opäť stala hlavným mestom Slovenska. Zákon bol súčasťou reformného procesu v bývalom Československu.

Prijatiu zákona o Bratislave predchádzali významné zmeny v špičke vládnej Komunistickej strany Československa (KSČ). V januári 1968 sa slovenský politik Alexander Dubček stal prvým tajomníkom Ústredného výboru KSČ (ÚV KSČ). Podľa Jozefa Žatkuliaka z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Dubček pred nástupom do vrcholnej funkcie v strane mal spory na jeseň 1967 s prvým tajomníkom ÚV KSČ Antonínom Novotným. Upozornil napríklad, že Slovensko malo málo podnikov s finálnou výrobou a táto skutočnosť nevyjadrovala jeho hospodárske možnosti a potreby. To bol jeden z dôvodov, aby Novotný obvinil Dubčeka z nacionalistických prejavov.

Po Dubčekovom zvolení do čela ÚV KSČ sa dostala na program dňa slovenská otázka. SNR zareagovala návrhmi, ktoré prerokovala 14. a 15. marca 1968. Jednou z troch dôležitých zmien bol návrh zákona o hlavnom meste Slovenska, Bratislave, pretože Slovensko ešte štátoprávne nebolo usporiadané a pretrvával asymetrický model usporiadania štátu. Druhým návrhom bolo odvolanie predsedu SNR Michala Chudíka, prívrženca Novotného politiky. "Tretím, možno aj najdôležitejším návrhom, bola skutočnosť, že práve SNR otvorila otázku federalizácie Československa," zdôraznil historik.

Alexander Dubček pôsobil na prelome 50. a 60. rokov ako vedúci tajomník bratislavského Krajského výboru Komunistickej strany Slovenska. A práve vtedy došlo k faktickej likvidácii slovenských národných orgánov, čo sa politicky účelovo zdôvodnilo zvýšením právomocí krajských národných výborov, avšak priamo riadených centrálnymi orgánmi.

Pred prijatím zákona v roku 1968 mala Bratislava osobitný štatút, ale nebola hlavným mestom Slovenska. V snahe zvýrazniť jej postavenie Ústavným zákonom o československej federácii z októbra 1968 sa Bratislava uvádzala ako hlavné mesto Slovenskej socialistickej republiky (SSR), ktorým sa stala od 1. januára 1969. Rozpočet Bratislavy bol od tohto dátumu súčasťou rozpočtu SSR, kapitoly národné výbory, resp. verejná správa. Od roku 1971 bola Bratislava na úrovni krajského národného výboru.

Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta SR Bratislavy 3. júla 2008 uznesením č. 444/2008 schválilo nový Štatút hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý nadobudol účinnosť 1. septembra 2008. Ním sa aktualizovali a doplnili ďalšie právne predpisy o postavení hlavného mesta Slovenska.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…